Besiplečiančiame ir atsinaujinančiame Vilniaus Šnipiškių rajone nukėlus senus, nelegaliai stovėjusius garažus, vietoj jų iškils naujas darželis. Modernioje įstaigoje veiks 14 priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo grupių, dirbs apie 60 darbuotojų. Darželį lankys apie 280 vaikų.
„Siekiame ir kitur miestą bjaurojančius, nelegalius garažus iškeldinti ir vietoj jų kurti vilniečiams reikalingą infrastruktūrą. Šnipiškės sparčiai atsinaujina, čia kuriasi daugybė jaunų šeimų, tad darželis gyventojams itin reikalingas“, – kalbėjo Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.
Šiuo metu gyventojams pristatomi darželio projektiniai pasiūlymai. Projektuotojai – MB „Statinio projektas“ – kviečia gyventojus su jais susipažinti ir dalyvauti nuotoliniame aptarime, kuris vyks rugsėjo 25 d. 16 val.
Dar prieš metus Kernavės g. 82 sklype stovėjo metaliniai garažai. Juos iškėlus pabaigtas rengti darželio projektas ir pristatomas gyventojams. Įvertinus gyventojų pastabas, projektinius pasiūlymus peržiūrės Savivaldybės specialistai. Vėliau bus siekiama gauti statybą leidžiančius dokumentus.
Projektiniai pasiūlymai buvo parengti pagal atvirą architektūrinės idėjos konkurso nugalėtojo MB „Statinio projektas“ idėją. Jos autorės: Aida Mitkienė, Elina Indriūnė, Kotryna Parvickaitė.
Nedideliame projektuojamo darželio sklype siekiama atkurti žaliojo koridoriaus nuo Neries senvagės parko pratęsimą, išsaugoti susiklosčiusį pėsčiųjų ryšį šiaurinėje pusėje. Projektuotojai atsižvelgė ir į tai, kad darželio teritoriją supa masyvūs visuomeninės ir gyvenamosios paskirties pastatai bei senųjų Šnipiškių vienbučiai namai. Todėl darželio pastatą suskaidė į skirtingus tūrius, kuriais pereinama nuo stambesnių iki smulkesnių pastatų konteksto.
Tarp darželio korpusų susidariusiame vidiniame kieme numatomos dekoratyvios želdintos kalvelės, kurios pereina į pietrytinės bei pietinės sklypo dalies žaidimų terasas. Visi žaidimų įrenginiai numatomi mediniai, natūralūs, o aikštelių danga – paplūdimio smėlis.
Darželio grupių patalpos projektuojamos su tiesioginiu patekimu į lauką per medines terasas. Kieme numatomos kelių tipų žaidimų zonos, kuriose vaikai pasirenka žaisti pagal asmeninius gebėjimus ir poreikius: didelė smėlynė aktyviems žaidimams su medžių rąstų ir tinklo karstynėmis, kalva su tuneliu, batutais, čiuožyklomis. Šlaitas į terasas bus kartu skirtas lipimui prisilaikant už lynų, kibių, tinklų, čiuožiant ar bėgant žemyn ir vėl aukštyn. Šalia planuojama įrengti į gruntą įmontuotą batutų kompleksą.
Pastato fasadui numatytos natūralios medžiagos – didžioji dalis fasado bus dengiamos iš dažytais ir natūralios medžio spalvos tašeliais, taip pat segmentiškai planuojama naudoti plytų mūro apdailą.
Visa darželio teritorija modeliuojama kaip laisvo planavimo žalias parkas tarp kalvų. Numatomas gausus sklypo želdinimas. Želdynai ne tik puoš darželio teritoriją, bet ir atliks apsauginę bei ugdomąją funkcijas: vaikus jie saugos nuo gatvės eismo keliamo triukšmo, ribos oro užterštumą, teiks šešėlį ir padės mažyliams pažinti gamtos procesus, ciklus, gyvybę joje.
Šiaurinėje sklypo pusėje numatoma sporto aikštelė, prieinama tiek darželio vaikų poreikiams, tiek kaimyninei bendruomenei žaisti badmintoną: darželio darbo metu aikštelė naudojama ikimokyklinio ugdymo poreikiams, o likusiu laiku šia rekreacine zona gali naudotis rajono gyventojai.
Garažų sklype buvo nusistovėjusi pėsčiųjų trasa nuo Neries senvagės parko iki Kernavės gatvės einant šiaurine sklypo dalimi. Planuojant darželio lauko erdves ir funkcines zonas šis ryšys nėra naikinamas: jis vystomas, projektuojamas patogesnis, jaukesnis, apželdintas medžiais, krūmais ir daugiamečiais žoliniais, žydinčiais augalais, apšviestas tamsiu paros metu. Jį turėtų puošti gamtinių formų mažosios architektūros elementai.
Šaltinis:
Vilniaus miesto savivaldybė