Kovo 20 dieną minima Pasaulinė žemės diena. Ji primena apie aplinkos apsaugos svarbą ir skatina skirti daugiau dėmesio tvarumui. Šia proga Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, dalinasi idėjomis, kaip technologijos gali prisidėti siekiant tapti draugiškesniu aplinkai.
Tvarūs verslo sprendimai
Dideli pokyčiai visuomenėje gali prasidėti net ir nuo mažų verslo sprendimų. Pavyzdžiui, popierinių sutarčių, sąskaitų ir kitų dokumentų atsisakymo. Elektroninės sutartys daro didžiulį teigiamą poveikį gamtai.
Naudodama tik elektronines sutartis, bendrovė „Tele2“ 2020-aisiais metais sutaupė 9,2 mln. popierinių sutarčių lapų – 3 kartus daugiau nei 2019 m. Kitaip tariant, buvo atsisakytos 46 tonos popieriaus, išsaugota 1,1 tūkst. medžių bei sutaupyta 2369 MJ energijos.
Pernai operatorius pripažintas tvariausiu mobiliojo ryšio operatoriumi Lietuvoje. Taip pat Švedijoje ir Baltijos šalyse „Tele2“ tapo pirmuoju mobiliojo ryšio operatoriumi, kurio vykdoma veikla turi neutralų poveikį klimatui.
Prie aplinkos taip pat prisideda tokie išmanūs verslo optimizavimo ir valdymo sprendimai kaip „Tasker“, „HANNA“ ar „Microsoft 365“. Jie padeda mažinti popieriaus sunaudojimą ir kurti tvarią aplinką.
Rūšiavimo nauda
Atliekų rūšiavimas reikšmingas ne tik didelėse verslo įmonėse, bet ir kiekvieno iš mūsų namuose. Rūšiuodami prisidedame prie švaresnės aplinkos kūrimo ir saugome gamtą. Tam, kad rūšiuoti būtų dar lengviau, galime pasitelkti tam skirtus išmanius įrankius.
„Android“ vartotojai gali išbandyti lietuvišką aplikaciją „Rūšiuok!“. Šeimai pritaikytoje programėlėje rasite svarbiausią informaciją apie tai, kaip rūšiuoti buitines atliekas ir kur vežti stambiagabarites ir kitas netradicines atliekas. Įtvirtinti savo žinias galėsite žaisdami ir rinkdami taškus.
Daug naudingos informacijos apie teisingą atliekų rūšiavimą galite rasti internetinėje svetainėje „Žaliasis taškas“. Čia susipažinsite su naujienomis, sužinosite apie pakuočių rūšis ir jų ženklinimą bei apie atliekų rūšiavimą Lietuvoje. Naudingų mokomųjų vaizdo įrašų rasite organizacijos „YouTube“ paskyroje.
Kokius pėdsakus paliekame žemėje?
Tausojant aplinką, kurioje gyvename, ypač svarbus atsakingas vartojimas. Norintiems geriau suprasti, kaip kiekvienas mūsų veiksmas veikia aplinką, ir pakeisti netinkamus įpročius, verta išbandyti specialias CO2 sekimo programėles.
Sekti savo paliekamus pėdsakus padės „Carbon footprint & CO2 tracker“ aplikacija. Įsidiegus programėlę, būsite paprašyti atsakyti į kelis klausimus apie savo gyvenimo būdą – tai padės nustatyti mėnesinius tikslus, siekiant mažinti CO2 dujų išskyrimą į aplinką. Čia galėsite žymėti savo veiklas, analizuoti savo rezultatus ir gauti patarimų kaip gyventi tvariau.
Kitas naudingas įrankis, padėsiantis stebėti kiek energijos sunaudojate, yra „eevie – Your Climate Guide“. Ši programėlė motyvuos kasdien priimti aplinkai palankesnius sprendimus, pakvies dalyvauti atsakingo vartojimo iššūkiuose ir paskatins tvariems pokyčiams.
Taip pat ji primins kaip kiekvienas galime prisidėti saugodami gamtą. Pavyzdžiui, taupydami elektros energiją ir vandenį, nuolat išjungdami šviesas, rūšiuodami ir kompostuodami atliekas, valgydami sezoninį vietinį maistą, vengdami maisto švaistymo, rinkdamiesi produktus be pakuočių, atsisakydami plastiko ir kt.
„Žalių“ įpročių ugdymas
Jei apsisprendėte gyventi sąmoningiau ir vartoti mažiau, įsirašykite programėlę „JouleBug“. Ji įkvepia rinktis daugkartinius pirkinių maišelius vietoje vienkartinių, kelionę automobiliu keisti į pasivaikščiojimą, einant kavos pasiimti savo puodelį, o valantis dantis – užsukti vandens čiaupą.
„JouleBug“ veikia konkurencijos ir žaidimo principu. Kiekvienas gamtai palankesnis sprendimas yra įvertinamas taškais, todėl ja smagiausia naudotis (ir taip varžytis) kartu su draugais. Dar vienas paskatinimas yra tai, kad programėlė apskaičiuoja ne tik kiek jūsų sprendimai ir pasirinkimai draugiški gamtai, bet ir kiek pinigų jums sutaupo.