Audris Narbutas
Didžiųjų JAV rinkimų, Donaldo Trumpo pergalės bei Lietuvos vyriausybės formavimo kontekste LLRI savivaldybių indekso paskelbimas nepritraukė didžiulio atgarsio. Vis dėlto būtent šis indeksas yra pats didžiausias Lietuvos laisvosios rinkos intituto (LLRI) vykdomas projektas, be kita ko, 2014 m. gavęs prestižinį „Templeton Freedom Award“ apdovanojimą, Prieš metus pakelbtame savivaldybių indekse Vilniaus rajono savivaldybė užėmė dvidešimtą vietą, o vakar paskelbtame indekse ji jau vienuoliktoje vietoje iš smulkiųjų savivaldybių. Lyg ir vaizdas gerėja, tačiau toli gražu ne viskas taip gerai, kaip norėtųsi.
Vilniaus rajonas pagal patogumą gyventojui
Vilniaus rajono savivaldybė pagal patogumą gyventojui lenkia 27 valstybes ir yra kiek aukščiau šalies vidurkio su 63, 9 iš 100 taškų. Lietuvos vidurkis siekia 62, 5. Bendrą vaizdą labiausiai gerina Vilniaus rajono sveikatos apsaugos ir socialinės rūpybos sistema, kuri padėjo surinkusi 93, 6 taškus iš 100 galimų. Tuo tarpu šalies vidurkis šioje srityje yra atitinkamai 59, 5 balo, tačiau vis dar ryškiai atsiliekame komunalinių paslaugų srityje – 45, 8 balo palyginti su vidurkiu 65, 3, transporto – 48, 3 palyginti su šalies 57, 9. Prastesnė situacija yra ir švietimo – 59, 5 taškai iš šimto. Prastas rezultatas transporto srityje yra viena iš esminių priežasčių, neleidžiančių patekti į geriausiųjų dešimtuką. Rajone, kuris šliejasi prie Lietuvos ekonomikos variklio, tikrai vertėtų plėtoti geresnę transporto infrastruktūrą. Vilniaus rajono vaizdą taip pat gerina didžiausia išlaidų dalis (35, 6 proc.) perkant NVO paslaugas nuo savivaldybės skirtos sumos soc. paslaugoms 2015 m., tačiau Vilniaus krašto žmonėms tenka mokėti vieną didžiausių šilumos kainų, kuri siekia 7, 8 ct/ kWh.
Viena patraukliausių investuotojams
Didžiausią teigiamą įtaką Vilniaus rajono savivaldybės padėčiai indekse lemia būtent patrauklumas investuotojams. Čia iš mažųjų savivaldybių geriau pasirodė tik Kauno bei Klaipėdos rajonai, kurie atitinkamai užėmė pirmąją ir antrąją vietas. Bendras rezultatas yra 75 taškai iš 100 galimų, o Lietuvos vidurkis yra 40, 9 taško. Žinoma, rezultatas galėtų būti geresnis, nes iš indekso matyti, kad pirmauja tie rajonai, kurie šliejasi prie didžiųjų ekonominių centrų, o šiuo atžvilgiu Vilniaus rajono pozicija yra išskirtinė bei, redakcijos nuomone, išnaudojama silpniau, nei tai galėtų būti daroma. Vis dėlto pagal investicijas ir plėtrą savivaldybė surinko 77, 9 taškus palyginti su šalies vidurkiu 40, 5. Staigi plėtra liudija ir žinią, kurią nuosekliai siunčia mūsų redakcija – Vilniaus rajono potencialas dar tikrai neišnaudotas. Kiek mažiau, bet visgi ženkliai pirmaujame ir mokesčių srityje – 70, 3 taško palyginti su šalies vidurkiu 41, 6 taško. Abiem atvejais Vilniaus rajonas patenka tarp dešimties geriausių savivaldybių.
Prastas Vilniaus rajono valdymas
Deja, egzistuoja viena sritis, kurioje Vilniaus rajonas pasirodė tikrai silpnai ir yra žemiau šalies vidurkio. Ši sritis yra jo valdymas. Vilniaus rajono rezultatas – 57, 4 taškai, o šalies vidurkis – 64, 3 taško. Vilniaus rajono savivaldybė savo turtą valdo prasčiau nei kitos mažosios savivaldybės. Tai atspindi 67, 5 taško palyginti su vidurkiu 71, 7 taško. Dar prastesnis vaizdas susidaro pažvelgus į administraciją. Čia surinkta tik 30,1 taško palyginti su 52, 6 taško. Laimei, Vilniaus rajono savivaldybės biudžeto padėtis yra kiek geresnė nei vidutinė. Čia surinkti 75, 7 taško palyginti su 64, 1 taško vidurkiu.
Reziumė
Savivaldybių indeksas nėra tobulas kūrinys, bet jis sudaro bent jau šiokias tokias sąlygas orientuotis esamoje padėtyje. Regionas vystosi, ir tai džiugina, tačiau šiandien dar nepatenka į dešimtuką geriausiųjų ir tam daugiausia kenkia rajono administravimas.
Detalią metodologiją galite rasti čia http://files.lrinka.lt/Savivaldybiu_indeksas_2016/Lietuvos.savivaldybiu.indeksas.2016.pdf