Pirmą kartą Vilniaus rengtame strateginiame festivalių finansavimo konkurse daugiau nei milijonas eurų 2025-ųjų metų laikotarpiui paskirstyta 18 sostinėje vykstančių festivalių. Toks pat finasavimas konkurso laimėtojams bus skiriamas ir ateinančius dvejus metus, neteikiant papildomų paraiškų.
„Mieste rengiami festivaliai ne tik džiugina gyventojus ir miesto svečius, bet ir formuoja kultūrinį Vilniaus identitetą, skleidžia miesto vardą už šalies ribų ir prisideda prie ekonominės gerovės. Festivalių organizatoriai paprastai koncentruojasi į ilgalaikę perspektyvą ir savo veiklą planuoja kelis metus į priekį. Vilniaus skirtu finansavimu norime komandoms leisti jaustis stabiliau, užtikrinti sklandesnį darbą ir jau galvoti apie kitų metų renginių organizavimą“, – sako Vilniaus vicemerė Simona Bieliūnė.
Šiemet pareiškėjai savo nuožiūra galėjo pasirinkti į kokią metinio finansavimo kategoriją festivalis pretenduoja: nuo 25 iki 50 tūkst. eurų ar nuo 50 iki 100 tūkst. eurų. Sulaukta 34 paraiškų, iš kurių 29, po administracinės patikros, perduotos vertinti ekspertams.
Trimetis finansavimas skirtas 11 festivalių, kurie teikė paraiškas 50–100 tūkst. eurų metinio finansavimo kategorijai, ir 7 festivaliams, kurie teikė paraiškas 25–50 tūkst. eurų metinio finansavimo kategorijai.
Lyginant su pastaraisiais 2024 metais, finansavimas didiesiems sostinės festivaliams auga daugiau nei du kartus: nuo 423 000 eurų iki daugiau nei 1 milijono eurų. Išaugo ir finansuotų didžiųjų festivalių skaičius, 2024 metais tokių buvo – 9, šiemet – 18.
Didžiųjų festivalių finansavimas skirtas tarptautiniam šiuolaikinio šokio festivaliams „Naujasis Baltijos šokis“, „Open House Vilnius“, tarptautiniam džiazo muzikos festivaliui „Vilnius Mama Jazz“, tarptautiniam šiuolaikinės muzikos festivaliui „GAIDA“, „Kristupo festivaliui“, tarptautiniam džiazo muzikos festivaliui „Vilnius Jazz“, Vilniaus tarptautiniam teatro festivaliui „Sirenos“, Vilniaus trumpųjų filmų festivaliui, Vilniaus miesto kino festivaliui „Kino pavasaris“, senosios muzikos festivaliui „Banchetto Musicale“, Europos kino festivaliui „Scanorama“.
Mažųjų festivalių metinis finansavimas skirtas festivaliams „Mados infekcija“, „Baltic Pride“, literatūros festivaliui „Vaikų knygų sala“, festivaliams „Gilios upės tyliai plaukia“, Vilniaus knygų mugei, tarptautiniam urbanistinio šokio festivaliui jaunimui „Urban Essentials“, tarptautiniam folkloro festivaliui „Pokrovo varpai“.
Vertinant paraiškas balai skirti ir eilė sudaryta atsižvelgiant į konkurso paraiškose pristatytą 2025–2027 m. festivalių programą, festivalių meninę ir kultūrinę vertę, aktualumą ir reikšmingumą Vilniaus miestui, ekonominę naudą, taikomus universalaus dizaino ir aplinkosauginius sprendinius ir kitą paraiškose prašomą informaciją.
Konkursui pateiktas paraiškas vertino sudaryta kultūros ir meno ekspertų komisija, pagal kurios skirtus balus buvo paskirstytas numatytas finansavimas.
Konkurse galėjo dalyvauti ne pelno siekiantys juridiniai asmenys, registruoti Vilniaus miesto savivaldybėje, organizuojantys festivalius, išskyrus biudžetines įstaigas ir kitas įstaigas, kurios yra išlaikomos arba dotuojamos iš Vilniaus savivaldybės ar valstybės biudžeto. Pelno siekiantys juridiniai asmenys konkurse dalyvauti negalėjo.
Finansavimas buvo skirtas atsižvelgus į konkurso paraiškose prašomą metinį finansavimą.
Finansavimo negavę festivaliai buvo kviečiami dalyvauti Kultūros rėmimo programų projektų konkurse – konkurso Kultūros ir meno festivalių organizavimo programoje, kurioje skiriamas metinis finansavimas iki 25 tūkst. eurų.
Daugiau infomacijos ir konkurso rezultatai
Nuotr. Sauliaus Žiūros