Penktadienį, liepos 4 d., Vilniaus rajono savivaldybės atstovai susitiko su Skaidiškėse veikiančiomis įmonėmis „Eko perdirbimas“ ir „Retroplast“. Šio susitikimo tikslas buvo aptarti įmonių veiklos iškėlimą iš Skaidiškių gyvenvietės, reaguojant į gyventojų skundus dėl taršos ir triukšmo. Nors įmonių atstovai ne kartą pabrėžė besilaikantys viešai skelbto plano iškelti veiklą vėliausiai iki 2026 m. kovo pabaigos, savivaldybės lūkestis išlieka, kad šis procesas būtų paspartintas ir įmonės išsikeltų anksčiau, nelaukiant galutinės datos.
Šį įsipareigojimą savivaldybė vertina kaip tašką įtemptoje istorijoje, kai Skaidiškių gyventojai nuolat skundėsi dėl oro taršos, naktinio triukšmo ir bendros įmonių veiklos keliamo diskomforto.
Savivaldybės administracijos direktorius: „Šis susitikimas vyksta ne iš gero gyvenimo“
Susitikimo metu Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Vansavičius aiškiai išdėstė savivaldybės ir gyventojų poziciją.
„Šis susitikimas vyksta ne iš gero gyvenimo. Mūsų savivaldybė ir Skaidiškių bendruomenė jau kurį laiką susiduria su reikšmingais iššūkiais, kylančiais dėl Jūsų vykdomos veiklos. Kalbu apie gyventojų nusiskundimus dėl oro taršos, triukšmo naktimis, nepakankamą informacijos teikimą ir vis augantį gyventojų nepasitikėjimą“, – kalbėjo V. Vansavičius.
Įmonių atstovai pripažino, kad Skaidiškių teritorija tapo per ankšta jų veiklos apimtims. Sprendimą išsikelti jie grindė gamybos mastų augimu ir plėtros planais. Iš įmonių atstovų ne kartą nuskambėjo frazė „Mes kraustomės“, patvirtinanti, kad įmonės yra pasiryžusios keisti veiklos vietą.
Konkretūs žingsniai jau žengiami
UAB „Eko perdirbimas“ jau ėmėsi konkrečių veiksmų – išvežta granuliavimo įranga. Įmonė taip pat informavo, kad plovimo linijos perkėlimo procesai suplanuoti ir bus pradėti laiku.
Svarbu ir tai, kad UAB „Eko perdirbimas“ patalpos, kurios po veiklos perkėlimo atiteks UAB „Retroplast“, likusį nuomos laikotarpį, t. y., iki 2026 m. pabaigos, bus naudojamos tik produktų sandėliavimui ir prekybai – gamybinės veiklos ten nebevyks. Įmonių atstovai taip pat patvirtino, kad yra pasirengę nutraukti žemės nuomos sutartį anksčiau laiko, jei tik žemės nuomotojas tam pritartų.
Savo ruožtu savivaldybės administracijos direktorius pažymėjo, kad po įmonių išsikėlimo šioje teritorijoje jokios panašios taršios veiklos negalės būti vykdomos.
Komunikacija su gyventojais – prioritetas
V. Vansavičius ypač akcentavo skaidrios, nuoseklios ir savalaikės komunikacijos tiek su Skaidiškių bendruomene, tiek su savivaldybe svarbą.
Visgi, pasak savivaldybės administracijos direktoriaus, susitikimo organizavimo sąlygos kelia abejonių dėl tikro dialogo su bendruomene.
„Kodėl į tokį svarbų susitikimą bendruomenei leidžiama deleguoti tik du atstovus? Kodėl jis organizuojamas darbo dienos viduryje? Tokie susitikimai neturėtų tapti formaliu veiksmu, kuriuo bandoma pridengti atsakomybės stoką. Klausimai, kurie liečia gyvenamąją aplinką, oro kokybę ir žmonių gerovę, turi būti sprendžiami atvirai, įtraukiant tuos, kurie kasdien susiduria su įmonių veiklos pasekmėmis“, – kalbėjo V. Vansavičius.
Siekiant užtikrinti skaidrią komunikaciją su bendruomene, įmonėms buvo pasiūlyta parengti dažniausiai užduodamų klausimų (DUK) rinkinį. Tai padėtų gyventojams lengvai rasti atsakymus į rūpimus klausimus apie įmonių veiklą, jos perkėlimą ir taršos prevencijos priemones. Be to, įmonių paprašyta pateikti visuomenei faktus, patvirtinančius dalinį veiklos iškeldinimą, taip pat dokumentų, įrodančių tinkamą nuotekų tvarkymą.
„Savivaldybė stebėjo, stebi ir toliau nuosekliai stebės situaciją, kol visi pažadai virs realiais darbais. Tai ne pasitikėjimo, o atsakomybės klausimas“, – teigė savivaldybės administracijos direktorius V. Vansavičius.
Jis dar kartą pabrėžė, kad savivaldybės pozicija išlieka aiški ir principinga: įsipareigojimai dėl išsikėlimo turi būti įgyvendinti laiku ir be jokių išlygų, o gyventojų teisė į ramią, saugią ir sveiką aplinką – užtikrinta.