2024 m. gegužės 12 d. kartu su pirmuoju Respublikos Prezidento rinkimų turu vyks referendumas dėl gimimu įgytos Lietuvos pilietybės išsaugojimo įgyjant kitos, Lietuvai draugiškos, valstybės pilietybę. Artėjant šiai datai, kviečiame susipažinti su pagrindine informacija apie referendumą ir juo spręsti teikiamo klausimo svarbą.
Koks klausimas bus sprendžiamas referendumu?
Gegužės 12-ąją Lietuva kviečiama spręsti, ar Lietuvos piliečiai, savo gimimu įgiję Lietuvos pilietybę, galės ją išsaugoti, jei įgytų kitos Lietuvai draugiškos šalies pilietybę. Tai šalys, kurios priklauso Europos Sąjungai (ES), NATO, Europos ekonominės erdvės šalys ar Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos šalys.
Šiuo metu Lietuva yra tarp tų ES valstybių, kurios neleidžia turėti ir kitos šalies pilietybės. Tą numato Konstitucija: „Išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis.“
Pritarus, šis teiginys būtų išbrauktas iš Konstitucijos, o esami Lietuvos piliečiai turėtų galimybę išsaugoti mūsų šalies pilietybę, įgijus kitos, Lietuvai draugiškos šalies pilietybę.
Kokiu atveju referendumas būtų laikomas įvykusiu?
Jei tam pritartų daugiau kaip pusė balsavimo teisę turinčių Lietuvos piliečių.
Kokia yra tiksli formuluotė?
Tiksli referendumu spręsti teikiamo Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo formuluotė skamba taip:
„Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais konstitucinio įstatymo nustatytais pagrindais ir tvarka. Konstitucinis įstatymas taip pat nustato Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo pagrindus ir tvarką.“
Kur apie pilietybės išsaugojimo referendumą galima sužinoti daugiau?
Daugiau informacijos: www.referendumas2024.lt
Visi Lietuvos piliečiai kviečiami būti aktyvūs ir dalyvauti referendume dėl pilietybės išsaugojimo.