D. Grybauskaitė perspėja dėl siūlymų bendradarbiauti su „priešiškomis valstybėmis“

Vaidotas Beniušis

Kadenciją baigianti prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį perspėjo, kad pareiškimai dėl bendradarbiavimo su priešiškomis valstybėmis gali tapti grėsme Lietuvai.

Tai šalies vadovė sakė Seime skaitydama paskutinį savo metinį pranešimą.

Politikos ekspertų teigimu, šios pastabos gali būti vertinamos kaip kritika premjero Sauliaus Skvernelio iniciatyvoms ir įspėjimas išrinktajam prezidentui Gitanui Nausėdai dėl dialogo su Rusija ir Baltarusija.

„Šliaužiančios grėsmės“

„Nebrandūs politiniai sprendimai ir pareiškimai dėl bendradarbiavimo su priešiškomis valstybėmis gali tapti šliaužiančiomis grėsmėmis, kurios pavers mus įkaitais, kai reikės rinktis tarp blogai ir labai pavojinga“, – sakė prezidentė.

Ji nepaminėjo nei konkrečių priešiškų valstybių, nei konkrečių pareiškimų. Pastaraisiais metais D. Grybauskaitė griežtai kritikavo Rusiją ir Baltarusiją ir nepritarė dialogui su šiomis šalimis.

Metiniame pranešime šalies vadovė teigė, kad Lietuvos užsienio politika yra grįsta „vertybėmis ir pasitikėjimu, o ne baime ar nuolankumu“.

„Tarptautinė tvarka keičiasi ir mums reikia išlaikyti vertybinį stuburą. Tai visada atsipirks labiau nei mėginimas kam nors įtikti“, – sakė prezidentė.

D. Grybauskaitė tikino, kad Lietuva turi siekti Baltarusijoje netoli sienos statomos Astravo atominės elektrinės „uždarymo apskritai“.

Žinia G. Nausėdai?

Vadovaujant D. Grybauskaitei, Lietuva buvo viena iš didžiausių Rusijos kritikių Europos Sąjungoje (ES), o pastaruoju metu blokavo derinamus Minsko susitarimus su ES ir NATO.

Prezidentė laikėsi pozicijos, kad dialogas su Baltarusija aukštu lygiu nėra prasmingas dėl jos ryšių su Rusija ir Astravo atominės elektrinės.

Tiek premjeras S. Skvernelis, tiek išrinktasis prezidentas G. Nausėda yra atviresni dialogui su Baltarusija. Jie akcentuoja Lietuvos interesą bandyti išlaikyti Baltarusijos savarankiškumą ir užtikrinti atominės elektrinės saugumą.

S. Skvernelis taip pat yra siūlęs atnaujinti politinius kontaktus su Rusija, nors pabrėžė, kad tvirtai palaiko sankcijas Maskvai dėl intervencijos Ukrainoje.

„Aš spėčiau, kad prezidentės pastabos yra nuoroda į kai kurais premjero idėjas dėl bendradarbiavimo su Baltarusija ar politinių kontaktų su Rusija, ir galbūt tuo pačiu perspėjimas išrinktajam prezidentui apie tokių iniciatyvų galimas rizikas“, – BNS antradienį sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama“.

Jums gali patikti

Atsakyti

Your email address will not be published.