Trakų pusiasalio pilies teritorijoje vyko pilietinė iniciatyva „Iš praeities Tavo sūnūs te stiprybę semia“, subūrusi daugiau nei 250 dalyvių iš visos Lietuvos. Tai – ne tik patriotinė šventė, bet ir prasmingas edukacinis renginys, skatinantis domėtis istorija, ugdyti pilietiškumą ir puoselėti tautinę savimonę.
„Renginio tikslas – visuomenės atsparumo didinimas – remiasi mūsų garbinga praeitimi, tad labai smagu, kad jis realizuojamas buvusių gynybinių pilių erdvėse, kuriuose šiuo metu veikia istorijos muziejai. Juo taip pat siekta bendram darbui suvienyti kuo daugiau istorinę atmintį puoselėjančių institucijų“ ,– pabrėžia vieno pagrindinių organizatorių, Trakų istorijos muziejaus direktorė Alvyga Zmejevskienė.
Patriotizmo šventę organizavo Strateginių iniciatyvų centras, į renginį sukvietęs platų partnerių ratą: kartu su visuomene renginyje dalyvavo Lietuvos kariuomenės generolo Adolfo Ramanausko-Vanago kovinio rengimo centras, Lietuvos šaulių sąjungos 10-oji rinktinė, Vytauto Didžiojo karo muziejus, Skautai Vyčiai, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, sporto klubas GymPlius bei kiti.
Diskusija apie tikrąjį patriotizmą
Trakų pusiasalio pilies aikštės scenoje įvyko vieša diskusija „Apie tikrąjį patriotizmą“, kurią moderavo istorikai ir gynybos ekspertai. Mintimis dalijosi Seimo narys, Pilietinio pasipriešinimo grupės vadovas, istorikas prof. Valdas Rakutis, aktyvi valstybės istorinės atminties puoselėtoja, Trakų muziejaus direktorė Alvyga Zmejevskienė, Lietuvos kariuomenės generolo Adolfo Ramanausko kovinio rengimo centro vadas pulkininkas Rimantas Jarmalavičius, grupės „Ugniavijas“ lyderis ir skautas vytis Kazimieras Sadauskas bei Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos valdybos narys, advokatas Robert Juodka. Diskusijoje gvildenti klausimai apie šiuolaikinio pilietiškumo reikšmę, vertybių tęstinumą ir kovos už laisvę pamokas.
Partizaniškas trispalvės pakėlimas ir paroda „Skautai -partizanai“ – Liongino Baliukevičiaus-Dzūko atminimui
Renginyje iškilmingai sugiedotas Lietuvos Respublikos himnas, o ant medžio šakos partizaniškai iškelta Trispalvė. Šis simbolinis gestas priminė apie ištikimybę laisvei ir tautos pasiaukojimą kovose už nepriklausomybę.
Pusiasalio pilies priešpilyje taip pat atidaryta keliaujanti paroda „Skautai – partizanai“, šiemet dedikuota laisvės karžygiui Leonidui Baliukevičiui-Dzūkui, kuriam būtų sukakę 100 metų. Paroda, sukurta skautų iniciatyva, siekia atskleisti skautų indėlį į Lietuvos laisvės kovas ir jų ryšį su partizaniniu karu. Pabrėždama, kad skautiška dvasia ir vertybės – pareiga, sąžiningumas, tarnystė – buvo svarbios formuojant pasipriešinimo judėjimo lyderius, paroda primena, kad net penki iš aštuonių 1949 m. vasario 16-osios Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio deklaracijos signatarų buvo tarpukario Lietuvos skautai, įskaitant Adolfą Ramanauską-Vanagą ir Aleksandrą Grybiną-Faustą.
Paroda Trakuose bus eksponuojama visą vasarą.
Edukacija per patirtį: nuo viduramžių iki partizanų
Šventėje dalyvių laukė įvairūs edukaciniai užsiėmimai, kuriuose dalyvavo tiek vaikai, tiek suaugusieji. Vyko viduramžių karybos pristatymai, kuriuose buvo pasakojama apie ginkluotės raidą, mūšių strategijas ir kovos filosofiją. Lankytojai galėjo išbandyti šaudymą lanku, o pasivaikščiojimo metu su legendiniu LDK valdovu Kęstučiu – susipažinti su Pusiasalio pilies istorija ir paties kunigaikščio asmenybe.
Pažintinėje ekskursijoje „Trakų miesto fortifikacija: Pusiasalio pilis“ lankytojai tyrinėjo istorinę gynybinę architektūrą. Pusiasalio pilies bokštuose vyko paskaita apie Pasaulio skautų įkūrėjo generolo, lordo Roberto Baden-Povel’io vizitą Lietuvoje, kurio metu buvo pristatyta ir archyvinė vaizdinė medžiaga.
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras pristatė istorinės atminties leidinius, o Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus edukologės kvietė sudėlioti Lietuvos partizanų apygardų žemėlapio dėlionę – šią veiklą ypač pamėgo šeimos su vaikais.
„Dalyviai turėjo progą rišti su skautų vyčių instruktorių pagalba Jogailaičių kryžių, kepti duoną ant atviros ugnies, ragauti partizaniškos arbatos iš miško žolelių bei spalvingų trispalvių vitaminų „menzūrėlių“, sportuoti bei per visa tai pajusti, kaip senosios tradicijos ir istorija kuria vieningą bendruomenę, prireikus gebėsiančią ginti save ir valstybę“- džiaugėsi renginių ciklo idėjos autorius ir organizatorius Alkas Paltarokas.