Pastatus, viešąsias erdves, transportą, kultūros renginius individualių poreikių turintiems žmonėms nuosekliai pritaikanti sostinė pretenduoja tapti Geriausiai visiems gyventojams pritaikytu miestu 2022-aisiais Europoje („Access City Award 2022″). Miestą laimėtoją Europos Komisija paskelbs gruodį, jam atiteks 150 000 eurų apdovanojimas, antrosios vietos laimėtojui – 120 000 eurų, trečiosios – 80 000 eurų.
Geriausiai įvairių fizinių galimybių žmonėms pritaikyto miesto apdovanojimą Europos Komisija ir Europos neįgaliųjų forumas skiria už pastangas miestą pritaikyti visiems piliečiams, įskaitant neįgalius ir vyresnio amžiaus asmenis, užtikrinant vienodas galimybes dalyvauti miesto gyvenime. Miestas turi turėti ne mažiau nei 50 tūkst. gyventojų.
„Prieinamumas yra svarbesnis nei bet kada anksčiau ne tik todėl, kad praeity neskirta dėmesio šiai temai, bet ir todėl, kad Europos visuomenė sensta. Nusprendėme pretenduoti į šią nominaciją, nes Vilnius siekia būti prieinamas visiems vilniečiams ir svečiams iš užsienio. Nuleisti šaligatvio bortelius – labai gerai, tačiau tikrasis prieinamumas pasiekiamas tada, kai visi gyventojai mieste jaučiasi saugūs, laukiami ir reikalingi”, – sako Vilniaus vicemeras Tomas Gulbinas.
Pastaraisiais metais neįgaliesiems Vilniuje pritaikyta 14-os asmens sveikatos priežiūros įstaigų infrastruktūra, 3 paplūdimiai, kuriuose įrengti takai, persirengimo kabinos, tualetai. Patogiam neregių ir silpnaregių judėjimui mieste sukurta nemokama programėlė „Transporto balsas”.
Didinant švietimo ir sveikatos priežiūros įstaigų prieinamumą visuose organizuojamuose ir planuojamuose švietimo įstaigų architektūriniuose konkursuose bus reikalaujama projektuojant taikyti universalaus dizaino principus.
2021 m. bus pasirašytas Memorandumas dėl transporto infrastruktūros pritaikymo neįgaliesiems. Bendradarbiaujant su asociacija „Savarankiškas gyvenimas” jau ne vienerius metus dirbama prie Vilniaus geležinkelio stoties prieinamumo visiems gyventojams ir miesto svečiams.
Geriausiai visiems gyventojams pritaikyto miesto (turintiems ne mažiau nei 50 tūkst. gyventojų) apdovanojimas – galimybė Europos miestams parodyti, ką jie nuveikė, kad taptų prieinami visiems žmonėms. Pirmasis geriausiai visiems gyventojams pritaikyto miesto apdovanojimas buvo įteiktas dar 2010 m. 2021 m. geriausiai visiems gyventojams pritaikyto miesto apdovanojimą pelnė Jonšiopingas (Švedija). Antrąją ir trečiąją vietą užėmė Brėmerhafenas ir Gdynė.
Vilnius siekia, kad miesto susisiekimo infrastruktūra visų gyventojų poreikiams iki 2030-ųjų siektų 60 proc., pastatų infrastruktūra iki 2030-ųjų – 50 proc., viešųjų paslaugų prieinamumas iki 2030-ųjų – 70 proc., informacinių technologijų ir ryšių prieinamumas 2030-aisiais turėtų būtii 80 proc.
Šiais metais numatyti specialieji prizai, skiriami už užstatytos aplinkos prieinamumo gerinimą ir prieinamumo, kaip galimybės geriau pritaikyti miestą visiems gyventojams, įtraukimą į miesto strategiją. Taip pat specialusis prizas teikiamas už prieinamumo gerinimą dėl COVID-19 pandemijos, paveikusios žmonių gyvenimą tokiais būdais, kurių nė nebūtume galėję įsivaizduoti, ir sukūrusios naujų prieinamumo iššūkių. 2021-ieji – ES Geležinkelių metai, todėl specialus prizas bus skiriamas už geležinkelio infrastruktūrą.
Vilniaus miesto savivaldybė