Lietuvos moksleiviai kviečiami savaitei tapti žurnalistais Afrikoje

Afrikos žemynas yra augančių technologijų ir pasaulinės kultūros vieta, tačiau Lietuvos šios žinios beveik nepasiekia. Apie Afriką dažnai pasakojama vienoda, atgyvenusi istorija, tarsi didžiulis žemynas būtų vientisa šalis. Šiandien, rugsėjo 24-ąją, prasidedantis edukacinis projektas Lietuvos moksleiviams „Afrika nėra šalis” sieks keisti šį pasakojimą.

Iki 60 Lietuvos moksleivių bus pakviesti dalyvauti mokymuose, kuriuose geriausiai pasirodę du jaunieji žurnalistai kartu su organizatorių komanda keliaus į pasirinktą Afrikos šalį kurti profesionalių žurnalistinių pasakojimų. Projekto anketa, kurią galima rasti čia, bus atvira iki spalio 15 dienos.

„Nuolat sekame, kokios naujienos apie Afrikos žemyną patenka į Lietuvos žiniasklaidos akiratį, ir, deja, dominuoja negatyvios, su smurtu ir skurdu susijusios žinutės. Taip pat populiarių svetainių naujienų srautą pasiekia lietuvių keliautojų įspūdžiai iš „juodosios Afrikos”, kurie nueina jau atgyvenusiu egzotizavimo keliu – pasakoja apie gentis, nuostabą keliančius papročius ar kitokius „necivilizuotus” reiškinius. Visa tai formuoja labai siaurą ir tendencingą įsivaizdavimą apie Afriką, kuriuo labiausiai kenkiame patys sau – per stereotipų šydą nesugebame pamatyti partnerystės su Afrikos šalimis potencialo”, – apie projekto reikšmę kalba viena iš projekto organizatorių, Afrikos tyrimų ir konsultacijų centro „Afriko” viena steigėjų ir programų vadovė Eugenija Kovaliova.

Mokymuose moksleiviai susipažins su Afrikos žemyno istorija ir dabartimi, gilinsis į socialinę ir rasinę žemyno problematiką, kuri padės geriau suprasti ir Lietuvos visuomenės įvairovę. Iš žurnalistinės pusės moksleiviai bus mokomi istorijų pasakojimo ir fotografijos pagrindų, žurnalistinės etikos svarbos, mokysis atpažinti šališką informaciją.

„Per istorijas žiniasklaidoje, pažįstame žemynus, šalis ir jų žmones bei visa ką apimančius procesus, kurie turi įtakos ir mums. Todėl labai svarbu, kad tos istorijos būtų pasakojamos atsakingai, duotų galimybę sutikti ir pažinti tai, kas, atrodytų, yra labai toli ir nesuprantama”, – apie žurnalistinių pasakojimų svarbą pasakoja prie projekto prisijungiančios atsakingos žurnalistikos erdvės NARA viena iš įkūrėjų, fotografė Berta Tilmantaitė. Ji yra parvežusi fotoistorijas iš Kenijos – apie Viktorijos ežerą, masajų tautos moteris ir medaus medžioklę.

Konkurse dalyvauti kviečiami visi Lietuvos moksleiviai, kuriems sausio 19-ąją bus 16-a ar daugiau metų. Organizatoriai pažymi, kad moksleiviai neprivalo jau dabar būti domėjęsi Afrikos žemynu – svarbu, ar jie turi norą jį pažinti. Dalyvio anketoje moksleiviai prašomi sugalvoti savo Afrikos temų idėjas ir pasidalinti savo kūrybinių darbų pavyzdžius – nuo fotografijų ar vaizdo klipų iki rašinių bet kokiomis temomis.

Projektą rengia Afrikos tyrimų ir konsultacijų centras „Afriko” ir atsakingos žurnalistikos erdvė NARA (anksčiau – „Nanook”). Jų atstovai ir kviestiniai lektoriai ves mokymus ir vyks su moksleiviais kartu į kelionę. Projektą finansuoja Užsienio reikalų ministerija, atrinktiems dalyviams mokymai bus atviri ir nemokami.

Planuojama, kad mokymai vyks lapkritį, o kelionė – balandį. Jei dėl koronaviruso pandemijos planus reikės keisti, kelionė bus nukelta į tada, kai skristi vėl bus saugu.

Jums gali patikti

Atsakyti

Your email address will not be published.