Kultūros ministrė L. Ruokytė-Jonsson: Gedimino laiškai tai miesto ir jo kultūros pradžia

Sausio 25 d. kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson dalyvavo parodos „Lietuvos valdovo žodis pasauliui: atveriame mūsų žemę ir valdas kiekvienam geros valios žmogui“ atidaryme. Iškilmingoje ceremonijoje buvo pristatytas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškas, kuriame pirmą kartą 1323 m. sausio 25 d. buvo paminėtas Vilniaus vardas.

„Šis Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškas nėra paprastas tekstas. Tai pirmasis Vilniaus, istorinės Lietuvos sostinės, paminėjimas. Būtent nuo jo datuojame Vilniaus gimtadienį. Tad tai – Vilniaus gimimo liudijimas, metrika, kuri lyg biblinėje istorijoje žodį apie Vilnių pavertė kūnu“, – ceremonijos metu kalbėjo kultūros ministrė.

Ministrė atkreipė dėmesį, kad į Lietuvą grįžta svarbiausi valstybingumo akcentai: „Pernai Vokietijoje rastas Nepriklausomybės aktas, o šiandien Lietuvos dailės muziejaus ir Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos rūpesčiu esame sukviesti dar vieno simbolinio sugrįžimo proga.“

Vilniaus 695-ajam gimtadieniui skirtame renginyje kultūros ministrė L. Ruokytė-Jonsson ir Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius perskaitė iš lotynų kalbos išverstą Gedimino laišką, kurio originalo nuorašas, darytas tais pačiais 1323 m. saugomas Latvijos valstybiniame istorijos archyve Rygoje.

Ši paroda – pirmoji iš 2018–2023 m. įgyvendinamų tarptautinių parodų ciklo „Vilniaus miesto istorijos svarbiausieji ženklai“, skirto pasirengti Vilniaus 700 metų jubiliejui.

Pasak kultūros ministrės, sausio 25 d. įprasminta ir teisėkūroje – Mecenavimo įstatymo projekte numatyta, kad būtent šią dieną kasmet bus apdovanoti iškiliausi kultūros ir meno mecenatai.

Paroda veikia Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioj g. 4) iki kovo 20 d.

Nuotraukos autorius – Tomas Kapočius

LR Kultūros ministerijos informacija 

Jums gali patikti

Atsakyti

Your email address will not be published.