Vilniaus Šnipiškėse pokyčiai: Skanseno, vilniečių dar vadinamo Šanchajumi, pavadinimas keičiamas į Medines Šnipiškes – tokį akto pakeitimą šią savaitę užregistravo Kultūros paveldo departamentas. Skansenas apėmė dabartines S. Fino, Giedraičių, Šilutės, Krokuvos, Daugėliškio, Širvintų, Saracėnų, Kalvarijų gatves. Atnaujinus aktą ne tik pasikeitė vietovės pavadinimas, bet ir padidinta jos teritorija, nustatytos vietovės vertingosios savybės akcentuojant architektūrinę, urbanistinę, želdynų bei socialinę vietovės vertę.
„Medinės Šnipiškės yra lyg atskiras miestelis pačiame Vilniaus centre. Tai lėto gyvenimo, poilsio, ir istorinės medinės architektūros pažinimo vieta. Norime, kad jos išlaikytų savo unikalumą miesto kontekste ir džiugintų tiek vietinius, tiek ir miesto svečius. Patvirtintas aktas – tai pirmas žingsnis su vietos gyventojais kuriamos Medinių Šnipiškių vizijos link. Vilniaus miesto savivaldybė, kartu su pastatų savininkais, turi toliau gerinti medinių statinių būklę, rekonstruoti istorines gatveles, įkurti Šnipiškių bendruomenės centrą ir medžio meistro dirbtuves. Kartu Šnipiškes matau, kaip šiuolaikinės medinės architektūros eksperimentų poligoną, kviečiu plėtotojus čia kurti šiuolaikinę medinę architektūrą“, – teigia miesto vyr. architektė Laura Kairienė.
Kodėl reikia šio pokyčio?
Remiantis Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymu, bet kokie pokyčiai Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos akte turi būti pagrįsti tyrimais. 2024 m. Vilniaus miesto savivaldybės užsakymu atlikta Šnipiškių teritorijos istorinių ir urbanistinių tyrimų bei planavimo dokumentų apžvalga (aut. L. Jatulionytė-Brezgienė) bei Medinių Šnipiškių socialinių verčių analizė (aut. G. Janilionytė). Buvo atliktas ir pakartotinis Šnipiškių priemiesčio pastatų inventorizavimas (aut. R. Putrimienė).
Nustatyta, kad 1938 m. užstatymo (užstatymo morfotipo) ir istorinio gatvių tinklo fragmentai išsilaikė platesnėje teritorijoje nei iki šiol saugota kultūros paveldo vietovė, vadinta Skansenu. Šių tyrimų pagrindu Vilniaus miesto savivaldybės Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba priėmė sprendimą plėsti saugomos vietovės ribas. Remiantis darbo su bendruomene rezultatais išgrynintas vietovei būdingų socialinių verčių apibrėžimas. Jis taip pat įtrauktas į vietovės apsaugos aktą.
Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos aktas – tai oficialus dokumentas, kuriame nustatomas kultūros paveldo objekto statusas ir rūšis. Jame identifikuojamos ir aprašomos kultūros paveldo objekto ar vietovės vertingosios savybės, jų pobūdis, taip pat pateikiama kita paveldo objektui ar vietovei svarbi istorinė, tyrimų ir fiksavimo informacija.
III mitai apie paveldą Šnipiškėse: kas keisis?
„Atnaujintas aktas gyventojams, norintiems susitvarkyti savo namus, padidina biurokratiją“
NETIESA. Šnipiškės yra Vilniaus istorinio centro – UNESCO pasaulio paveldo objekto – vizualinės apsaugos pozonyje, kuriame galiojantis paveldo apsaugos reglamentavimas numato prievolę rengti statinių tvarkybos, kapitalinio remonto, rekonstrukcijos, statybos projektus ir juos derinti su atsakingomis institucijomis. Toks pats reglamentavimas iki šiol buvo ir ateityje bus taikomas Šnipiškėse. Atkreipiame dėmesį, kad pastatų priežiūros darbams leidimai ir derinimai nereikalingi.
„Viskas bus užkonservuota kaip yra dabar, nieko nebus galima daryti“
NETIESA. Paveldo vietovėje galimi visų rūšių statybos darbai, kurie nepažeidžia vietovės vertingųjų savybių. Gyventojai, norintys tvarkyti savo būstą, esantį Medinių Šnipiškių vietovėje, taip pat gali pasinaudoti Vilniaus paveldotvarkos programos parama. Daugiau informacijos apie programą www.vilniauspaveldas.lt
„Dabar bus saugomas kiekvienas sugriuvęs namas ir sandėliukas“
NETIESA. Vietovėje esantys statiniai suskirstyti į 4 tipus: kultūros paveldo objektus, vertingųjų savybių požymių turinčius objektus, kultūros paveldo vietovės urbanistinės struktūros objektus bei kitus objektus, esančius kultūros paveldo vietovėje. Nuo tipo priklauso kokie darbai gali būti vykdomi. Pabrėžtina, kad pastatų priežiūros darbams leidimai ir derinimai nereikalingi.
Ką saugome?
Atnaujintoje kultūros paveldo vietovėje, sklypuose, kuriuose nustatytas sodybinis miestelių netaisyklingas arba sodybinis miestelių perimetrinis užstatymo mediniais pastatais tipas, saugomas pastatų aukštingumas – iki 2 aukštų su mansarda. Sklypuose, kuriuose yra užstatymas XIX a. pab.-XX a. mūriniais pastatais – aukštingumas gali siekti iki 3 aukštų su mansarda. Sklypuose, kurie pažymėti kaip pakitusios, nesusiformavusios urbanistinės struktūros, aukštingumas nereglamentuotas, saugomos tik istorinės valdos. Išsamesnė informacija apie sklypams nustatytus morfotipus – kultūros vertybės aprašo prieduose TRP6 ir TRP7.
Apibrėžtų teritorijos ribų plane identifikuoti ir pažymėti visi kultūros paveldo vietovėje esantys statiniai. Plane galima rasti šiuos pagrindinius žymėjimus: nekilnojamojo kultūros paveldo objektas; urbanistinės struktūros statinys, turintis vertingųjų savybių požymių urbanistinės struktūros statinys; teritorijoje esantys kiti objektai. Priklausomai nuo žymėjimo skiriasi galimi statybos darbai.
Skirtingų susitikimų su vietos bendruomene bei internetinės apklausos metu identifikuota, kad vietos gyventojai Medinėse Šnipiškėse labiausiai vertina mažaaukštę architektūrą, želdynus, daržus ir sodus, lėtą gyvenimo būdą, kuris apibūdintas kaip „kaimas mieste“. Remiantis šiais rezultatais, atnaujintame vietovės akte įtraukta vietovės socialinė vertė, kuri apima:
- vietos bendruomenės puoselėjamą lėtą gyvenimo būdą;
- ekologinį savarankiškumą ir žiedinės ekonomikos praktikas;
- bendruomenės iniciatyvas skirtas rekreacijai;
- kūrybines ir praktines gyventojų iniciatyvas, kylančias iš istorinių vietovei būdingų amatų bei meistrystės;
- kūrybines ir praktines gyventojų iniciatyvas, puoselėjančias tarpkultūrinį dialogą bei socialinę įvairovę ir sanglaudą.
Dialogas su bendruomene
Paraleliai ekspertų vykdytai istorinių ir urbanistinių tyrimų, planavimo dokumentų apžvalgai bei Šnipiškių priemiesčio pastatų inventorizavimui, visus 2024-uosiu vykdytos veiklos, skirtos bendruomenės įtraukimui į vietovės verčių nustatymo procesą.
Informacija apie planuojamą Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos posėdį paskelbta pagal galiojančių teisės aktų reikalavimus bei papildomai, siekiant didesnės sklaidos, apie atnaujinamą aktą parengtas ir išsiųstas naujienlaiškis, kurio spausdintos kopijos taip pat pakabintos skelbimų lentose Fino g. ir Drakono pievoje.
- Sausį medinių Šnipiškių gyventojus kvietėme diskusijai apie šios vietovės dvasią, pristatėme akto rengimo eigą, gyventojų įtraukimo procesus, renginyjesudalyvavo apie 30 gyventojų.
- Vasarį medinių Šnipiškių gyventojams apie akto rengimo eigą ir susijusius renginius vietos gyventojams pradėtas siųsti specialus naujienlaiškis. Naujienlaiškiai, kuriuose aptariamos su vietove susijusios aktualijos, gyventojus pasiekė kiekvieną šių metų mėnesį.
- Gyventojams išreiškus poreikį, padėjome jiems organizuoti Gyventojų darbo grupės susitikimus.
- Pavasarį su gyventojais rinktos medinių Šnipiškių daiktų istorijos, šio renginio metu vykdyta apklausa apie medinių Šnipiškių vertes ir kaip jas mato čia gyvenantys žmonės.
- Plečiant miestiečių žinias apie Šnipiškių medinį paveldą ir vietos gyventojus, kartu su bendruomene rugsėjį organizuota atvirų kiemų diena.
- Paraleliai visus metus vykusioms gyventojų įtraukimo veikloms, paveldo apsaugos ir urbanistikos ekspertai atliko iki šiol vykdytų ir su teritorija susijusių tyrimų, projektų, planų analizę, bei inventorizavo esamus objektus.
- Prieš Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos posėdį gyventojams, 2024 m. spalio 11 d., išsiųstas specialiai akto atnaujinimo temai skirtas naujienlaiškis. Jame taip pat patalpinta nuoroda į specialią platformą, kur gyventojai gali užduoti jiems rūpimus klausimus, susijusius su akto atnaujinimu.
- Gyventojai taip pat aktyviai dalyvavo Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos posėdžiuose spalio 18 ir 25 d., kur turėjo galimybę Tarybos nariams pateikti savo pastabas ir pasiūlymus dėl akto atnaujinimo.
Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.