Kviečiame tiek fizinius, tiek juridinius asmenis aktyviai įsitraukti į invazinių augalų ir gyvūnų rūšių naikinimą. Šiai veiklai šiemet bus skiriamas Europos Sąjungos finansavimas – Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) planuoja paskelbti kvietimą teikti paraiškas pagal projektą „Invazinių rūšių naikinimas ir kontrolė“.
Projektu siekiama per ketverius metus (2025–2029 m.) sumažinti invazinių rūšių paplitimą ne mažiau nei 1,6 tūkst. ha teritorijoje, skiriant tam 6 mln. eurų ES paramos. Naikinimo darbai bus vykdomi tiek valstybinėje, tiek privačioje žemėje visoje Lietuvos teritorijoje.
„Invazinės rūšys kelia tiesioginę grėsmę mūsų vietinei gamtai, jei nesiimsime veiksmų dabar, pasekmės gali būti negrįžtamos. Vilniaus rajone turime opią problemą su Sosnovskio barščiais. Turime suprasti, kad kova su šiomis rūšimis – tai visų mūsų bendras reikalas ir atsakomybė. Kviečiu nepraleisti progos ir pasinaudoti šia Europos Sąjungos skiriama parama ir bendromis jėgomis stabdyti invazinių rūšių plitimą visame rajone“, – sako Vilniaus rajono savivaldybės vicemeras Algis Vaitkevičius.
Parama bus skiriama šių invazinių rūšių naikinimui: bitinė sprigė (Impatiens glandulifera), Sosnovskio barštis (Heracleum sosnowskyi), Mantegacio barštis (Heracleum mantegazzianum), Didžioji rykštenė (Solidago gigantea), Kanadinė rykštenė (Solidago canadensis), Ispaninis arionas (Arion vulgaris).
Paraiškų teikimo pradžia – preliminariai 2025 m. trečiasis ketvirtis.
Teikiant paraišką, kartu turi būti teikiamas ir invazinių rūšių gausos reguliavimo veiksmų planas (2025-2029 m.), parengtas ne anksčiau kaip 2024 m. sausio 1 d. Rengiant invazinių rūšių gausos reguliavimo veiksmų planą svarbu laikytis Invazinių rūšių kontrolės ir naikinimo tvarkos aprašo bei naudotis seminaro metu pranešėjų skaidrėse pateikta mokomąja medžiaga apie veiksmų plano struktūrą, turinį ir kt.
Atkreipiamas dėmesys, kad teritorija, kurioje įgyvendinamas minėtas veiksmų planas, turi būti įtraukta į Biologinės įvairovės informacinės sistemos invazinių rūšių modulį (INVA).
Svarbu: Patirtos išlaidos bus apmokamos pagal nustatytus įkainius, su kuriais galima susipažinti čia.
Daugiau informacijos apie paraiškų teikimo tvarką, dokumentus ir finansavimo sąlygas bus pateikta artėjant kvietimo paskelbimui.
Kaip naikinti Sosnovskio barštį?
Atsižvelgiant į tai, kad Vilniaus rajone daug kur susiduriama su Sosnovskio barščio paplitimu, primename, kad privačių sklypų savininkai ir kiti žemės naudotojai, privalo tvarkyti savo sklypą, rūpintis jo estetiniu vaizdu ir prižiūrėti taip, kad nepakenktų tretiems asmenims, šienauti, tvarkyti želdinius, rinkti šiukšles, pradėti Sosnovskio barščio naikinimo darbus.
Tvarkant teritoriją būtina imtis visų atsargumo priemonių – naikinant Sosnovskio barščius reikia vilkėti neperšlampamais drabužiais, dėvėti pirštines, užsidėti akinius, t. y. apsaugoti visas atviras kūno dalis. Geriausia tą daryti ankstyvą rytą ar vėlyvą vakarą, kai saulės spinduliai ne tokie aktyvūs.
Invazinių rūšių augalų naikinimo būdai ir priemonės nustatyti Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. 352 patvirtintoje Kenksmingų žmogaus sveikatai invazinių rūšių augalų naikinimo metodikoje https://am.lrv.lt/lt/veiklos-sritys-1/gamtos-apsauga/invazines-rusys/kenksmingu-zmogaussveikatai-invaziniu-rusiu-augalu-naikinimo-metodika.
Atkreipiame dėmesį, kad:
- Pavieniui augančius Sosnovskio barščio individus geriausia iškasti;
- Nedideliuose sąžalynuose kontroliuoti populiacijas galima neleidžiant augalams subrandinti vaisių – per vegetacijos sezoną nupjauti reikia 3–4 kartus, bet taip išnaikinti galima per ilgą laiką;
- Nedidelius sąžalynus galima uždengti plėvele, kad augalai iššustų;
- Sąžalynus, esančius apleistose žemėse, geriausia sunaikinti įdirbant žemę arba herbicidais (glifosato veikliosios medžiagos turintys produktai arba mišiniai iš herbicidų Accurate 200WG ir Nuance 75WG ar Nuance 75WG ir Mezzo WG. Mišiniai turi būti naudojami pridedant paviršiaus aktyviosios medžiagos).
Tačiau atkreipiame dėmesį, kad nurodyti herbicidai yra skirti profesionaliajam naudojimui. Todėl neprofesionalieji augalų apsaugos produktų naudotojai (t. y., asmenys, neturintys augalų apsaugos pažymėjimo), siekdami apdoroti jiems priklausančius žemės sklypus minėtais produktais, gali kreiptis į profesionaliuosius augalų apsaugos produktų naudotojus (ūkininkus) dėl purškimo paslaugos suteikimo.
Prieš naudojant herbicidus būtina perskaityti etiketę ir produktus naudoti griežtai pagal etiketėse nustatytus reikalavimus (tik nustatytomis normomis ir nurodytu laiku ir kt.);
- Vandens telkinių pakrantėse galima naikinti tik augalus iškasant ir periodiškai naikinant iš sėklų išaugančius individus.
Primename, kad pagal Vilniaus rajono savivaldybės tvarkymo ir švaros taisyklių 14.3. punkte nurodytus reikalavimus draudžiama asmenims priskirtose teritorijose palikti netvarkomą, apleistą, nešienautą, piktžolėtą nuosavybės teise priklausančią, nuomojamą ar kitaip valdomą žemę ar mišką. Žemės sklypų savininkai privalo tvarkyti žemės sklypus, o tuo pačiu ir naikinti invazinį augalą – Sosnovskio barštį ar kitus. Šių taisyklių reikalavimus pažeidę fiziniai ar juridiniai asmenys atsako pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso nuostatas.