Dienos vis trumpesnės, vakare temsta vis anksčiau. Todėl Viešosios tvarkos skyrius primena apie atšvaito nešiojimo būtinybę pėstiesiems ir kitiems eismo dalyviams. Tamsiu paros metu svarbu būti matomam ir miesto, ir kaimo vietovėse.
Teisingai dėvimas atšvaitas užtikrina, kad pėstieji matomi vairuotojų iki jų likus 150 metrų. Jeigu pėsčiasis nedėvi atšvaito, jis pastebimas vos už 30 – 50 metrų. Todėl pėstieji, dviratininkai ar kiti eismo dalyviai, pablogėjus matomumui, gali būti vairuotojų laiku nepastebėti. Specialistai pastebi, kad pavojingiausias metas prasideda lapkritį, kai anksti temsta, lyja, šlapia, tamsu. Atšvaitas – tai nebrangi ir efektyvi priemonė, kuri gali išgelbėti gyvybę.
– Pėstieji, dviratininkai arba paspirtukininkai yra svarbūs eismo dalyviai ir turi laikyti kelių eismo taisyklių kaip ir vairuotojai. Deja, pasitaiko atvejų, kad jų nesilaikant įvyksta nelaimės. Viešosios tvarkos skyriaus specialistai jau ne kartą organizavo prevencines akcijas dėl atšvaitų dėvėjimo, jas ir vėl planuojame organizuoti. Šiandien skyriaus specialistai tamsiu paros metu lankysis Dieveniškių ir Poškonių seniūnijų gyvenvietėse ir bendraus su žmonėmis eismo saugumo tema, kitą savaitę vyksime į Akmenynę ir Turgelius, – pasakoja Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Stanislav Voicechovskij.
Keli patarimai, kaip teisingai naudoti atšvaitą:
- Atšvaitą reikia pritvirtinti taip, kad jis būtų matomas ir automobilių žibintai galėtų jį apšviesti.
- Užmiestyje pėstieji privalo eiti prieš automobilių judėjimo kryptį (t. y. kaire kelio puse) ir pritvirtinti atšvaitą dešinėje pusėje taip, kad automobilių žibintai jį apšviestų. Vietoje atšvaito galima naudoti žibintą, vilkėti šviesą atspindinčią liemenę.
- Dviračių ir paspirtukų vairuotojai, važiuodami važiuojamąja dalimi, turi judėti pagal automobilių važiavimo kryptį (dešine puse), todėl atšvaitas turi būti pritvirtintas kairėje pusėje taip, kad automobilių žibintai juos apšviestų. Priekyje turi būti pritvirtintas baltas žibintas, gale – raudonas, ant stipinų – oranžiniai.
- Juostinį atšvaitą reikia uždėti ant rankos aukščiau rankos riešo ar ant kojos blauzdos.
- Pakabinamą atšvaitą, pervertą virvele ar grandinėle, reikia prisegti prie drabužių dešinėje pusėje, kad jis laisvai švytuotų suaugusio žmogaus kelių aukštyje (t. y. automobilių žibintų aukštyje).
- Pakabinamą atšvaitą prie rankinių ir kuprinių reikia tvirtinti taip, kad jis laisvai švytuotų. Apšviestas atšvaitas atspindės šviesą – taip eismo dalyvis bus matomas automobilių vairuotojams.
Būk matomas, nešiok atšvaitą.