Rugsėjo 15 dieną didelis būrys gabiausių ir aktyviausių mūsų gimnazijos mokinių kartu su mokytojomis Asta Diržiuviene, Christina Masalska bei socialine pedagoge Inga Kočiūnaite-Poške vyko į Klaipėdą. Ši išvyka yra projekto „Klaipėdos kraštas: istorija, kultūra, asmenybės“ dalis. Projekto, kurį nuo š.m. kovo iki lapkričio mėn. įgyvendina mūsų gimnazijos mokiniai kartu su mokytojomis Asta Diržiuviene, Christina Masalska bei buvusia kolege Ana Mackel, tikslas – suteikti žinių apie Lietuvos istoriją tautinių mažumų mokiniams, supažindinti juos su Mažosios Lietuvos, Klaipėdos krašto istorija, senaisiais lietuvininkų amatais, buitimi.
Džiaugiamės, jog prie mūsų organizuojamų veiklų aktyviai prisijungė ir Klaipėdos „Aitvaro“ gimnazijos bendruomenė. Projektą finansuoja Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, taip pat dalį lėšų skyrė mūsų gimnazija.
Pažintis su Klaipėdos kraštu prasidėjo Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje, įsikūrusiame viename seniausių Klaipėdos baroko stiliaus namų. Gidės įdomiai pasakojo apie šio krašto priešistorę nuo akmens amžiaus iki kuršių ir skalvių genčių gyvenimo bei laidojimo papročių, Vokiečių ordino valstybės gyvavimą, vienos seniausių pasaulio kalbų – lietuvių – spausdintinės knygos ištakas. Didelį įspūdį padarė klaipėdiečių pirklių užsakytas auksu siuvinėtas suknelės audeklas, kurį planuota įteikti Prūsijos karalienei Luizei (deja, dovana dėl ankstyvos mirties taip jos ir nepasiekė…). Susipažinome su lietuvininkų tradicine kultūra, unikaliais šio regiono žmonių rūbais, buities daiktais, jų paskirtimi. Edukacinės programos „Vakarų baltų gyvensena ir tradicijos” bei „Klaipėdos krašto buitis ir rūbai“ mokinius nukėlė į senovę menančius laikus, dar labiau atskleidė šio krašto savitumą.
Viešnagę tęsėme svečiuodamiesi Klaipėdos „Aitvaro“ gimnazijoje. Mus svetingai pasitiko visa mokyklos bendruomenė: administracija, mokytojai, mokiniai. Išklausę direktorės sveikinimo žodžių, apsikeitę dovanomis ir suvenyrais, pasivaikščiojome po mokyklą, smagiai pabendravome su gimnazistais, dalyvavome bendrose veiklose.
Šiek tiek atsipūtę lankėmės Pilies muziejuje, kuris, beje, yra vienas iš moderniausių Lietuvoje. Jame mokiniai susipažino su Klaipėdos pilies ir miesto raida, ekspozicijose pamatė, kaip atrodė senasis Mėmelis iki Antrojo pasaulinio karo. Naudodamiesi interaktyviomis technologijomis, domėjosi senais dokumentais, istorinėmis fotografijomis.
Apžvalginė ekskursija po miestą startavo kruizinių laivų terminale, prie skulptūros, vaizduojančios berniuką su šuniuku. Turėjome progą pasigrožėti boluojančiomis jachtomis bei nedidukėmis valtimis joms skirtoje prieplaukoje. Praėję pasukamą tiltelį, kurį saugo pilies vaiduoklis, po kelių minučių pasiekėme Teatro aikštę, kurioje mus pasveikino įžymioji Taravos Anikė. Klaipėdos senamiestyje slepiasi daug skulptūrų : stebuklingasis peliukas, kaminkrėtys, drakonas. Visos šios skulptūros turi savo istoriją. Pamatėme senąją rotušę, kurioje gyveno Prūsijos karalius Friedrichas Vilhelmas III su savo žmona Luize, miesto simbolį – laivą „Meridianas“ bei išgirdome pasakojimų apie žymiausius miesto asmenis, kurie čia gyveno, mylėjo ir kūrė.
Paskutinis sustojimas jau visai vakarop – pajūris. Kokia kelionė į šį kraštą, jei nepasisveikini su jūra ir nė nesušlampi kojų?!
Saulei leidžiantis, daug sužinoję, pavargę, bet laimingi grįžome namo.
Asta Diržiuvienė,
lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė