Alternatyvus atliekų tvarkymo būdas Šalčininkuose, Eišiškėse ir Baltojoje Vokėje

Birželio pradžioje Šalčininkų rajono savivaldybė pradėjo pusiau požeminių atliekų konteinerių aikštelių Šalčininkuose, Eišiškėse ir Baltojoje Vokėje įrengimo darbus. Kuo jos ypatingos?

Modernios, pagal olandų patirtį, pusiau požeminių atliekų konteinerių aikštelės iš pirmo žvilgsnio niekuo nesiskiria pagal savo paskirtį, tačiau taip atrodo tik iš pradžių, nes esama daug privalumų, kuriuos pajaus gyventojai. Pirmiausia, pusiau požeminiai konteineriai išspręs nemalonaus kvapo problemą, kuri ypatingai jautri šiltuoju metų laiku. Kitas privalumas – talpa. Šiuo metu rajone naudojami 1,1 kub. m talpos bendro naudojimo atliekų konteineriai, naujos tapos yra tris ir penkis kartus didesnės. Jų aptarnavimas taip pat bus kitoks, nes kiekviename iš jų yra iškeliamoji dalis, kuri turi atlaikyti apkrovas ir yra atspari besikaupiančiam skysčiui. Tai leis išlaikyti švarą konteinerio viduje ir išvengti nemalonaus kvapo, be to, jie aptarnaujami gana tyliai. Ištuštinimo dažnis nesikeis, todėl tikimasi, kad šiose aikštelėse bus išvengta atliekų kaupimosi šalia konteinerių problemos. Dar vienas privalumas – mišrioms atliekoms skirtame konteineryje įrengtas rotacinis būgnas, kuris reguliuoja atliekų įmetimą, tai reiškia, kad gyventojų atliekos turi būti sudėtos į šiukšlių maišelį, o ne beriamos tiesiogiai iš kibiro (arba kitos talpos). Ši funkcija taip pat užtikrina, kad atliekos neskleis nemalonaus kvapo.

Šalčininkuose, Eišiškėse ir Baltojoje Vokėje bus įrengtos 36 modernios pusiau požeminės atliekų surinkimo aikštelės, kiekvieną sudarys keturi konteineriai: vienas iš jų skirtas buitinėms atliekoms surinkti. Jo talpa, priklausomai nuo gyventojų skaičiaus numatytoje teritorijoje yra 3 arba 5 kub. m. Likusieji trys, pažymėti mėlyna, geltona ir žalia spalvomis, skirti antrinių žaliavų rūšiavimui – popieriui, plastikui, stiklui. Aikštelėse taip pat bus palikta vietos rezerviniams konteineriams, o konteinerių teritorijos bus išklotos trinkelėmis ir pritaikytos neįgaliesiems.

– Pastaraisiais metais Lietuvoje populiarėja pusiau požeminių konteinerių įrengimo idėja, sulaukusi pritarimo ir pasiteisinusi Vakaruose. Šalčininkų rajono savivaldybės įgyvendinamo projekto sumanymą pasiskolinome iš olandų. Šalčininkuose, Eišiškėse ir Baltojoje Vokėje neliks senų bendro naudojimo konteinerių aikštelių. Tikimės, kad pusiau požeminių konteinerių įrengimas pateisins ir gyventojų, ir atliekų tvarkytojų lūkesčius, – sako Komunalinio ūkio skyriaus specialistas (ekologas) Miroslav Neverkevič. – Du trečdaliai konteinerio yra užkasami po žeme, o dėl susidarančio slėgio atliekos juose geriau susiguli. Dar vienas jų privalumas – konteinerio turinys nėra lengvai pasiekiamas gyvūnams ir asocialiems asmenims, – tęsia jis vardindamas naujų konteinerių privalumus.

Anot jo, naujomis aikštelėmis taip pat siekiama ugdyti gyventojų įprotį atsakingai rūšiuoti ir taupyti. Pirmiausia, rūšiuojant atliekas gyventojas prisideda prie aplinkos saugojimo. Kitas svarbus aspektas – išrūšiuotos antrinės žaliavos suteikia galimybę jas perdirbti ir mesti mažiau atliekų į mišrių komunalinių atliekų konteinerius, atitinkamai ateityje mažiau mokėti už atliekų tvarkymą. Atliekų rūšiavimas veikia principu „daugiau rūšiuoji – mažiau moki“.

Planuojama, kad naujomis atliekų surinkimo ir rūšiavimo aikštelėmis gyventojai pradės naudotis ateinantį rudenį.

Informaciją parengė Inesa Suchocka 

Jums gali patikti

Atsakyti

Your email address will not be published.