Šalčininkų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai jau ne vienerius metus lankosi rajono gyventojų būstuose vykdydami prevencines akcijas, jų metu patikrina, ar gyventojai pasiruošę apsisaugoti nuo gaisrų, ar yra įsirengę apie gaisro pavojų įspėjančius dūmų detektorius, pataria gaisrinės saugos klausimais. Šios akcijos skirtos ne tik socialiai jautrioms žmonių grupėms – ugniagesiai užsuka į bet kuriuos namus pasidalinti žiniomis apie gaisrinę saugą juose. Prevencinių akcijų tikslas – ne bausti, o patarti, įspėti apie gaisro grėsmes, pamokyti, kaip nepadaryti nepataisomų klaidų.
Autonominiai dūmų detektoriai kiekvienuose namuose privalomi jau nuo 2018 metų, tačiau lankydami gyvenamuosius būstus, ugniagesiai pastebi, kad dalis gyventojų vis dar nėra juose įsirengę dūmų detektorių ar naudoja juos su išsikrovusiomis baterijomis. Beje, dažnas gyventojas mano, kad dūmų detektorius reikia įsirengti tik nuosavuose namuose, o butuose jie nereikalingi.
Kodėl svarbu namuose įsirengti dūmų detektorius? Šis prietaisas dažnais atvejais ne tik gelbsti žmonių gyvybes, bet taip pat dėl laiku pastebėto gaisro sumažina ugnies padaromus materialinius nuostolius. Dūmų detektorius reaguoja į dūmų ar nematomų degimo produktų kiekį ore. Jis gali aptikti ir rusenimą, ir degimą. Kambaryje atsiradus net nedideliam dūmų kiekiui, jis ima skleisti garso signalą, kuris pažadina miegančiuosius ir perspėja apie kilusį gaisrą.
Ugniagesių praktikoje ne viena laiminga istorija, kai dūmų detektorius išgelbėja gyvybes. Pavyzdžiui, praėjusiais metais Akmenynės seniūnijoje gyvenamajame name kilusio gaisro metu dūmų detektorius garsiniu signalu pažadino jame miegojusią gyventoją, kai name jau buvo pasklidę dūmai. Pažadinta moteris rado išėjimą iš namo ir taip išsigelbėjo. Vis dėlto, remiantis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, beveik visuose – 95 proc. būstų, kuriuose kilo gaisras ir žuvo žmonės, nebuvo įrengti autonominiai dūmų detektoriai. Todėl itin svarbu, kad žmonės suprastų – kilus gaisrui jų gyvybes gali išgelbėti namuose esantis dūmų detektorius.
Kur įsirengti dūmų detektorių?
Dūmų detektorius būtina įrengti prie miegamųjų kambarių ir kiekviename namo aukšte. Jei miegama užsidarius duris, jie būtini ir miegamuosiuose kambariuose.
Kaip prižiūrėti?
Kartą per mėnesį būtina patikrinti, ar dūmų detektorius veikia. Tam tereikia paspausti kontrolinį mygtuką. Jeigu signalo nėra, gali tekti keisti jo maitinimo elementus. Bent kartą per mėnesį reikia nuvalyti nuo dūmų jutiklių dulkes ir voratinklius.
Dūmų detektorių jautrumas bėgant laikui mažėja. Kartą per dešimt metų juos reikia pakeisti naujais.
Kiek įsirengti?
Gyvenamajame būste (kiekviename aukšte) turi būti įrengtas bent vienas autonominis dūmų detektorius. Tai yra minimalus reikalavimas, tačiau dūmų plitimą riboja įvairios pastato konstrukcijos (sienos, durys, perdangos ir pan.). Rekomenduojama šiuos prietaisus įrengti kiekvienoje patalpoje, kurioje žmonės miega, ir koridoriuose arba bendrose erdvėse prieš miegamuosius. Nepatariama jų įrengti virtuvėje ar tose vietose, kur gali išsiskirti garai.