Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), atsižvelgdama į dabartinę epidemiologinę situaciją Lietuvoje, teikia atnaujintas rekomendacijas, kaip elgtis toliau siekiant sėkmingai suvaldyti koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimą visuomenėje. Rekomendacijose patariama, kaip naudoti asmenines apsaugos priemones, rūpintis asmenine ir aplinkos higiena, kokiais būdais išlaikyti saugų socialinį atstumą, kaip elgtis turėjus artimą sąlytį su koronavirusu užsikrėtusiu žmogumi ir taisyklingai dėvėti asmens apsaugos priemones.
Rekomendacijos, kaip naudoti asmenines apsaugos priemones, rūpintis asmenine higiena:
- Dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, ypač tose vietose, kur nėra galimybės išlaikyti saugaus (daugiau nei 2 metrų) atstumo nuo kitų asmenų ir vietose, kuriose sutinkami žmonės, su kuriais įprastai nebendraujama.
- Laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę).
- Kuo dažniau plauti rankas su muilu ir vandeniu, rankas muiluojant ne trumpiau nei 20 sekundžių. Jei nėra galimybės nusiplauti rankų, naudoti rankų antiseptikus (dezinfekavimo priemones).
- Vengti liesti neplautomis rankomis veidą, akis, nosį, burną.
Rekomendacijos, kaip išlaikyti socialinį atstumą:
- Apsvarstyti su darbdaviu galimybę karantino metu dirbti nuotoliniu būdu.
- Turintiems ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (pvz., karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.) likti namuose ir konsultuotis Koronos karštąja linija tel. 1808 arba susisiekti su savo šeimos gydytoju konsultacijai nuotoliniu būdu.
- Lankantis parduotuvėse, vaistinėse, turguose, kitose viešose atvirose ir uždarose vietose laikytis saugaus, ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo nuo kitų žmonių.
- Žmonėms, kuriems yra privaloma izoliacija, griežtai laikytis izoliavimo taisyklių visą izoliavimo laikotarpį.
Rekomendacijos, kaip rūpintis aplinkos higiena:
- Dažnai vėdinti patalpas, ypač tas, kuriose būna didesnis srautas skirtingų žmonių, pvz., darbovietėje, daugiabučių laiptinėje ir pan.
- Kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius gyvenamojoje ar darbo vietoje, pvz., durų rankenas, laiptinės turėklus, elektros jungiklius, pultelius, šaldytuvo rankenas ir kt. Valyti įprastu muilu ar įprastiniais paviršiams skirtais valikliais.
Rekomendacijos, kaip laikytis reikalavimų po artimo sąlyčio su sergančiuoju koronaviruso infekcija:
- Izoliuotis namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje 14 dienų po paskutinės sąlyčio dienos.
- Griežtai laikytis izoliavimo taisyklių visą izoliavimo laikotarpį.
- Jei izoliavimo laikotarpiu pasireiškia bent vienas iš ūmios virusinės kvėpavimo takų infekcijos požymių (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.), nedelsiant skambinti į Koronos karštąją liniją telefono numeriu 1808, pateikti susirgimo aplinkybes (turėtą sąlytį su sergančiuoju) ir vykdyti medikų rekomendacijas.
- Jei per 14 d. nuo paskutinės sąlyčio dienos neatsiranda simptomų, asmuo nebelaikomas turinčiu susirgimo riziką ir galima grįžti į įprastą gyvenimo režimą.
Rekomendacijos, kaip tinkamai naudoti veido kaukes:
- Kaukę reikia užsidėti kruopščiai, kad pilnai dengtų burną ir nosį;
- Dėvint kaukę, negalima jos liesti rankomis;
- Nusiimant kaukę, negalima liesti rankomis pačios kaukės, tik raištelius;
- Nusiėmus kaukę arba ją palietus, reikia nusiplauti rankas;
- Reikia pakeisti kaukę nauja, kuomet dėvimoji tampa drėgna;
- Vienkartinių kaukių pakartotinai naudoti negalima, panaudotas po kiekvieno naudojimo reikia išmesti.
SAM primena, kad privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius, kitas priemones) atvirose erdvėse (turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose, renginiuose, ekskursijose, viešojo transporto įlaipinimo vietose) ir viešose uždarose erdvėse. Visais kitais atvejais dėvėti nosį ir burną dengiančias priemones neprivaloma, tačiau ir toliau rekomenduojama.
Už karantino taisyklių pažeidimą žmonės gali būti traukiami administracinėn atsakomybėn ir jiems gali būti skiriama 500–1500 eurų bauda.