Pasidžiaugus ilgu vasaros sezonu šiais metais, spalį į Lietuvą pagaliau atkeliavo ruduo. Vėstant lauko temperatūrai, žmonės imasi šildyti savo namus kūrendami krosnis, židinius, katilus. Tačiau čia pat padaugėja iškvietimų ir ugniagesiams gelbėtojams, kurie skuba pas gyventojus užsidegus suodžiams dūmtraukiuose, kilus gaisrams dėl netvarkingų krosnių ar dūmtraukių bei kitų krosnių ir dūmtraukių eksploatacijos taisyklių pažeidimų bei gedimų.
Kasmet Lietuvoje kyla apie 9800 gaisrų ir maždaug apie 15 proc. šių gaisrų kyla dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir jų eksploatavimo reikalavimų pažeidimų bei gedimų. Jeigu nagrinėtume tik gyvenamųjų namų gaisrus, tai dėl šios priežasties kyla daugiau nei 50 procentų visų gaisrų gyvenamuosiuose namuose. Ir kaip taisyklė, tokie gaisrai dažniausiai kyla prasidėjus šildymo sezonui ir šildymo sezono metu bei kasmet daugybę gyventojų palieka be pastogės ir namų pačiu atšiauriausiu metu. Deja, kartais tokių gaisrų metu pasitaiko ir žūčių.
Šalčininkų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai jau kelis kartus per šį neilgą atvėsusių orų laikotarpį skubėjo gesinti tokių gaisrų. Vieno jų metu dėl krosnių, dūmtraukio gedimo sudegė gyvenamasis vagonėlis. Kito gaisro metu dūmtraukyje užsidegė suodžiai, tačiau, laimei, gaisras nespėjo išplisti toliau.
Ugniagesiai gelbėtojai nuolat primena, kad kasmet prieš šildymo sezoną ir šildymo sezono metu kas tris mėnesius krosnis, dūmtakius ir dūmtraukius išsivalyti – privalu, net jeigu esate dūmtraukyje įsirengę metalinį įdėklą. Klaidinga manyti, kad užsidegus suodžiams dūmtraukyje, jie tiesiog išdegs ir dūmtraukis išsivalys. Degant suodžiams liepsnos temperatūra šokteli virš 1000oC, o tokios aukštos temperatūros dažnai neatlaiko nei dūmtraukio konstrukcijos, nei įdėklai, dėl to juose atsiranda įtrūkimai ir gaisrai išplinta per šalia dūmtraukio esančias degias namo konstrukcijas.
Taip pat svarbu nepamiršti saugiai eksploatuoti šildymo įrenginius. Pirmiausia, kiekviena krosnis, kieto kuro katilas ar dūmtraukis kasmet turi būti patikrintas prieš šildymo sezoną, o prireikus – techniškai sutvarkytas. Pastogėse mūriniai dūmtraukiai turi būti išbaltinti kalkių skiediniu – tokiu būdu bus lengviau pastebėti eksploatacijos metu atsiradusius įtrūkimus ir juos nedelsiant sutvarkyti.
Tam, kad Jūsų namuose nekiltų gaisras, kūrenant krosnis ir kitus šildymo įrenginius, draudžiama laikyti malkas ir kitą kurą arčiau kaip 1 m nuo pakuros, negalima įkurti ugnies degiais skysčiais ar kūrenti šildymo įrenginių jiems nepritaikytu kuru. Kūrenant pakuros durelės turi būti uždarytos. Ir, žinoma, draudžiama palikti be priežiūros kūrenamas krosnis, židinius ar leisti juos prižiūrėti mažiems vaikams. Draudžiama džiovinti ir laikyti degias medžiagas arčiau kaip 0,5 m nuo krosnių, katilų ir jų vamzdynų ar ant jų. Taip pat nepamirškite, kad smilkstančias anglis, pelenus ir šlaką galima pilti ne arčiau kaip 15 m nuo pastatų, o laikyti nedegioje taroje – ne arčiau kaip 6 m nuo pastatų.
Priešgaisrinės priežiūros pareigūnai primena, kad namuose būtina įsirengti autonominį dūmų detektorių bei kasmet nepamiršti patikrinti jo veikimą. Tokie detektoriai skleidžia stiprų garsinį signalą patalpoje besikaupiant dūmams ir gali pažadinti iš miego bei išgelbėti gyvybes gaisro atveju. Be dūmų detektorių pareigūnai rekomenduoja patalpose, kuriose naudojami židiniai, krosnys ar katilai, įsirengti smalkių detektorius. Šie prietaisai gali išgelbėti nuo pražūtingo smalkių poveikio.
Šalčininkų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai Šalčininkų rajono gyventojams linki saugaus šildymo sezono! Gaisro atveju skambinkite numeriu 112.
Šalčininkų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos informacija