Vilnius atrinktas dalyvauti tarptautinėje, olandų organizacijos „Democracy Next“ kuruojamoje demokratijos inovacijų programoje. Pagal šią programą Vilniuje bus organizuojama piliečių asamblėja – tai bent penkias dienas trunkantys susitikimai, kurių metu atsitiktinės atrankos būdu atrinkti gyventojai kartu su ekspertais gilinasi į aktualią problemą ir bando rasti išeitis. Šių susitikimų laukiamas rezultatas – gyventojų parengtos ir balsavimu patvirtintos rekomendacijos, kurios perduodamos vykdomajai valdžiai įgyvendinti.
Atrinkti tik trys pasaulio miestai
Jei rekomendacijos neįgyvendintos turi būti pagrindžiama, kodėl tai neįmanoma padaryti.
„Ši iniciatyva atvers naujas galimybes aktyviam gyventojų įsitraukimui į miesto planavimo ir sprendimų priėmimo procesus, bei padės miestui stiprinti demokratiją ir pasitikėjimą valdžios institucijomis“, – įsitikinusi Vilniaus miesto savivaldybės vyriausioji architektė Laura Kairienė.
Vilnius ir dar du miestai – Ešas prie Alzeto Liuksemburge ir Kerevanas Gambijoje – buvo atrinkti iš daugiau nei 20 miestų paraiškų, gautų iš 17 šalių. Ateinančiais metais atrinktuose miestuose bus organizuojamos piliečių asamblėjos, kurių metu sprendžiami kompleksiniai, sudėtingi ir gyventojų sutarimo reikalaujantys klausimai.
„Šiandien miestai susiduria su daugybė iššūkių: būsto prieinamumas, ekosistemų atkūrimas, tvarus žemės naudojimas, miesto judumo klausimai, senstančios infrastruktūros atnaujinimas ir kt. Kylančios problemos dažnai neturi aiškių sprendimų, reikalauja holistinio požiūrio, o svarbiausia – miestiečių įsitraukimo ir įvairių visuomenės grupių susitarimo. Programos metu dalinsimės savo sukaupta patirtimi visame pasaulyje tiriant ir įgyvendinant piliečių asamblėjas ir kartu ieškosime, kaip pritaikyti šį įrankį atrinktuose miestuose “, – teigia „DemocracyNext“ įkūrėja ir vadovė Klaudija Chwalisz.
Kaip viskas vyksta?
Piliečių asamblėjos įprastai trunka bent 5 dienas, kurios gali vykti ne iš eilės. Dalyviai renkami atsitiktinės atrankos būdu taip, kad atstovautų įvairias visuomenės grupes: amžių, lytį, specialiuosius poreikius, užimtumą, išsilavinimą ir pan.
Piliečių asamblėjos prasideda nuo pažinties ir bendrų dalyvių vertybių paieškos. Susitikimuose dalyvaujantys ekspertai pateikia sprendimų priėmimui aktualią medžiagą ir tyrimus. Po kelių dienų pristatymų dalyviai, padedami moderatorių, diskutuoja ir ieško bendrų sutarimų. Piliečių asamblėjos pabaigoje balsavimu priimtos rekomendacijos perduodamos vykdomosios valdžios atstovui.
Pirmiausia – mokymai
Piliečių asamblėjos organizavimo procesas Vilniuje pradėtas jau nuo birželio, kuomet Vilniuje lankėsi „Democracy Next“ atstovai Ieva Česnulaitytė ir Džeimsas Makdonaldas-Nelsonas. Vizito metu vyko susitikimai su Vilniaus miesto vyriausiąja architekte L. Kairiene ir jos komanda, Vilniaus tvarumo vadovu Anton Nikitin, UAB „ID Vilnius“ ir kitais.
Programos pradžia numatyta 2024 metų spalio 9 dieną, kai trijų miestų komandos pradės mokymų programą, sudarytą iš devynių modulių. Ši programa bus skirta padėti miestams išsamiai pasiruošti asamblėjoms, įskaitant visus pagrindinius žingsnius – nuo asamblėjos planavimo iki įgyvendinimo. Vėliau, užbaigus mokymų ciklą, Vilnius kartu su kitais miestais imsis planuoti savo piliečių asamblėją, skirtą spręsti konkretų su miesto plėtra susijusį klausimą. Ką nagrinės piliečių asamblėja Vilniuje, dar svarstoma.