Vilniaus miesto apylinkės teismas pirmadienį nuosprendžiu baudžiamojoje byloje visiškai išteisino visuomenininką ir komiką Olegą Šurajevą dėl kaltinimų šmeižtu, neteisėtu informacijos apie asmens privatų gyvenimą atskleidimu ar panaudojimu bei žmogaus veiksmų laisvės varžymu.
Jis išteisintas kaip nepadaręs veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.
Po šio nuosprendžio jam panaikinta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti, o iš valstybės priteista 3 tūkst. eurų, kuriuos jis turėjo sumokėti advokatui.
„Teismas konstatavo, kad nebuvo nustatytas asmens veiksmų pavojingumas, kad siektų būtent baudžiamosios teisės reguliavimo apimtį. Teismas, įvertinęs įrodymus, juos ištyręs ir sujungęs juos į vieną grandinę, nenustatė, kad Olegas Šurajevas būtų rinkęs duomenis apie nukentėjusiojo Vadimo Butrimo gyvenamąją vietą arba jo dirbtuves. Viešai socialinėje erdvėje paskelbtame vaizdo įraše matomi tam tikri pastatai, tačiau nėra nei jų numerių, nei gatvių pavadinimų, kuriais remiantis galima būtų tas vietoves identifikuoti būtent su pačiu nukentėjusiuoju“, – sakė teisėja Justyna Žukovska-Pečiulienė.
Taip pat atsižvelgta, kad O. Šurajevas duomenis rinko ne slaptomis sekimo ar stebėjimo priemonėmis, nesiklausė jo pokalbių.
Kaltinimai komikui pareikšti po to, kai jis internete publikavo vaizdo įrašą apie „kovą su vatniku“, kuriame kalbėjo apie vilnietį Vadimą Butrimą.
Nukentėjusiuoju pripažintas asmuo V. Butrimas žurnalistams sakė, kad šį teismo nuosprendį skųs. V. Butrimą į teismą atlydėjo likviduoto „Tarptautinės geros kaimynystės forumo“ atstovas Dmitrijus Glazkovas. Šis asmuo penktadienį, daliai rusų bendruomenės minint Pergalės dieną, lankėsi Antakalnio kapinėse.
„Išgirdau šališką teismą. (..) Turėsim dar daug darbo, žmogus tokių dalykų pridaręs, turėsim eiti iki galo, skųsim šitą sprendimą. Eisim į europinį teismą“, – žurnalistams sakė V. Butrimas.
Jis pripažino, kad automobilyje ant veidrodėlio kabėjo spalvota vėliavėlė. Jos spalvos atitinka Rusijos Federacijos vėliavos spalvas.
„Paskui man ją teko visai nukabinti, nes Olegas ir jo draugai reikalavo, grasino, pastoviai gadino mano automobilį. Neseniai, prieš dvi savaites, jis vėl buvo apgadintas, subraižytas, pradurtos visos keturios padangos, tai gal penktas ar šeštas kartas, kai tai daroma. Teismas visiškai nereaguoja“, – žurnalistams pasakojo V. Butrimas.
„Aš nepalaikau karo, aš už taiką. Aš agresoriaus nepalaikau, agresijos nereiškiu“, – tikino V. Butrimas, jis sakė turintis Lietuvos pilietybę. Jis tikino, kad po automobiliu esanti apsauginė danga yra Didžiosios Britanijos vėliavos spalvų, vyras tikina mėgstantis įvairią atributiką ir spalvas.
Valstybinį kaltinimą byloje palaikantis prokuroras Šarūnas Šimonis kaltinamajam siūlė skirti 1 metų ir 4 mėnesių laisvės apribojimo bausmę, įpareigojam jį dalyvauti elgesio pataisos programose, uždraudžiant lankytis nukentėjusiojo V. Butrimo gyvenamojoje ir darbo vietose, taip pat uždraudžiant O. Šurajevui bendrauti su nukentėjusiuoju vilniečiu.
Nukentėjusysis D. Butrimas prašė teismo priteisti jam 60 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimo, tačiau prokuroras mano, kad pakaktų atlyginti 900 eurų ir sumokėti V. Butrimui advokato išlaidas. Po O. Šurajevo išteisinimo D. Butrimo ieškinys paliktas nenagrinėtas.
Kaltinimai komikui pareikšti po to, kai jis internete publikavo vaizdo įrašą apie „kovą su vatniku“, kuriame kalbėjo apie nukentėjusįjį V. Butrimą.
Kaip anksčiau nurodė valstybinį kaltinimą byloje palaikantis prokuroras Š. Šimonis, O. Šurajevas minėtame vaizdo įraše teigė, kad V. Butrimas esą užsiima šešėliniu verslu, nemoka mokesčių ir taip nukentėjusįjį apšmeižė.
Anot prokuroro, O. Šurajevas viešai neteisėtai atskleidė informaciją apie V. Butrimo privatų gyvenimą, tai yra surinko ir paviešino duomenis apie nukentėjusiojo gyvenamąją vietą, automobilių dirbtuves, paviešino j o veido atvaizdą, vardą ir pavardę.
Anksčiau teisme apklaustas O. Šurajevas pasakojo, kad paskelbdamas informaciją apie nukentėjusįjį V. Butrimą, siekė apsisaugoti, kadangi anksčiau prieš jį šis asmuo buvo smurtavęs, ir kartu norėjo paviešinti tai, kad vyras esą akivaizdžiai palaiko Rusiją.
Tarp V. Butrimo ir O. Šurajevo anksčiau kilo konfliktas, kai komikas, prie savo namų pastebėjęs automobilį, kuriame buvo Rusijos vėliava, ant automobilio užklijavo lipduką, kuriuo raginama remti Ukrainą. Kaip skelbta anksčiau, V. Butrimas, radęs ant savo automobilio minėtą lipduką, atėjo į O. Šurajevo namus ir jam trenkė. Teismas už užpuolimą V. Butrimui skyrė 9 mėnesių laisvės apribojimą, įpareigojant jį išdirbti 60 valandų viešųjų darbų.
„Lipdukų klijavimas ant automobilio, lipdukų turinys, nukentėjusiojo elgesys nesudarė pagrindo pripažinti, kad pats toks veiksmas yra prilyginamas psichinei prievartai“, – sakė teisėja.
O. Šurajevas teigė, kad po šių įvykių vaizdo įrašų platformoje „Youtube“ paskelbė vaizdo įrašą, pavadinimu „Mano istorija apie kovą vatniku“. Kaltinamasis tvirtino įraše kalbėjęs apie V. Butrimo gyvenimą, jo šeimą, jo verslą. Anot O. Šurajevo, jam susidarė įspūdis, kad V. Butrimas nemoka mokesčių valstybei.
„Nebuvo nustatyta, kad vaizdo įraše pateikta informacija yra bauginančio pobūdžio. Pats vaizdo įrašas buvo siejamas su ankstesniu konfliktu ir siekiu apie tą konfliktą informuoti visuomenę, dėl to teismas nenustatė, kad jo turinys pasižymėjo bauginančiu požymiu“, – sakė teisėja J. Žukovska-Pečiulienė.
Pasak jos, terminai „vatnikas“ ir „dalbajobas“ yra įžeidžiantys, žeminantys, tačiau nesiekia pavojingumo, kad užtrauktų baudžiamąją atsakomybę.