Atšilus orams su džiaugsmu iškeičiame riebius desertus į lengvus želė tortus su uogomis ar visų mėgstamus ledus. Pro juos parduotuvėje vos praeina vaikai, jiems neretai išleidžia net ir savo dienpinigius.
Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė primena, kad geri įgūdžiai ugdomi nuo pat mažų dienų, tad ledai neturėtų būti įtraukti į kasdienį mitybos racioną, juk tai – desertas, kuriuo patartina mėgautis 1–2 kartus per savaitę. Artėjančio savaitgalio nuolaidos diktuoja itališką desertą, kuris nekainuos nė euro: šaltą „affogato“ kavą paruošti užtruksite vos porą minučių.
Kuo mažiau spalvų – tuo geriau
Vieni labiau mėgsta plombyrą, kiti – vaisinius ledus, treti – šokoladu glaistytus pieniškus. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad itin didelio skirtumo tarp visų ledų rūšių nėra, bet visada reikėtų atkreipti dėmesį į jų sudėtį.
„Svarbu pasižiūrėti, ar produkto sudėtinių dalių bei priedų sąrašas ne per ilgas ir atidžiai skaityti, kas sudaro to gaminio pagrindą. Svarbu, kad būtų kuo daugiau maisto ingredientų (pieno, grietinėlės) ir kuo mažiau dažiklių, konsistenciją formuojančių priedų. Kartais žmonės bando save apgauti, ieškodami liesesnių ledų, manydami, kad jų tikrai galės valgyti nors ir kasdien. Taip nėra – tai vis vien turintis nemažai kalorijų ir pridėtinio cukraus ar saldiklių produktas. Kaip minėjau, geriau nuo vaikystės mažiesiems išugdyti įprotį, kad ledais mėgaujamės ne kasdien ir, aišku, iškart suvalgome ne kelias jų porcijas“, – pataria ekspertė.
Gydytoja dietologė sako, kad nors naudinga valgyti įvairiaspalvį maistą, tarkime, salotų lėkštėje gali būti penki skirtingų spalvų ingredientai, ledus patartina rinktis be ryškiaspalvio glaisto ar kitokių spalvingų priedų. „Verta pasižiūrėti ir į šokoladinio ar kitokio glaisto sudėtį, taip pat atidžiai paskaityti ir veganiškų ledų etiketes. Svarbu vadovautis principu, kad naudingiausia valgyti kuo natūralesnius produktus, taip pat ir desertus“, – primena dr. E. Gavelienė.
Kuo skiriasi įvairios ledų rūšys
Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva sako, kad iš pieno pagrindu pagamintų valgomųjų ledų liesiausi yra pieniški, o riebiausi – plombyras: „Pieniškuose leduose pieno riebalų turėtų būti ne daugiau kaip 7 proc., grietininiuose – nuo 8 iki 11 proc., o plombyre – ne mažiau kaip 12 proc. Vaisiniai ledai skirstomi pagal vaisių (jų sulčių, minkštimo ir tyrės) kiekį. Juose turėtų būti ne mažiau kaip 20 proc. vaisių arba ne mažiau kaip 2,5 proc. koncentruotų vaisių sulčių. Šerbete vaisių turėtų būti ne mažiau kaip 10 proc., o sorbete – ne mažiau kaip 25 proc.“
Populiariausi – tradiciniai vaniliniai ar šokoladiniai ledai su įvairiais pagardais, nors ledų asortimentas toks platus, kad norima paragauti dar ir neįprastesnių skonių ledų. „Kiekvieną vasaros sezoną pirkėjai gali rasti naujienų, iš kurių išsirinks savo skoniui geriausiai tinkančius ledus. Iš sveikesnių alternatyvių galima rinktis su trintomis uogomis pagamintus natūralius ledus, be dažiklių ar kitų priedų, taip pat becukrius ledus, kurie yra populiarūs tarp mūsų pirkėjų. Pastebime, kad vis labiau populiarėja lietuviškų gamintojų ledai dėl priimtinesnių skonių savybių, tad lokalumas šioje produktų kategorijoje labai ryškus.“
Karštesnei dienai išsisaugokite paprasto ir pigaus itališko deserto receptą – affogato kavos kartumas ir ledų saldumas sukurs vienas kitą papildančių skonių paletę.
RECEPTAS
Itališkas affogato – ledai su kava
Desertui reikės:
- Stipraus espreso;
- Vanilinių ledų.
Gaminimo eiga:
- Paruoškite stiprų espresą.
- Į indelį dėkite kaušelį ledų, užpilkite mažu espreso puodeliu.
Skanaus!