Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė lankėsi VšĮ Krizių įveikimo centre ir su jame dirbančiais psichologais savanoriais aptarė emocinės pagalbos teikimo galimybes kuo platesniam žmonių ratui.
Jau vien tai, kad Lietuvoje savižudybių skaičius yra tris kartus didesnis nei Europos Sąjungos vidurkis, rodo, kokia reikšminga yra emocinė pagalba ir koks didelis yra jos poreikis. Kasmet Lietuvoje nusižudo apie 900 žmonių, iš jų apie 93 – iki 24 metų amžiaus. Į emocinę pagalbą telefonu teikiančias tarnybas kasmet kreipiasi ketvirtis milijono žmonių. Sergančiųjų įvairiomis priklausomybėmis yra 55 tūkst. gyventojų, pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje kasmet užregistruojama apie 40 tūkstančių, 79 proc. nukentėjusiųjų – moterys. Patyčias, psichologinį smurtą mokyklose patiria apie 30 proc. vaikų.
Valstybė kol kas nepajėgia patenkinti emocinės pagalbos poreikio, tačiau padėti stengiasi nevyriausybinės organizacijos.
„Savanoriai dar iki mūsų kampanijos „Už saugią Lietuvą“ jau dirbo, atiduodami savo laiką, savo širdį, žinias. Valstybė turės padėti, bet be jūsų nuoširdumo, atsidavimo nieko negalėsime padaryti. Matau, kad jums svarbiausia žmogus“, – sakė Prezidentė, dėkodama savanoriams.
Centrui įsikurti naujose patalpose padėjo Vilniaus miesto savivaldybė, ir socialiai atsakingas verslas. Jau aštuonerius metus veikiantis centras naujose patalpose galės konsultuoti dvigubai daugiau žmonių.
Krizių įveikimo centre budintys savanoriai psichologai šešias dienas per savaitę teikia skubią profesionalią ir anonimišką pagalbą žmonėms, susidūrusiems su gyvenimo krize. Kreiptis gali kiekvienas, žmonės konsultuojami gyvai arba per „Skype“. Šiuo metu centre savanoriauja 23 specialistai, per metus suteikiantys apie 300 nemokamų konsultacijų. Už tęstines konsultacijas imamas simbolinis 6 eurų mokestis, kuris yra penkis kartus mažesnis nei šių paslaugų rinkoje.
Šio centro draugai ir bičiuliai – bendruomenė neabejingų žmonių, kurie gerai supranta emocinės pagalbos prieinamumo svarbą ir jos reikšmę. Tai profesionalūs psichologai, visuomenės veikėjai, verslo atstovai ir tie, kurie dėl savo patirtų išgyvenimų dabar stengiasi padėti kitiems.
Krizių įveikimo centras dalyvauja šalies vadovės inicijuotoje kampanijoje „Už saugią Lietuvą“, aktyviai prisidėdamas prie įtampos visuomenėje mažinimo. Sistemingas pirminės emocinės pagalbos teikimas gali padėti sumažinti smurtą, patyčias, ir savižudybes.
Lietuvoje yra 60 nevyriausybinių specializuotų kompleksinę pagalbą teikiančių įstaigų – moterų, vyrų, šeimos krizių centrų.
Prezidentės spaudos tarnyba