Meno galerijoje „Kunstkamera“ – užburiantis dailininko Neemija Arbit Blato personažų pasaulis

Visi mėgstantys lankytis teatre, klausytis operos, stebėti cirko pasirodymus ir mėgautis žinomais dailės kūriniais, jau šią savaitę turėtų skubėti į sostinės meno galeriją „Kunstkamera“. Šią savaitę čia įsikūrė nuostabus litvakų dailininko Neemija Arbit Blato (1908–1999) sukurtas personažų pasaulis, kuriame galima sutikti ne tik paties dailininko Mūzą, įspūdingiausius vaidmenis sukūrusius operos solistus, bet ir daugybę pasaulinio garso dailininkų, tokių kaip Pablo Picasso ar Henri Matisse.

„Šioje parodoje eksponuojami darbai atskleidžia ne tik platų N. Arbit Blato kūrybos spektrą – tiek žanro, tiek tematikos, tiek atlikimo technikos prasme, tačiau leidžia pažvelgti ir į šios kūrybos užkulisius – pažinti jo asmeninį gyvenimą, mūzas, jį supusius artimiausius draugus, meno pasaulio žmones“, – sako menotyrininkė dr. Simona Skaisgirytė-Makselienė.

Parodoje „Personažai“ pristatoma iš viso apie 30 dailininko N. Arbit Blato kūrinių – tapybos darbai, litografijos ir skulptūros. Visus juos vienija bendra – teatro personažų – tematika, susidedanti iš kelių linijų.

Viena šių linijų pasakoja apie menininko mūzą, su kuria N. Arbit Blatas susiejo ne tik kūrybinį, bet ir gyvenimo kelią – jo žmona tapusią žymią operos solistę Reginą Resnik (1922–2013). Apie ypatingą šių žmonių ryšį ir įvairiuose teatruose kartu pastatytus operos spektaklius byloja parodoje eksponuojamas 10 litografijų rinkinys, kuriame vaizduojami R. Resnik sukurti vaidmenys operose „Karmen“, „Elektra“, „Falstafas“, „Aida“, „Borisas Godunovas“, „Dialogai des carmélites“  ir kt.

Šioje parodos dalyje ypatingai išsiskiria ir dar vienas kūrinių rinkinys, dedikuotas spektakliui „Opera už tris skatikus“. 17 akvarele spalvintų litografijų, vaizduojančių šios operos personažus ir atskiras scenas, tarsi nukelia į dar ir šiandien aktualią Kurto Vailio ir Bertoldo Brechto pjesę, kurioje taikliai pašiepiamos visuomenės ydos – galią turinčių vyrų noras praturtėti ir turtingai norinčių gyventi moterų intencijos, vagystės, melas, sąmokslai. Operos atmosferą atkuriančių litografijų kolekciją papildo ir parodoje eksponuojamos tos pačios pjesės personažus įvaizdinančios 7 ekspresyvios bronzos skulptūros.

Pasak S. Skaisgirytės-Makselienės, šioje parodoje daug dėmesio skiriama ir portreto žanrui, kuris N. Arbit Blato kūryboje užėmė labai svarbią vietą. „Visi puikiai mena jo tapytus žymius žmones: tiek lietuvių tarpukario šviesuolius, tokius kaip poetas Kazys Binkis su žmona, žurnaliste Sofija, dainininkas Kipras Petrauskas, dramaturgas Petras Vaičiūnas ir t. t., tiek pasaulinio garso įžymybes, tarp kurių – violončelininkas Mstislavas Rostropovičius, operos solistai Placido Domingo, Luciano Pavarotti, mimas Marcelis Marceau ir daugybė kitų“, – teigia dailėtyrininkė.

Parodoje eksponuojami ankstyvajame laikotarpyje tapyti N. Arbit Blato portretai – „Berniukas krėsle“ (1936), „Vyro su raudona liemene portretas“, „Moters portretas“ (1934), taip pat itin įdomus tušu tapytas cirko mimo M. Maerceau atvaizdas. Portretų liniją papildo ir litografijų rinkinyje „Hommage A l‘Ecole de Paris“ įamžinta visiems puikiai žinomų Paryžiaus mokyklos dailininkų plejada – Pablo Picasso, Henri Matisse, Pierre Bonnard, Fernandu Leger, Chaim Soutine, Jacques Lipchitz ir kt. Juos dailininkas ne tik portretavo, bet ir artimai su jais bendravo pats būdamas šios mokyklos atstovu.

Paroda meno galerijoje „Kunstkamera“ atidaryta 2020 m. sausio 14 d. ir veiks iki vasario 15 dienos – ją apžiūrėti galima nemokamai kiekvieną dieną galerijos darbo metu nuo 10 val. iki 18.30 val., šeštadieniais – nuo 12.00 val. iki 16.00 val.

TRUMPAI APIE NEEMIJA ARBIT BLATĄ:

* Gimė 1908 m. lapkričio 19 d. Kaune, kur mokėsi meno mokykloje

* 1924–1926 m. studijavo tapybą Berlyne ir Dresdene (Vokietija)

* 1929 m. tapo jauniausiu vadinamosios Paryžiaus mokyklos (École de Paris) nariu

* 1926–1932 m. studijavo Juliano (Académie Julian) ir Didžiosios lūšnos (Academie de la grande Chaumiere) akademijose Paryžiuje (Prancūzija)

* 1932–1933 m. turėjo privačią galeriją Kaune, tačiau dėl lėšų stygiaus uždarė

* 1940 m. išvyko į Niujorką (JAV), kur gyveno iki mirties 1999 m. balandžio 27 d.

* XX a. 8 deš. kūrė Niujorko, Venecijos, Lisabonos ir kitų miestų teatrų operos spektakliams dekoracijas ir kostiumų projektus

* Yra pelnęs įvairių apdovanojimų, tarp kurių: Garbės legiono ordinas (Prancūzija), Venecijos miesto garbės aukso ordinas, Masada medalis (Izraelis), Niujorko miesto garbės piliečio vardas, Italijos prezidento ordinas, Paryžiaus miesto Komandoro medalis ir kt.

 

 

 

Jums gali patikti

Atsakyti

Your email address will not be published.