Airija: vilioja darbų pasiūla ir pinigai

Airiją lietuviai renkasi ne tik atostogoms. Dažnas ten važiuoja užsidirbti ar netgi lieka ilgesniam laikui ir gyvenimą vieni ar su šeimomis kuria ten. Pagal Lietuvos statistikos departamento duomenis Airijoje iki 2014 metų gyveno apie 40 000 lietuvių ir dauguma jų buvo dirbantys. Tad koks lietuvio gyvenimas ir kokia padėtis lietingoje Airijoje?

Lietuviai dažniausiai renkasi Dubliną bei jo priemiesčius, Korko ir Monaghano miestus (pastarasis netgi vadinamas mažąja Lietuva, nes didelė dalis jo gyventojų – lietuviai), kadangi šalia jų yra daugybė fabrikų, parduotuvių, statybviečių, kavinių, viešbučių, žemės ūkio padalinių. Ieškodami geresnio gyvenimo žmonės renkasi būdą uždirbti daugiau ir sunkaus darbo nebijo. Tiesa, fizinį darbą dirba ne visi, kita dalis lietuvių siekia karjeros aukštumų, užima vadybininkų, vadovų ar konkrečių sričių specialistų pareigas.

Miestuose, kuriuose gyvena daugiausiai tautiečių, įsikūrusios lietuvių bendruomenės. Žmonės aktyviai ir noriai dalyvauja veikloje: renginiuose, susitikimuose, šventėse, palaiko ryšį vieni su kitais ir puoselėja savo kultūrą, organizuoja Lietuvos atlikėjų koncertus ir visuomet pamini lietuviškas šventes. Bendruomenės susitinka kone kiekvieną savaitgalį, todėl santykis tarp lietuvių Airijoje glaudus ir teigiamas.

Nemaža dalis lietuvių Airijoje gyvena ne vieni, bet su šeimomis. Dalis jų su šeimomis yra atvykę iš Lietuvos, kiti šeimas sukūrė jau Airijoje. Airijoje gyvena nemažai 0 -14 metų vaikų, kurie lanko vietinius darželius, mokyklas, būrelius ir yra integravęsi šioje šalyje. Lietuviai džiaugiasi, kad Airija suteikia visas galimybes oriai auginti vaikus bei pasiūlyti jiems geriausias sąlygas įgyti išsilavinimą. Nemažai lietuvių nori, kad jų vaikai mokėtų kalbėti lietuviškai ir pažintų lietuvišką kultūrą, tradicijas, istoriją. Štai Korko mieste Airijos lietuvių bendruomenė yra įkūrusi lituanistinę mokyklą, kurioje kartą savaitėje vaikai gali gilinti savo žinias.

Didžioji dalis lietuvių į Airiją vyksta užsidirbti pinigų. Vidutinis savaitinis atlyginimas šioje šalyje yra daugiau nei 700 eurų. Lietuvius džiugina ir tai, kad svarbiausias Airijos ekonomikos sektorius – pramonė, kuris visuomet pasipildo naujomis darbo vietomis ir naujomis galimybėmis. Ne vienas lietuvis dirba du ar netgi tris darbus neskaičiuodamas nei dienų, nei valandų. Vidutinis lietuvio uždirbamas savaitės atlyginimas siekia 400 – 500 eurų (vienoje darbovietėje), kas labiausiai tautiečius ir žavi. Žinoma, visi Airijoje dirbantys taip pat gali susigrąžinti mokesčius.

Ne maža dalis lietuvių susiduria su sunkumais norėdami susigrąžinti mokesčius iš Airijos. Jei per metus pajamos neviršija neapmokestinamo pajamų dydžio (NPD), tai grąžinami visi pajamų mokesčiai. Esant didesnėms metinėms pajamoms grąžinami permokėti pajamų mokesčiai. Procesas užtrunka apie 2 – 3 mėnesius, o mokesčius iš Airijos galima susigrąžinti netgi už praėjusius keturis metus.

Įprastai žmonės, norintys susigrąžinti mokesčius, turi ne visus dokumentus, neturi pakankamai informacijos apie deklaracijų tinkamą paruošimą ar tiesiog pritrūksta laiko. Norintiems susigrąžinti mokesčius iš Airijos rekomenduojama kreiptis į specialistus, kurie susisiekia su darbdaviu, sutvarko dokumentus, juos tinkamai paruošia ir apdoroja, užpildo deklaraciją bei per trumpiausią laiką pateikia ją Airijos mokesčių inspekcijai. Besibaiminantiems dėl didelių įkainių privalu pažymėti, kad jokių paslėptų mokesčių specialistams mokėti nereikia. Kreipimasis dėl mokesčių grąžinimo iš Airijos nekainuoja nieko, o komisiniai mokami jau gavus išmoką. Pabrėžtina, jog pinigus susigrąžinti gali ir Airijoje jau nedirbantys asmenys. Vidutiniška klientų iš Airijos grąžinama suma siekia 752 eurus.

Taigi, lietuviai, Airijoje besijaučiantys kaip namuose, turėtų suklusti ir kreiptis į specialistus dėl mokesčių grąžinimo, kad šalyje galėtų integruotis kaip sąžiningai mokesčius mokantys žmonės, besinaudojantys visais valstybės teikiamais privalumais juos susigrąžinti.

Jums gali patikti

Atsakyti

Your email address will not be published.