Vilniaus miesto Taryba šiandien pritarė veiksmų planui, numatančiam Sosnovskio barščio gausos reguliavimą miesto savivaldybės teritorijoje iki 2022-ųjų. Tikslas – sumažinti esamą Sosnovskio barščio populiaciją numatomose teritorijose ne mažiau kaip 99 proc. Sosnovskio barščio gausą numatyta kontroliuoti mechaniniais (kasimas, šienavimas) ir purškimo herbicidais būdais.
Vilniaus miesto Taryba šiandien pritarė siūlymui Senamiesčio skverui suteikti rašytojo Ričardo Gavelio (1950–2002) vardą. Priimtas ir sprendimas dėl Vingrių skvero pavadinimo suteikimo erdvei Senamiestyje bei kelių bevardžių gatvių.
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Istorinės atminties komisijos teikimu, prozininko, dramaturgo ir publicisto, romanų „Vilniaus džiazas” ir „Vilniaus pokeris” autoriaus vardas nuo šiol bus siejamas ir su skveru K. Vanagėlio ir Drujos gatvių sankirtoje. Kritikai R. Gavelį vertino už sąmoningai provokuojančią kūrybą, autentišką laisvo bei nepriklausomo žmogaus laikyseną lietuvių kultūros lauke. Žlugus sovietinei santvarkai, R. Gavelis buvo pirmasis rašytojas, itin atvirai ir kritiškai pažvelgęs į gyvenamąjį laikotarpį ir jo aktualijas. Kūryba jis aštriai ir skaudžiai reagavo į tai, kas tuo metu vyko aplinkui: epochų, santvarkų ir sistemų lūžius, Sovietų Sąjungos griuvimą, Sąjūdį, Nepriklausomybės pradžią, socialinius ir kultūrinius pokyčius bei persiorientavimus, mėginimus iš naujo suvokti lietuvybę, savo šalies suverenitetą ir galiausiai – savo tapatybę. Jo kūryba yra išversta į anglų, prancūzų, vokiečių, latvių, lenkų, suomių, baltarusių ir kitas kalbas.
Tuo pačiu Istorinės atminties komisijos teikimu, Taryba bevardei Antakalnio seniūnijos gatvei suteikė Batrionių pavadinimą. Žaliajai zonai šalia Vingrių gatvės suteiktas Vingrių skvero pavadinimas. Šioje teritorijoje esantys Vingrių šaltiniai vieni labiausiai žinomų Vilniaus miesto šaltinių, kurių vanduo XVI a. buvo naudojamas pirmam centralizuotam Vilniaus vandentiekiui. Šis šaltinis gyvas ir dabar, tačiau jis kanalizuotas ir paslėptas nuo žmonių akių betoniniuose rezervuaruose. Jo vanduo naudojamas miesto gatvėms laistyti ir gaisrininkų reikmėms.
Bevardei gatvei Naujosios Vilnios seniūnijoje suteiktas teisininko, Mažosios Lietuvos politinio veikėjo, Lietuvos diplomato Dovo Zauniaus (1892–1940) vardas. Naujininkų seniūnijoje atsirado Broniaus Oškinio (1913֪–1985) – Lietuvos sklandytojo, sklandytuvų konstruktoriaus, sklandymo pradininko vardas. Šnipiškių seniūnijoje Oršos gatvės pavadinimas (šalia Žalgirio gatvės) primins 1514 m. įvykusį mūšį.
„Sosnovskio barščiai lengvai „įsikuria” urbanizuotoje, parkų supamoje teritorijoje, kur daug saugomų teritorijų, miškų, pievų bei atvirų ūkiškai nenaudojamų plotų, todėl svarbu kuo skubiau kontroliuoti populiaciją. Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyrius pasirūpins, kad Sosnovskio barščiai neišplistų į didesnes teritorijas, nepažeistų ekologinės pusiausvyros, o svarbiausia – nekeltų grėsmės vilniečių sveikatai”, – sakė Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius.
Sosnovskio barščių sultyse yra medžiagos, kuri, patekusi ant odos (pavyzdžiui, žmogui ją palietus) ir paveikus saulės spinduliams, sukelia stiprius, net III laipsnio nudegimus.
Šiuo metu savivaldybės teritorijoje Sosnovskio barščio populiacija aptinkama 18,13 ha teritorijoje 133 vietose, tačiau šie plotai nuolat kinta.
Programa „Sosnovskio barščių naikinimas Vilniaus miesto savivaldybėje” užtikrins savivaldybės biudžeto lėšas, taigi ir nuoseklų, nenutrūkstamą šio augalo naikinimą. Preliminarūs projekto kaštai – 92 000 eurų, iš kurių 60 proc. (55 200 eurų) yra Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšos, ir 40 proc. (36 800 eurų) – savivaldybės biudžeto lėšos.
Visas augalo radimvietes galima stebėti nuolat pildomame žemėlapyje https://maps.vilnius.lt/miesto-tvarkymas?zoom=1&x=581205.6165000001&y=6064062.2530000005&vilniausVandenys=999!0!&allLayers=999!&miestoTvarkymas=999!27!23!18!13!8!4!7!0!&basemap=base-dark&identify=