Kasmet Lietuvoje, antrąjį gegužės penktadienį švenčiama Tarptautinė buhalterių diena. Kaip pasakė vienas iš turtingiausių pasaulio žmonių Warrenas Buffetas – „Vadybininkai ir investuotojai turi suprasti, kad apskaitos numeriai yra verslo vertinimo pradžia, o ne pabaiga.“. Reto juridinio asmens veikla įsivaizduojama be buhalterio. Sėkmingam verslui itin svarbu tinkamai vedama buhalterinė apskaita, teikiama finansinė atskaitomybė, laiku atliekamos mokestinės prievolės. Tačiau ar buhalteriai šiandien vis dar yra vertinami specialistai?
2022 metų gegužės 1 dieną pakeistas Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymas. Naujoje šio įstatymo redakcijoje nebeliko buhalterio sąvokos. Sąvoka „Buhalteris“ pakeista į „Apskaitą tvarkantis asmuo“. Kyla klausimas kas yra tas apskaitą tvarkantis asmuo – apskaitininkas, finansininkas, ekonomistas, buhalteris, o gal ir tik kelių dienų apskaitos kursus baigęs asmuo? Naujoji įstatymo sąvoka perša idėją, jog buhalterinę apskaitą tvarkančiam asmeniui nebereikia kvalifikacijos ar specifinio išsilavinimo.
LR buhalterinės apskaitos įstatymo 2019 metų redakcijos 10 straipsnio 2 dalyje rašoma – „Ūkio subjekto apskaitos tvarkyti negali ūkio subjekto vadovas, išskyrus šio straipsnio 5, 6 ir 9 dalyse nustatytus atvejus.“ Išimtys taikomos mažosioms bendrijoms, individualioms įmonėms ir pelno nesiekiančioms organizacijoms kaip viešosios įstaigos ar asociacijos. Aktualioje 2022 metų įstatymo redakcijoje šis punktas panaikintas. Taigi nebelieka draudimo Uždarųjų akcinių bendrovių (UAB) bei Akcinių bendrovių (AB) vadovams tvarkyti savo įmonės buhalterinę apskaitą.
Nuo šių metų gegužės mėnesio visų juridinių formų vadovai gali patys tvarkyti savo buhalterinę apskaitą. Buhalterinių paslaugų sutartis su paslaugas teikiančia įmone ar savos buhalterės samdymas tampa nebūtinas. Tačiau ar daug UAB ir AB akcininkų ras direktorius, kurie sugebės ne tik eiti savo tiesiogines vadovo pareigas, bet ir tinkamai tvarkyti įmonės apskaitą? Ar tokio universalaus direktoriaus atlyginimas taip pat bus dvigubas? Tradiciškai buhalterinę apskaitą tvarkantis asmuo turi būti baigęs šios profesijos studijas. Specialisto diplomas padidina tikimybę, kad bus tinkamai suvesta buhalterinė apskaita, laiku sumokėti mokesčiai, pateikta finansinė atskaitomybė. Tačiau jeigu juridinio asmens finansinė atskaitomybė nepateikiama ilgiau, nei 12 mėnesių, įmonei kyla grėsmė gauti iki 3000 Eur baudą ar net būti likviduota. Šių metų buhalterinės apskaitos įstatymo pakeitimai suteikia UAB ir AB akcininkams galimybę ieškoti universalių darbuotojų, kurie sugebėtų ne tik vadovauti bendrovei, bet ir rūpintis finansais. Arba kitaip tariant, turėti mažiausiai dviejų profesijų diplomus. Iki minėtojo įstatymo pakeitimo UAB ir AB turėjo prievolę samdyti buhalterį arba pasirašyti sutartį su buhalterinių paslaugų įmone.
UAB „Justicija“ sveikina visus buhalterius su Tarptautine buhalterių diena!