Gegužės 25 d. vyko Vilniaus rajono savivaldybės administracijos ir Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro atstovų susitikimas Bukiškyje dėl pastebėtų šliužų paplitimo Mėtų, Šiaulio ir Liepų gatvėse. Gegužės 25-28 d. VU Gyvybės mokslų centro specialistai tyrė šliužų paplitimą šioje gyvenvietėje ir apylinkėse bei kviečia gyventojus susipažinti su aktualia informacija.
Atlikus šliužų paplitimo tyrimus Bukiškio gyvenvietėje, buvo nustatyti ir žemėlapyje sužymėti šliužų aptikimo taškai bei vietos, kur jų nerasta (žr. žemėlapio legendą).
Nustatyti du plotai:
- Tarp Liepų g. 41A, Stadiono g. 11, Šilauogių g. 25 ir Žiedų g. 5.
- Tarp Šaulio g. 74, 103, 99A ir Ugnies g. nelyginiai numeriai.
VU Gyvybės mokslų centro specialistų pastebėjimai:
- Keliose vietose buvo pastebėta prie pastatų pievoje sukrautas žolių krūvas, plastiko gabalų, lentų. Po šiais paviršiais ir rasta daugiausiai šliužų. Rekomenduojama kompostą laikyti sandariai uždarytą ir sutvarkyti teritoriją nuo neorganinių šiukšlių.
- Sutikti gyventojai pasakojo, kad kai kurie žmonės renka sraiges iš savo kiemo ir išpila jas gyvas už tvoros.
- Galimai gyventojai kartu išmeta ir toliau platina kieme surinktus šliužus. Surinktus šliužus ir sraiges privaloma sunaikinti, geriausia užpilant druskos.
Teikiamos rekomendacijos
Šliužams naikinti rekomenduojame ūkininkams skirtus moliuskocidus Ironmax Pro https://www.agro.basf.lt/lt/Produktai/Agro-katalogas/Kiti-produktai/Ironmax-Pro.html ir SLUXX https://balticagro.lt/produktai-ir-paslaugos/augalu-apsaugos-produktai/moliuskocidai/sluxx-hp.
Teigiama, kad produktai yra atsparūs lietaus poveikiui ir neturi neigiamo poveikio sliekams, vabalams ir ežiams. Moliuskocidus rekomenduojama skleisti apsiniaukusiomis ar saulėtomis dienomis – anksti ryte, kol yra rasa. Šliužai aktyvūs būna tuomet, kai yra drėgnas oras.
Profilaktiškai prieš šliužų pastebėjimą reikėtų naudoti 4,0-5,0 kg/ha. Pastebėjus šliužų pakenkimus (esant apie 10 ir daugiau šliužų) reikėtų naudoti stipresnę dozę – 7,0 kg/ha. Esant palankioms sąlygoms šliužams vienkartinio naudojimo gali nepakakti. Kai visos granulės sugraužiamos, rekomenduojama pakartoti naudojimą, tačiau ne dažniau kaip kas 3 dienas ir nedaugiau kaip 4 kartus per sezoną (didžiausias pakartojimų skaičius 4). Kadangi pirmas bėrimas būtinas, kai augalai tik išdygsta, todėl nuo birželio rekomenduojami trys bėrimai. Specialistai rekomenduoja paskutinio kartojimo metu moliuskicidų granules geriau palaikyti jauniems šliužams, kurie pasirodys rudenį, jei bus palikta kiaušinių. Pastebėjus šliužų kiaušinius juos reikia naikinti tiesiog sutraiškant.
Granules galima paskleisti naudojant mineralinių trąšų barstytuvus. Daržovių, dekoratyvinių augalų, uždaro grunto plotuose granules paskleisti reikia tarpuvagiuose arba tarp eilučių, galima naudoti tarpueilių tręštuvus.
Sodybų šeimininkams moliuskicidus rekomenduojama naudoti ne tik savo sodybos teritorijos ribose, bet ir bent po metrą nuo sodybos ribos.Teritorijos viduje visus pastebėtus šliužus reikia sunaikinti renkant į uždarą talpą ir užpilant (talpoje) druskos. Kaip taisyklė – didžiosios santalkos ties tvorom, po krūmais, medžiais – ten irgi reikia barstyti moliuskocidų.
Didžiausias iššūkis, pasak specialistų, šliužus naikinti miške. Miške praverstų barstytuvas – ten kur pastebimi šliužai moliuskicidus reikėtų barstyti 1 m juostomis, kas kelis metrus, o didžiausiose santalkose juostos gali būti iki 3 m. Daugiausia šliužų aptinkama palei mišką, kur yra vešlios žolės, grioviai. Taip pat, šliužai dažnai pastebimi ir ant takelių, tad moliuskicidus vertėtų berti ir šalia takelių.
VU Gyvybės mokslų centro specialistų teigimu, pradžiai pakaktų 3 pakuočių moliuckicidų po 20 kg (po vieną žemėlapyje nurodytuose abiejuose taškuose, kur žmonės aplink namus nesusitvarko ir vieną reiktų skirti pamiškei-miškui ir ten miške esančiam grioviui).
Atkreipiame dėmesį, kad moliuskocidus visada reikia naudoti pagal instrukciją, vengti tiesioginio sąlyčio su produktu, dirbti su pirštinėmis, saugoti granules nuo gyvūnų, neužteršti vandens augalų apsaugos produktu ar jo pakuote (neplauti rankų ir drabužių, įrenginių šalia paviršinio vandens telkinių / vengti taršos per drenažą iš sodybų ar nuo kelių, nebarstyti šalia šulinių).
Vilniaus rajono savivaldybės inf.