Sostinėje – moliūgų įkvėptas sezonas. Nuo vietų, kur galima geriausiai pasigrožėti oranžinių potėpių peizažu, ,,Neakivaizdinio Vilniaus“ maršrutų po miesto kapines iki šiurpuliukus sukeliančių pramogų bei tokių rudeninių skonių kaip pica su moliūgais ar moliūgų sriuba kalėjime. Gaudyk rudenį už skverno ir nerk į patirtis!
„Alkis pažinti Vilnių nepriklauso nuo metų laiko. Neišvažiavus iš sostinės galima leisti laisvalaikį ir gamtoje, ir meno ar kultūros renginiuose, ir išbandyti įvairias pramogas. Siekiame būti visų miestinėtojų ir Vilniaus entuziastų pagalbininku Nr. 1, nes nuolat atnaujiname ,,Neakivaizdinio Vilniaus“ svetainę įdomiausiomis patirtimis, pristatome maršrutus, dalinamės istorijomis socialiniuose tinkluose”, – šįkart atrasti Šiurpnakčiui besiruošiantį Vilnių skatina projekto koordinatorė, Vilniaus savivaldybės administracijos Užsienio ryšių ir turizmo skyriaus vyresnioji patarėja Sonata Griškienė.
Rudens atvirukai iš Vilniaus
Vasarą Vilniuje buvo galima grožėtis žaliosiomis oazėmis, o dabar verta į jas sugrįžti pažiūrėti, kaip čia pasidarbavo rudens teptukas. „Neakivaizdinio Vilniaus“ svetainės rubrikoje „Žaliasis Vilnius“ – net kelios dešimtys idėjų gamtinėtojams: nuo visai kitaip šiuo metų laiku atrodančio Japoniško sodo, Panerių pažintinio tako „VIP ložės“ – Gariūnų regyklos, atnaujintų laiptų su žaismingomis rodyklėmis ir stendais Vilniaus kalvose Kalnų parke (Trijų Kryžių, Stalo, Altanos, Gedimino kapo kalnuose) iki Gulbino ežero pakrantės, nuo kurios atsiveria vaizdas į saloje esantį piliakalnį! Visos idėjos čia.
Beje, pasivaikščiojimus mieste šiuo metų laiku neabejotinai praturtins ir spalvų terapija. Pasak Asmens sveikatos klinikos (ASK) psichologės-psichoterapeutės Viktorijos Tarozienės, gamtos menas gali sukelti įvairiausių jausmų: ,,Dar šiltos, giedros, skaisčios saulės nušviestos rudens dienos mus apdovanoja galimybe patirti ryškias spalvas, jų atspalvius ir kontrastus, leisti vaizduotei laisvai paklaidžioti margomis medžių lajomis. Tai – proga išgyventi daugybę nekasdienių jausmų, kuriuos dažniausiai pavyksta patirti susilietus su vaizduojamojo meno objektais. Leistis būti paliestam įspūdžio – džiaugtis, gėrėtis, nustebti, mėgautis, susijaudinti, pajusti įkvėpimą, aistrą, švęsti… Būtent su šiais intensyviais, aktyvumą ir energiją skatinančiais išgyvenimais tradiciškai siejamos geltonos ir raudonos spalvos”.
Tad verta susiplanuoti pasivaikščiojimą, kol būtent šios spalvos dar vyrauja sostinės paletėje.
Po Vilniaus kapelius
Sakoma, kad po kiekvienu miestu yra kitas miestas – mirusiųjų. Artėjant Visų šventųjų dienai ir Vėlinėms, verta aplankyti Vilniaus kapines ir surasti čia amžino poilsio atgulusias žymias Vilniaus asmenybes ir sužinoti apie jų likimus, jas atminti ir pagerbti.
Specialus maršrutas „Likimų labirintais Bernardinų kapinėse“ padės sužinoti, kokie žymiausi Vilniaus fotografai palaidoti Bernardinų kapinėse; kur ilsisi Kristinos Sabaliauskaitė romano „Silva rerum IV“ veikėjo palaikai, koks augalas puošia Lietuvos botanikos pradininko kapą.
Maršrutas „Rasų kapinių istorijos“ atvers kelius į seniausiose miesto kapinėse atgulusių likimų labirintus. O maršrutas po Antakalnio kapinių Menininkų kalnelį „Menininkų kalnelis – kultūros istorijos pasakotojas“ ne tik papasakos apie 50 asmenybių iš kino, muzikos, teatro, dailės pasaulio, bet ir leis prisiminti jų dainas, įrašus apie juos.
Nuklyskite ir į paslaptingąsias Saulės kapines, kurių amžius yra panašus kaip Rasų ir Bernardinų. Tai – miško tipo kapinės su senosios architektūros koplyčiomis, Oginskių mauzoliejumi, išskirtinių asmenybių kapais. Daugiau informacijos – straipsnyje „Pasivaikščiojimas po Saulės kapines“. Pasak jo autoriaus gido D. Jokūbaičio, „kapinėse lankosi gedėtojai ir romantikai. Jei kapinės senos, lieka tik romantikai“.
Beje, netoli Saulės kapinių – Rudens gatvė, laikoma viena gražiausių Vilniuje. Atrask jos istorijas čia.
„Baubadienio“ pramogos – su šiurpuliukais ir be jų
Helovyno tradicijos vis labiau užkariauja Vilnių.
Iki lapkričio 3 d. drąsiausieji laukiami pragariškame pasaulyje, sukurtame sostinės Kalnų parke („Helovynas Kalnų parke“) bei Vingio parke („Vilniaus siaubo legendos“). Siaubo pramogų zonos laukia ir netikėtose lokacijose: ,,Baimės fabrikas” (suaugusiems) senajame „Audėjo“ baldų centre bei „Siaubo labirinte“ su Energetikos ir technikos muziejaus požemiuose pasislėpusiomis eksperimento metu sukurtomis būtybėmis.
Kitokį Helovyną – taškantis dažais – siūlo „Splatter Studio“.
Šventiniuose renginiuose „baubadienio“ proga laukiamos ir šeimos su vaikais. Medinės miesto architektūros muziejuje spalio 31 d. bus galima pasinerti į ,,Šiurpių stalo žaidimus”, o Automuziejus spalio 31 – lapkričio 3 d. organizuoja renginį „Šiurpnaktis ir siaubo automobiliai” su moliūgų dirbtuvėmis, raganų lenktynėmis ant šluotos ir, žinoma, šiurpiais gido pasakojimais.
Mamos žygeivės spalio 27 d. organizuoja teminį žygį tėvams ir vaikams nuo Pilaitės vėjo malūno „Helovino žygis“. 3-10 metų vaikai spalio 31 d. laukiami magiškoje raganų trobelėje „Aplankyk miško raganas trobelėje“ skobti moliūgų, gaminti eliksyrų bei kepti zefyrų.
Tą pačią dieną kiek vyresnius vilniečius – 6-13 m. – „Savaitgalio ekskursijos” kviečia į ekskursiją „Šiurpnakčio paslaptys“, skirtą tamsioms Vilniaus istorijoms.
Pasak vaikų dienos centrų ,,Išminties akademija“, Helovynas yra ne tik šventė, bet ir edukacinė kelionė į baisiausių ir šiurpiausių pasakų pasaulį. Todėl spalio 30 ir 31 d. vaikai kviečiami į pasakų klausymo, skanėstų gaminimo ir ženkliukų kūrimo dirbtuves „Helovynas „Išminties akademijoje“.
Helovynui pasipuošti raginami ir keturkojai – spalio 27 d. organizuojama eisena „Keturkojų GURU Helovyno žygis mieste“.
Papramogavus įspūdžius galima aptarti ne tik prie svaiginančiai kvepiančios „Pumpkin Spice Latte“ puodelio, bet ir šildantis moliūgų sriuba (kodėl šįkart jos neparagavus buvusiame Lukiškių kalėjime?) ar net kertant picą su moliūgais kavinėje „Rotonda“. Be to, čia kiekvieną spalio sekmadienį vyksta Moliūgadieniai su moliūgų boulingu, galima pasidaryti puikią rudeninę fotosesiją prie įspūdingos moliūginės instaliacijos.
Fotogeniška moliūgais dekoruota aplinka – ir restorane „Pušynė“. Jį puošia net 3 tonos pilvotų daržovių, užaugintų vietos ūkininkų.
Dar daugiau idėjų pasimėgauti rudeniu Vilniuje ir moliūginiais jo atspalviais čia: www.neakivaizdinisvilnius.lt
„Neakivaizdinis Vilnius“ – alternatyvaus Vilniaus pažinimo platforma, skatinanti tyrinėti miestą pėsčiomis, dviračiais ir viešuoju transportu nemokamais teminiais maršrutais bei rajonų studijomis svetainėje www.neakivaizdinisvilnius.lt, mobilioje programėlėje „Neakivaizdinis Vilnius“ (Google Play arba Apple Store), žurnale „Neakivaizdinis Vilnius“, socialiniuose tinkluose Facebook ir Instagram.