Rugsėjo 17 d. įvyko Vilniaus krašto verbų rišimo tradicijai išsaugoti darbo grupės susirinkimas, kurio metu Mykolo Romerio universiteto docentė Barbara Stankiewicz ir Vytauto Didžiojo universiteto Socialinės antropologijos centro doktorantė Anna Pilarczyk-Palaitis pristatė paraiškos projektą dėl Vilniaus krašto verbų rišimo tradicijos įrašymo į UNESCO reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.
Susitikimo metu aptartas verbų rišimo tradicijos išsaugojimo planas, vertybės terminologija, 10 min. trukmės filmuko projektas, pristatantis verbų rišimo tradiciją, kuris yra neatsiejama paraiškos dalimi. Savo patirtimi rengiant vertybes nominacijai pasidalijo Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato kultūros programų vadovė Milda Valančiauskienė. Taip pat savo įžvalgomis apie šios tradicijos atsiradimo ištakas ir jos paplitimą pasidalijo istorijos prof. dr. Alfredas Bublauskas.
Vilniaus rajono savivaldybės vicemerė, darbo grupės pirmininkė Edita Tamošiūnaitė padėkojo už ekspertų atliktą darbą ir palinkėjo darbo grupei sėkmės tolimesniame kelyje rengiant paraišką.
„Verbų rišimas yra unikali mūsų krašto vertybė, kuri būdama įtraukta į UNESCO reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą, taps ne tik nacionaliniu, bet ir tarptautiniu pripažinimu bei įvertinimu. Tai leis dar labiau paskatinti tradicijos išsaugojimą bei sklaidą ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų“, – sakė vicemerė E. Tamošiūnaitė.
UNESCO reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašo tikslas – užtikrinti geresnį nematerialaus kultūros paveldo žinomumą, atkreipti dėmesį į jo svarbą, skatinti tarpkultūrinį dialogą ir pagarbą kultūrų įvairovei.
Primename, kad nuo 2011 m. Vilniaus krašto verbos yra sertifikuotas tautinio paveldo produktas. 2019 m. Vilniaus krašto verbų rišimo tradicija įgavo nacionalinį statusą ir papildė Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Šiuo metu Vilniaus krašto verbos yra tarp kitų 66 Lietuvos kultūros vertybių.
Plačiau apie Vilniaus rajono nematerialųjį kultūros paveldą: https://vrsa.lt/kultura/kulturos-paveldas/nematerialus-kulturos-paveldas/1026