Penktadienį, balandžio 19 d., Vilniaus universitete (VU) buvo įsteigtas analogų neturintis akademinis darinys – Technologijų uostas (Tech Hub).
VU padaliniai (Ekonomikos ir verslo administravimo, Kauno, Komunikacijos, Matematikos ir informatikos, Medicinos, Teisės fakultetai, Gyvybės mokslų centras ir Verslo mokykla) sujungė savo jėgas, siekdami sukurti unikalią inovacijoms ir tarpdiscipliniškumui palankią ir atvirą platformą.
Technologijų uostas apims tris pagrindines sritis: studentus, mokslininkus ir verslą. Čia vyks įvairių akademinių krypčių – nuo medicinos iki matematikos, nuo teisės, vadybos iki ekonomikos – sąlytis tarpdisciplininiu lygmeniu. Konferencijos ir susitikimai, kūrybinės dirbtuvės, hakatonai, bendri tyrinėjimai, bandymai plėtoti idėjas „smėlio dėžėse“ ir atlikti įdomias užduotis praktiškai – tai tik nedidelė dalis visų planuojamų veiklų, kurių tikslas – sujungti įvairias žinias ir patirtis.
„Technologijos keičia ne tik mūsų gyvenimus, bet ir mąstyseną. Vis sudėtingėjantys technologijų panaudojimo būdai, žmogaus ir dirbtinio intelekto sąveika, daiktų internetas turės ypač reikšmingą poveikį individų ir organizacijų veikimui jau artimoje ateityje, – sako vienas VU Technologijų uosto idėjos autorių Teisės fakulteto dekanas prof. T. Davulis. – Štai „Dell Technologies“ paskelbtame tyrime, remiantis technologijų, verslo ir akademinio pasaulio ekspertais, teigiama, kad 85 proc. būsimų 2030 m. darbinių funkcijų dar nėra atsiradusios šiandien. Mūsų studentai ir visas universitetas turi būti pasirengęs šiems iššūkiams – nebūti pokyčių stebėtojais, bet tuos pokyčius kurti.“
Šių laikų visuomenėje labai svarbūs integralumo veiksniai, nes būtent jie neretai leidžia užtikrinti inovacijų tęstinumą. Šios tendencijos atsispindi ir studijų procese – jaunimas vis labiau siekia tarpdiscipliniškumo, domisi įvairiomis studijų galimybėmis. „Šiandieniniame pasaulyje itin aktualūs ir verslumo skatinimo klausimai, todėl Technologijų uoste daug dėmesio bus skiriama studentų verslumui, kūrybiškumui ugdyti, startuolių ekosistemai sukurti“, – teigia Ekonomikos ir vadybos fakulteto dekanė prof. Aida Mačerinskienė. Medicinoje negalime be verslo ir teisės žinių, verslas nebegali išsiversti be komunikacijos ir informatikos specialistų – šie procesai neišvengiamai susiję ir skirtingų mokslų sąveika tik stiprės.
VU Technologijų uostą steigiantys padaliniai sutarė, kad uostas bus atvira, lanksti, inovatyvi mokslo, technologijų ir verslo partnerystės forma, sudarysianti prielaidas plėtoti aukštąją pridėtinę vertę kuriančias naująsias technologijas ir prisidėsianti prie akademinės bendruomenės verslumo ir inovacijų skatinimo. Be to, Technologijų uostas taps patrauklia vieta studentų saviraiškos galimybėms, kurs praktikos ir darbo vietas, startuolių vystymo erdvę.
„Ši idėja – tai bandymas sukurti ekosistemą inovacijoms, kuri turėtų holistinį santykį su visuomene. Galime konsoliduoti vidinius universiteto rezervus ir pasakyti ne tik Lietuvai, bet ir visam pasauliui, jog šiais laikais mokslas sugeba spręsti svarbiausius klausimus kartu“, – reziumuoja Gyvybės mokslų centro vadovas prof. Gintaras Valinčius.