Ūkio ministerija siūlo sudaryti palankesnes sąlygas Lietuvos ir užsienio kapitalo įmonių įgyvendinamiems stambiems investiciniams projektams. Vakar Vyriausybės patvirtintame įstatymų projektų pakete numatytos greitesnės ir paprastesnės investuotojo įsikūrimo Lietuvoje procedūros ir papildomos dotacijos savivaldybei, kurioje įgyvendinamas investicinis projektas.
„Konkurencija dėl stambių investuotojų Vidurio ir Rytų Europos regione yra didelė, todėl būtinas „žaliasis koridorius“ siekiant išlikti konkurencinga investicijų valstybe ir pritraukti daug darbo vietų sukuriančius tiesioginių užsienio investicijų projektus ir palengvinti sąlygas plėstis norinčiam lietuviškam verslui. Skaičiuojama, kad įstatymų pakeitimai per 5 metus padėtų pritraukti apie 200 mln. eurų investicijų į ilgalaikį turtą bei sukurtų 2 tūkstančius naujų darbo vietų“, – sako ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.
Ministerija siūlo stambiu investiciniu projektu laikyti tokį, kurio investicijų į ilgalaikį kapitalą vertė ne mažesnė nei 30 mln. eurų ir kuris sukurtų ne mažiau nei 200 naujų darbo vietų. Tokius reikalavimus atitinkantiems Lietuvos ir užsienio bendrovių apdirbamosios gamybos arba duomenų apdorojimo interneto serverių paslaugų (prieglobos) investiciniams projektams bus sudaromos sąlygos pasinaudoti spartesnėmis procedūromis teritorijų planavimo, statybos, žemėtvarkos, žemės nuosavybės, migracijos ir kitose srityse. Numatoma, kad su stambiais projektais susiję klausimai institucijose bus nagrinėjami skubos tvarka per 3 darbo dienas.
„Investuotojas naudą valstybei, savivaldybei ir jos gyventojams neša ne tuomet, kai nusprendžia įsikurti, o tuomet, kai pradeda veiklą, įdarbina gyventojus ir moka mokesčius. Dėl to spartesnės procedūros naudingos ne tik greičiau veiklą vykdyti norinčiam pradėti verslui, bet visiems. Dėl to valstybei svarbaus projekto statuso suteikimo investuotojo projektui terminas trumpinamas pusmečiu. Taip pat puse metų trumpės ir teritorijų planavimo dokumentų rengimas: jiems skirtos teritorijos bus vystomos pagal vietovės arba savivaldybės lygmens bendruosius planus“, – teigia V. Sinkevičius.
Skaičiuojama, kad investuotojai sutaupytų iki 18 mėnesių, jei savivaldybės iš anksto numatytų ir paruoštų teritorijas stambiems projektams įgyvendinti. Atsižvelgiant į tai, siūlomos atitinkamos paskatos savivaldybėms – įsigaliojus stambaus projekto investicijų sutarčiai, iš valstybės biudžeto savivaldybei būtų skiriama iki 5 procentų projekto vertės speciali tikslinė dotacija, skirta viešajai infrastruktūrai plėtoti.
Numatoma paskirti atsakingą stambių projektų koordinatorių, koordinuosiantį bendradarbiavimą tarp investuotojo ir institucijų. Taip pat numatoma įsteigti ministrų ir viceministrų lygmens konsultacinį komitetą svarbiausiems tarpinstituciniams klausimams derinti.
Lietuvos Respublikos Vyriausybės informacija