Pažinti Lietuvos botanikos tėvą padeda ir nebereikalingi džinsai

Kas yra Jurgis Ambraziejus Pabrėža? Į šį klausimą neatsakė nei vienas iš keliolikos žmonių, Žolinių dieną pakalbintų tiek Panevėžio ūkininkų turguje, tiek vėliau – Vilniaus senamiestyje.

Atrasti šią istorinę asmenybę, šviesuolį, Lietuvos botanikos tėvą, kurio gimimo 250-ąjį jubiliejų šiemet minime, praeiviams padėjo iš džinsų sukurtas tekstilinis atvirlaiškis.

Džinsų pernaudojimo studijos įkūrėja Milda Paukštė ir Vilniaus dailės akademijoje studijuojantis menininkas Miss Rat užsibrėžė ne tik patys įsigilinti, bet ir kitiems atskleisti, kuo J. A. Pabrėžos idėjos aktualios šiandienos žmogui.

„J. A. Pabrėža savo veikloje meistriškai jungė mokslo pasiekimus, liaudies žinias, meną bei tikėjimą. Studijavęs ir botaniką, ir mediciną, ir teologiją, jis visa tai pasitelkdavo gydydamas parapijiečius.

Džinsai, iš kurių kūrėme atvaizdą – puikus įrodymas, kaip per du šimtus metų sunyko tamprus žmogaus ir gamtos ryšys. Išsibalansavome.

Pavyzdžiui, tam, kad turėtume džinsų daugiau nei pajėgiame sudėvėti, beatodairiškai auginama medvilnė, nualinamas dirvožemis, užteršiamas pesticidais, eikvojami didžiuliai kiekiai vandens. Dar pridėkime neatsakingą gamybą, neatsakingą dėvėjimą ir savo veiklos rezultatais sukeltą klimato krizę”, – apgailestavo M. Paukštė, kuri savaitgalį darnios gyvensenos bei atliekų kultūros patarimais dalinosi Panevėžyje vykusioje „ECOambasadorių akademijoje”.

Po pristatymo Panevėžyje, kūrinys iš džinso grįžo į Vilnių. Apžiūrėjęs tekstilinį atvirlaiškį iš abiejų pusių, žolininkas ir vaistininkas Marius Lasinskas į džinsines kišenes įdėjo Vilnelės pakrantėje ties Bernardinu sodu Vilniuje nuskintas žoleles – asiūklio bei ožkarožės šakeles ir kelis kiaulpienės lapelius.

„Jei būtume atidūs, daug vaistažolių pastebėtume ir mieste, bet retas jas atpažįsta. Retas ieško jose sveikatos ir stiprybės.

J. A. Pabrėža gyveno prieš 250 metų, bet kalbėjo apie tuos pačius dalykus, kurie dabar yra aktualūs. Kad mes turime būti prie žemės, o vertybėmis stiebtis į dangų. Augalas gali žmogui padėti, bet žmogus turi būti to vertas, pasiruošęs”, – sako M. Lasinskas.

Džinsinis atvirlaiškis, skirtas J. A. Pabrėžai – yra antrasis iš darbų ciklo, skirto 2021-ųjų metų istorinėms asmenybėms atminti. Pradėję nuo tekstilinio atvirlaiškio poetui Vytautui Mačerniui, kūrėjai užsibrėžę sukurti dar penkis objektus: skulptoriui Juozui Zikarui, karvedžiui Jonui Karoliui Chodkevičiui, kardinolui Vincentui Sladkevičiui, partizanui Juozui Lukšai – Daumantui ir mokslininkei Marijai Gimbutienei.

Šią savaitę J. A. Pabrėžai skirtas atvirlaiškis eksponuojamas galerijoje „Cannamama” (Visų Šventųjų g. 9, Vilnius). 

Vėliau jį gyvai apžiūrėti bus galima džinsų atnaujinimo studijoje „Denim Diaries” (Žydų g. 2, Vilnius). 

Jums gali patikti

Atsakyti

Your email address will not be published.