2024–2025 mokslo metų pirmoji pusė Vilniaus agroekologijos profesinio mokymo centre (VAMC) buvo pažymėtas gausiomis tarptautinėmis veiklomis, kurias suteikė mokyklos gauta Erasmus+ akreditacija bei pagal ją įgyvendinamas tarptautinio mobilumo projektas, atveriantis naujas galimybes tarptautiniam bendradarbiavimui ir plėtrai. Mokyklos mokiniai, absolventai ir mokytojai iš stažuočių užsienyje grįžo su nauja profesine patirtimi ir įgytomis žiniomis bei platesniu kultūriniu akiračiu. Šias galimybes suteikė mokykloje įgyvendinamas Erasmus+ programos mobilumo projektas Nr. 2024-1-LT01-KA121-VET-000206403, finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis.
Mokinių ir absolventų praktika – realios darbo aplinkos patirtis
Vilniaus agroekologijos mokymo centre pagal Erasmus+ programos projektą tarptautinio mobilumo stažuotėse jau dalyvavo 14 mokyklos moksleivių ir absolventų. Pirmieji tarptautines galimybes išbandė VAMC absolventai, kurie į stažuotes užsienyje vyko vos projektui prasidėjus – 2024 m. vasarą. Individualios priežiūros darbuotojo profesijos absolventai 3 savaičių trukmės stažuočių metu įgijo papildomų profesinių gebėjimų rūpintis žmonėmis, turinčiais specialiųjų poreikių, o dekoratyvinio apželdinimo darbuotojo profesijos absolventai praktiškai patobulino savo gebėjimus atlikti įvairių dekoratyvinio želdinimo augalų priežiūrą ir jų parengimą sodinimui pagal dekoratyvinio želdinimo planus.
Vilniaus agroekologijos mokymo centro bei Dieveniškių Simono Karczmaro amatų kiemo filialo transporto priemonių remontininko, virėjo ir konditerio profesijų moksleiviai rudenį dalyvavo 3 savaičių trukmės stažuotėse Italijoje ir Maltoje. Pagrindinis šių stažuočių tikslas buvo stiprinti besimokančiųjų ir absolventų profesines kompetencijas užsienio verslo įmonėse siekiant didesnio jų atitikimo darbo rinkos poreikiams. Stažuočių užsienyje metu profesijos moksleiviai tobulino savo specifinius profesijos gebėjimus: transporto priemonių remontininkai susipažino su dešinės vairo pusės automobilių sandara, pagerino praktinius gebėjimus atlikti automobilių važiuoklės techninį aptarnavimą, būsimosios konditerės mokėsi gaminti įvairius tradicinius ir šiuolaikinius itališkus desertus, o virėjai, priklausomai nuo stažuotės šalies patobulino savo žinias ir gebėjimus gaminant Viduržemio jūros bei itališkos virtuvės patiekalus.
Stažuotės užsienyje suteikia galimybes ne tik tobulinti profesinius gebėjimus, bet ir plėsti kultūrinį akiratį. Laisvu metu moksleiviai apsilankė stažuočių šalių lankytinus objektus, susipažino su šalių kultūra ir gyvenimo būdu, praplėtė savo akiratį bei pagerino užsienio kalbų žinias.
Mokytojams – tobulinti mokymo procesą leisianti patirtis
Tarptautinėse veiklose aktyviai dalyvavo ir Vilniaus agroekologijos mokymo centro mokytojai, kurie dalyvavo savaitės trukmės darbo stebėjimo mobilumuose Nyderlanduose ir Portugalijoje. Šių stažuočių metu mokytojai stebėjo profesinių mokyklų darbo procesus, mokytojų vedamas pamokas, susipažino su mokymo metodais ir darbo principais.
Nyderlanduose Vilniaus agroekologijos mokymo centro mokytojos gilinosi į įtraukiojo ugdymo principus, stebėjo užsienio kolegų vedamas pamokas ir perėmė jų patirtį bei pasiteisinusias darbo metodikas sėkmingai į ugdymo veiklas integruoti specialiųjų poreikių mokinius. Darbo stebėjimo stažuotės Portugalijoje metu VAMC atstovai gilino savo žinias, kaip individualizuoti ugdymo turinį, pritaikant jį prie skirtingų mokinių poreikių ir gebėjimų
Erasmus+ veiklų nauda ir perspektyvos
Tarptautinės stažuotės – tai ne tik profesinio tobulėjimo, bet ir asmeninio augimo galimybė. Vilniaus agroekologijos mokymo centro mokiniai stažuočių metu įgijo realios darbo patirties bei susipažino su užsienio profesiniais standartais, o mokytojai grįžo su naujomis žiniomis ir idėjomis, padėsiančiomis tobulinti mokyklos ugdymo procesą. Visi stažuotėse dalyvavę mokiniai ir mokytojai gavo Europass mobilumo dokumentus, patvirtinančius jų tarptautinę patirtį, bei pripažįstamus visoje Europos Sąjungoje.
Sėkmingai startavęs Vilniaus agroekologijos mokymo centras neketina sustoti – 2025 m. pavasariui jau planuojamos naujos stažuotės įvairiose Europos šalyse, suteiksiančios dar daugiau galimybių gilinti žinias, tobulėti profesinėse srityse bei perimti tarptautinę gerąją patirtį.
Finansuojama Europos Sąjungos lėšomis. Šis straipsnis atspindi tik autoriaus nuomonę, todėl Nacionalinė agentūra ir Europos Komisija negali būti laikomos atsakingomis už jame pateiktą informaciją.