fbpx
  • Renginiai
  • Receptai
  • Laisvalaikis
  • Video
Penktadienis, 22 rugsėjo 2023
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Vilniaus Kraštas
Reklama
  • Žinios
    • Vilnius
    • Trakai
    • Vilniaus rajonas
    • Elektrėnai
    • Šalčininkai
  • Renginiai
  • Kultūra
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Politika
  • Mokslas
  • Turizmas
  • Įdomu
  • Žinios
    • Vilnius
    • Trakai
    • Vilniaus rajonas
    • Elektrėnai
    • Šalčininkai
  • Renginiai
  • Kultūra
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Politika
  • Mokslas
  • Turizmas
  • Įdomu
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Vilniaus Kraštas
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Pradžia Gyvenimas

Šiaudų sodų rišimas – veikla, praturtinanti dvasią

16 rugpjūčio, 2023
Gyvenimas, Įdomu, Kultūra, Laisvalaikis
Laikas: 4 min skaitymo
Vidos Sniečkuvienės sodas

Vidos Sniečkuvienės sodas

Pasaulio modelis, Kosmoso, Visatos arba Rojaus sodo mažasis atspindys, tarpininkas tarp žemės ir dangaus – šiaudų sodas lietuvių bei daugelio kitų Europos tautų tradicijose išlikęs dvasingo santykio su aplinka simboliu. Okupacijos metais smarkiai nukentėjusi, dabar šiaudinių sodų rišimo (kūrimo, tvėrimo, auginimo) tradicija išgyvena atgimimą. Apie tai, kada renkami šiaudai, kokia yra sodų paskirtis, ir ką jų rišimas gali suteikti šiuolaikiškam žmogui, dalijasi tradicijos tęsėjos, ilgametės sodų rišėjos.

Paskutinė proga prisirinkti šiaudų

Vasaros saulė jau nebe tokia jaunatviškai aistri – iki valios prišildžiusi žemę ir subrandinusi augmeniją, ji vis romiau dalijasi paros laiką su rytiniais rūkais, ir vis anksčiau užleidžia sostą naktinio dangaus šviesuliams vakarais. Svarbiausi laukų darbai jau nudirbti, javai nupjauti, didelė dalis derliaus nuimta bei paruoštos atsargos žiemai. Šį metą žymi paskutinė džiaugsminga vasaros šventė, Žolinė – nuo dabar rims ne tik gamta, bet ir žmogus. Nuo Joninių iki Žolinės atsargas, kurios atgims meno kūrinių pavidalu, ruošėsi ir šiaudų rišėjai.

„Kai kurie rišėjai šiaudus renka aplink Žolinę. Kiti gi sako, jog tinkamiausi šiaudai būna, rinkti savaitę prieš ir savaitę po Joninių. Mano patirtis rodo, kad susirinkus dar beveik žalią rugį, gaunami labai gražūs, balti šiaudai. O kaip darė senovėje – mažai duomenų. Yra žinoma, jog kai gerų šiaudų reikėdavo kitoms reikmėms, pavyzdžiui, stogo dengimui, meno dirbiniams šiaudų kirpdavosi ražieną, liekančią nupjovus javų derlių“, – sako tradicinių amatų meistrė Loreta Lichtarovičienė.

Jos teigimu, žaliavą dirbiniams rišėjai ir dabar dažniausiai užsiaugina patys: dideliam sodui sutverti užtenka pasėti saują rugių. O šios veiklos naujokai šiaudų gali įsigyti internetu – dabartiniais laikais tai nėra sudėtinga.

Sodus rišdavo visus metus

Šiaudų atsargų ir seniau reikėdavo turėti visus metus, nes sodai būdavo rišami pagal poreikį. Ilgametė sodų rišėja Vida Sniečkuvienė pasakoja, jog sodai būdavo rišami per kalendorines šventes – pavasario ir žiemos lygiadienį (atitinkamai šv. Velykas ir šv. Kalėdas), taip pat pažymint svarbiausius žmogaus gyvenimo etapus.

„Sodas lydėjo žmogų nuo lopšio, krikštynų, per kalendorines, apeigines šventes, vestuves. Į juos būdavo įpinama ne tik daug simbolinių prasmių, bet ir palinkėjimų“, – sako V. Sniečkuvienė.

Būsimam vaikeliui sodą rišdavo besilaukianti mama. Jis veikiausiai būdavo saugomas visą gyvenimą. Saugodavo ir šeimos sodą, kurtą vestuvių proga ir kabinamą virš lovos. Manyta, jog išsaugant jį, bus apsaugoma ir pati santuoka. Pasakojama, jog šį sodą laidodavo kartu su pirmuoju Anapilin iškeliavusiu sutuoktiniu, taip tarsi užbaigiant žemiškosios santuokos laiką.

„Vieno namo, kuriame seniai niekas nebegyveno, palėpėje esu radusi padėtą išsaugotą sodą. Tokių senų sodų esu radusi ir daugiau. Konkrečiam žmogui ar šeimai skirti sodai tikrai buvo saugomi ilgai. Tačiau Kalėdoms rišamas apvalias saulalas, kaip ir velykines verbas, po metų kišdavo į krosnį, ir kabindavo naujas. Tikėtina, kad ir kitus, kasmet rišamus sodus apsisukus metų ratui sudegindavo, taip atsinaujinant“, – sako L. Lichtarovičienė.

Tradicija pritaikoma ir modernumui

Šiaudinių sodų tradicijos tyrimai gana sudėtingi: ši medžiaga per amžius neišlieka. Apie su sodais susijusias apeigas ir jų svarbą daugiausiai sužinoma iš pasakojimų, liaudies dainų. Tikrai žinoma, jog šiaudų sodai seniau laikyti tarpininkais tarp šiapus ir anapus, tarp žemės ir dangaus. Jie  būdavo kabinami virš stalo, prie kurio rinkdavosi visa šeima, ir tikėta, kad saugo erdvę, kurioje sukasi.

Dėl sovietų priešiškumo tautinėms tradicijoms, šiaudų sodų rišimas okupacijos metais smarkiai nunyko. Tačiau L. Lichtarovičienė pastebi, jog norinčių turėti namuose šiaudinius sodus dabar daugėja. Vieni juos regi kaip originalų būdą papuošti namus, derina juos prie šiuolaikiško interjero. Kiti sodus įsigyja ilgėdamiesi senųjų tradicijų ir tikėdami, kad jie išties saugo, sudvasina aplinką.

„Pastarųjų, kuriems sodas nėra tik interjero detalė, turbūt yra daugiau. Vis tik yra šeimų, kurios ir per šv. Kalėdas dar deda šieno po staltiese, vėlėms lėkštelę paruošia ir laikosi kitų senųjų tradicijų“, – teigia L. Lichtarovičienė.

Daugėja norinčių išmokti rišti

Tiesa, daugėja ne tik norinčių įsigyti, bet ir išmokti kurti sodus. Šiuolaikiniam žmogui ši veikla suteikia galimybę nurimti, pailsėti, tarsi pamedituoti.

„Sodo rišimas, auginimas yra ramybės suteikiantis procesas. Jį rišdamas, kuri naują pasaulį, kuris nuolat sukasi ir niekada nesustoja. Sodo medžiagiškumas, trapumas ir nuolatinis judėjimas tiesiog užburia. Reikia nemažai pastangų jį sutverti, bet taip pat reikia labai saugoti, nes jis toks trapus“, – dalijasi V. Sniečkuvienė.

L. Lichtarovičienė antrina, jog besimokančiuosius sodų rišimo bei šiaudų ruošimo procesas taip įtraukia, jog net po pamokų, vykstančių po visos darbo dienos, jų dalyviai nenori skirstytis: karpo, valosi šiaudus, užsimiršta kurdami savo sodus, žvaigždes, saules ar eglės žaislelius. Apskritai sodus rišti galima išmokti per kelias valandas, bet reikia perimti ir nemažai žinių, kaip tinkamai pasiruošti šiaudus.

Pasak tradicinių amatų meistrės, rišant sodą reikalingas susikaupimas ir tam tikras erdvinis mąstymas, gebėjimas matyti bendrą būsimo sodo vaizdą.

„Sodas susideda iš mažų detalių, ir reikia mokėti įžvelgti sudėtingą jų konstrukciją. Tad didesnių sodų rišimas tikrai reikalauja nemažo susikaupimo. Tuo tarpu vadinamąsias saulalas labai smagu rišti ir su šeimos nariais ar bendruomene“, – sako L. Lichtarovičienė.

Kad norinčių išmokti rišti šiaudinius sodus kasmet vis daugėja, pritaria ir Vilniaus etninės kultūros centro (VEKC) direktorė Sandra Daugirdienė.

„Vis daugiau žmonių nori pažinti senąsias tradicijas, tad ieško galimybių ir pasimokyti tradicinių amatų. Mūsų rengiamuose šiaudinių sodų užsiėmimuose nuolat daugėja dalyvių, vėliau jie ir toliau gilinasi, domisi šiuo menu. Užsiėmimuose dalyvauja ne tik pavieniai žmonės, bet ir bendruomenės, bendradarbiai, mokinių klasės ir kiti kolektyvai“, – sako S. Daugirdienė.

Dar besibaigiant šiai vasarai šiaudinių sodų rišimo subtilybių bus galima pasimokyti VEKC organizuojamose stovyklose. Rugpjūčio 22–24 d. vyks šiaudinių sodų rišimo stovykla „Sodo rėda“, kurioje savo patirtimi dalysis patyrę sodų rišėjai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos, Estijos bei Ukrainos. O rugpjūčio 26 d. vyks dienos stovykla šeimoms „Tilingu talangu“, kurioje, greta šiaudinių sodų rišimo užsiėmimų, laukia ir daugiau tradicinių amatų mokymų.

Šiaudinių sodų tradiciją siekiama įtraukti į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Kultūros ministerija nominacinę paraišką UNESCO Reprezentatyviajam žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašui pateikė dar praėjusių metų pavasarį. Darbo grupėje tarp šią paraišką rengusių įvairių institucijų atstovų dalyvavo ir Vilniaus etninės kultūros centro specialistai. Paraišką vertina tarptautinė UNESCO ekspertų komisija, o sprendimo tikimasi šių metų gruodį.

Loreta Lichtarovičienė / Daivos Bareikaitės nuotr.
Loretos Lichtarovičienės sodai
Rugiapjūtė / Gretos Žilinskaitės nuotr.

Šiaudinio sodo rišimas
Šiaudinio sodo rišimas

Šaltinis: Pranešimas spaudai
DalintisSiųstiSiųsti

TAIP PAT SKAITYKITE

Žinios

Troleibuso vairuotoja partrenkė žmogų
Vilniaus miesto savivaldybė dėkojo profesinę šventę minėsiantiems socialiniams darbuotojams
Apdovanoti aukščiausių įvertinimų pasiekę Vilniaus rajono mokiniai
Tarptautiniame turnyre Nemenčinėje hospisui paremti aukščiausias vietas užėmė Lietuvos komandos

Politika

Seniūnaičiai: Vilnių kuria žinomi ir nežinomi vilniečiai
„Baltijos kelio“ minėjimas Rudaminos daugiafunkciniame kultūros centre
Teisių gynėjai kreipėsi dėl valstybinės lietuvių kalbos gynybos
Vytautas Sinica. Klausimai „respublikonams“

Kultūra

Naują knygą su bičiuliais aktoriais pristatęs Juozas Gaižauskas: „Aš jus girdžiu!“
Festivaliui „Tai – aš“ 20 metų! Jubiliejaus šventėje septyni koncertai: įkvepiantis, šelmiškas, šeimiškas, nostalgiškas, iš kojų verčiantis, gurmaniškas ir širdį graudinantis
Ivona Šulc: maža mergaitė – dideli laimėjimai
Ž. Diavara kviečia: paskutinė galimybė – tapkite filmo apie Vilnių bendraautoriumi

Sportas

Greitesniam atsistatymui po varžybų – „Oxyklinika“
A. Doumbia: „Jaučiuosi lyg jau ilgai būčiau komandoje“
Tarptautiniame turnyre Nemenčinėje hospisui paremti aukščiausias vietas užėmė Lietuvos komandos
Kviečiame palaikyti Vilniaus rajono komandą TransInvest Lietuvos futbolo federacijos taurės finale
  • Populiariausi
  • Komentarai
  • Naujausi
Derliaus šventė 2023

Derliaus šventė 2023

Derliaus šventė

Derliaus šventės Vilniaus rajone tęsiasi! Šį savaitgalį kviečiame švęsti 4-ose seniūnijose

Rugsėjo 22 dieną viešasis transportas Vilniuje nemokamas

Rugsėjo 22 dieną viešasis transportas Vilniuje nemokamas

Ką reikia žinoti apie maisto gaminimą kazane?

Ką reikia žinoti apie maisto gaminimą kazane?

Naują knygą su bičiuliais aktoriais pristatęs Juozas Gaižauskas: „Aš jus girdžiu!“

Naują knygą su bičiuliais aktoriais pristatęs Juozas Gaižauskas: „Aš jus girdžiu!“

Troleibuso vairuotoja partrenkė žmogų

Troleibuso vairuotoja partrenkė žmogų

Dizainerės patarimai, kaip sukurti gražius ir funkcionalius vidaus apšvietimo sprendimus

Dizainerės patarimai, kaip sukurti gražius ir funkcionalius vidaus apšvietimo sprendimus

Prasmingos grigiškiečių iniciatyvos tapo nauju šalies rekordu!

Prasmingos grigiškiečių iniciatyvos tapo nauju šalies rekordu!

Proneta Proneta Proneta

Kategorijos

  • Aktualijos
  • Aplinka
  • Apžvalgos
  • Elektrėnai
  • Finansai
  • Gamyba-Pramonė
  • Gyvenimas
  • Įdomu
  • Istorija
  • Krašto apsauga
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Laisvalaikis
  • Lankytinos vietos
  • Lietuvos naujienos
  • Mokslas ir studijos
  • Naujienos
  • Padėka
  • Politika
  • Receptai
  • Religija
  • Renginiai
  • Renginiai Elektrėnuose
  • Renginiai Šalčininkuose
  • Renginiai Trakuose
  • Renginiai Vilniaus rajone
  • Renginiai Vilniuje
  • Rinkimai
  • Šalčininkai
  • Skelbimai/Pranešimai
  • Socialiniai reikalai
  • Socialiniai tinklai
  • Sportas
  • Statyba
  • Sveikata
  • Technologijos
  • Trakai
  • Transportas
  • Turizmas
  • Užsienio naujienos
  • Verslas
  • Verslo gidas
  • Video
  • Vilniaus rajonas
  • Vilnius
  • Žemės ūkis
  • Žiniasklaida
  • Žinios

Naujienos

Naują knygą su bičiuliais aktoriais pristatęs Juozas Gaižauskas: „Aš jus girdžiu!“

Naują knygą su bičiuliais aktoriais pristatęs Juozas Gaižauskas: „Aš jus girdžiu!“

Troleibuso vairuotoja partrenkė žmogų

Troleibuso vairuotoja partrenkė žmogų

Dizainerės patarimai, kaip sukurti gražius ir funkcionalius vidaus apšvietimo sprendimus

Dizainerės patarimai, kaip sukurti gražius ir funkcionalius vidaus apšvietimo sprendimus

Vilniaus Kraštas

  • Reklama
  • Kontaktai
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Žinios
    • Vilnius
    • Vilniaus rajonas
    • Trakai
    • Šalčininkai
    • Elektrėnai
  • Kultūra
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Renginiai
    • Renginiai Vilniuje
    • Renginiai Trakuose
    • Renginiai Vilniaus rajone
    • Renginiai Elektrėnuose
    • Renginiai Šalčininkuose
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Mokslas ir studijos
  • Transportas
  • Verslas
  • Technologijos
  • Turizmas
  • Žemės ūkis

© 2022