Jau penktus metus senosios muzikos mylėtojus džiuginsiantį tarptautinį Marco Scacchi festivalį kovo 6 d. 18 val. Valdovų rūmuose pradės ansamblio „Canto Fiorito“ koncertas „Nuo Romos iki Vilniaus“. Ansamblio meno vadovo Rodrigo Calveyros sukurta programa pakvies klausytojus naujai pažvelgti į Lenkijos karalių ir LDK didžiųjų kunigaikščių Vazų dvaro muziką bei atkurti muzikines sąsajas, jungusias Romą ir Vilnių. „Rengdamas šią programą siekiau išryškinti didžiausių Romos polifoninės mokyklos meistrų įtaką LDK muzikinei kultūrai. Dauguma Vazų dvare kapelmeisteriais dirbusių italų kompozitorių buvo ne tik garsūs Romos polifonijos mokyklos atstovai, užėmę aukščiausias pareigas Romoje ir Vatikane, bet ir tiesioginiai šios mokyklos įkūrėjo Giovanni Pierluigi da Palestrinos mokiniai. Norėtųsi, kad Lietuvos klausytojai išgirstų, kokio neįtikėtinai aukšto lygio muzika buvo kuriama ir atliekama Vazų dvare XVI a. pabaigoje – XVII a. pradžioje. Jei tokias prestižines pareigas Romoje užėmę kompozitoriai rinkosi iškeisti jas į kapelmeisterio darbą Varšuvos ir Vilniaus rūmuose, Vazų dvarą galime laikyti tikrai svarbiu to laikotarpio Europos muzikos centru“, – teigė Calveyra. Klausytojus, norinčius sužinoti daugiau, jis kviečia atvykti į koncertą valanda anksčiau – 17 val. vyksiančiame pokalbyje Calveyra išsamiau papasakos apie programoje pristatomus kompozitorius ir jų muziką.
XVI a. antroje pusėje kūręs Palestrina laikomas ne tik Romos polifoninės mokyklos įkūrėju, bet ir vienu didžiausių visų laikų polifonijos meistrų. Vienas iš jo mokinių, Annibale Stabile, buvo pirmasis Italijos kompzitorius, atvykęs į Vazų dvarą vadovauti jo muzikiniam gyvenimui. Prieš tai jis dirbo kapelmeisteriu vienoje iš keturių popiežiškų bazilikų Romoje. Kitas labai svarbus Romos mokyklos atstovas, užėmęs kapelmeisterio pareigas Vazų dvare – tai Luca Marenzio. Marenziobuvo tikras madrigalų virtuozas, šioje srityje nenusileidžiantis tokiems kompozitoriams kaip Claudio Monteverdi ir Sigismondo d’India. Vėliau kapelmeisterio pareigas Vazų dvare užėmė Asprilio Pacelli – Palestrinos mokinys, dirbęs Vatikano Šv. Petro Bazilikoje. Jį pakeitė Giovanni Francesco Anerio, kompozicijos meno taip pat mokęsis pas Palestriną ir Romoje dirbęs Šv. Jono Laterano bazilikos kapelmeisteriu. Anerio laikomas vienu ryškiausių ir įtakingiausių Romos mokyklos atstovų, savo talentu prilygstančiu pačiam Palestrinai. Būtent pas Anerio mokėsi ir Marco Scacchi, kuris Vazų kapelmeisteriu dirbo beveik 21 metus. Lietuvos klausytojams jau pažįstamas Scacchi buvo puikus muzikos teoretikas ir tikras kontrapunkto meistras, kūręs bažnytinę bei pasaulietinę muziką. XVII a. pradžioje Vilniuje aukšta muzikine kultūra garsėjo ir Žygimanto Vazos ambasadoriaus, LDK kanclerio Leono Sapiegos rūmai, kuriuose kapelmeisteriu dirbo žymus italų kompozitorius ir dainininkas Giovanni Battista Cocciola. Panašu, kad Cocciolos kūrybai taip pat didelę įtaką turėjo Romos mokykla, nes jį į Lenkiją ir Lietuvą atvykti pakvietė pats Marenzio.Programą papildys ir kitų Vazų dvare dirbusių italų kompozitorių muzika bei kūriniai iš Vilniui svarbių LDK muzikos šaltinių.
Festivalio atidarymo koncerte klausytojai bus kviečiami leistis į intriguojančią muzikinę kelionęnuo Romos iki Vilniaus, taip atskleidžiant milžinišką Romos polifonijos mokyklos įtaką Vazų dvaro muzikiniam pasauliui ir mūsų šalies kultūrai. Kūrinius atliks penkių „Canto Fiorito“ dainininkų komanda kartu su jos vadovu, kornetinininku Calveyra ir puikiais senosios muzikos atlikėjais iš kitų šalių – Migueliu Tantos Sevillano (barokinis trombonas), Juanu Manueliu Quintana (viola da gamba) ir Matteo Riboldi (vargonai).