Vilniaus tyrinėtojus bei visus neabejingus miesto studijoms 2024 metais labiausiai domino Žaliųjų ežerų paslaptys, gatvės menas, sostinės vargonai, Lazdynų rajonas bei ženklai ant miesto grindinio. Vilniaus miesto savivaldybės alternatyvaus Vilniaus pažinimo projektas „Neakivaizdinis Vilnius“ Tarptautinės gido dienos proga skelbia metų populiariausius teminius maršrutus ir daugiausia dėmesio sulaukusias iniciatyvas.
„Kasmet ieškome vis naujų rakursų papasakoti apie Vilnių ir paskatinti jį geriau pažinti tyrinėjant pėsčiomis, dviračiais ar viešuoju transportu bet kokiu metu laiku su visa šeima, grupe draugų ar solo. Sausus faktus apie sostinę skaniomis istorijomis mums padeda paversti gidai, su kuriais aktyviai bendradarbiaujame. Todėl sveikiname šiuos sostinės ambasadorius su profesine švente ir skatiname išbandyti jų sudarytus teminius maršrutus! Vilniaus veidų įvairovė jus tikrai nustebins,“ – žada projekto „Neakivaizdinis Vilnius“ iniciatorė ir koordinatorė Sonata Griškienė.
Vilniaus gerbėjai
Pasak jos, pernai svetainė www.neakivaizdinisvilnius.lt sulaukė daugiau nei 150 tūkst. unikalių vartotojų, t.y. 20 proc. daugiau nei 2023 m. Daugiausia jų, žinoma, iš Vilniaus, tačiau atsakymų, kaip geriau pažinti sostinę, tiek svetainėje, tiek mobilioje programėlėje aktyviausiai ieškojo ir kauniečiai, klaipėdiečiai, panevėžiečiai bei šiauliečiai.
Garsas apie Vilniaus studijas sklido ir užsienyje: lankytojų pagal šalis penketuką 2024 m. sudarė Lietuva, JAV, Jungtinė Karalystė, Vokietija ir Lenkija.
TOP 5 maršrutai
Pernai „Neakivaizdinio Vilniaus“ komanda pakvietė į 174 ekskursijas po miestą. Jose sudalyvavo beveik 7 tūkstančiai žmonių. 2024 m. pristatyti septyni nauji maršrutai: „Vilniaus vargonai“, „Istorijos po kojom“, „Vilniaus vertikalės“, maršrutas dviračiu „Žalioji meno galia“, „Istorinės Vilniaus spaustuvės“, maršrutas, pritaikytas turintiems judėjimo negalią, „Abipus Gedimino prospekto“ ir audiomaršrutas autobusu „Ekspedicija „Rytų ekspresu” 6G autobusu“.
Įdomu, kad net du iš jų tapo metų populiariausiais, sulaukusiais daugiausia Vilniaus tyrinėtojų dėmesio:
- „Žaliųjų ežerų maršrutas“(maršrutą sudarė gidas Frank Kulikauskas Wurft);
- „Vilniaus gatvės menas“(maršrutą sudarė gidė Erika Poluden);
- „Vilniaus vargonai“ (maršrutą sudarė Rasa Pangonytė-Račiukaitė);
- „Lazdynai” (maršrutą sudarė gidas Albertas Kazlauskas)
- „Istorijos po kojomis” (maršrutą sudarė gidas Andrius Pavelko)
TOP renginiai
Pernai „Neakivaizdinio Vilniaus“ komanda tęsė ir jau ištikimų gerbėjų būrį turinčių renginių tradiciją. Ypač sparčiai tirpo vietos į ketvirtą kartą vykusio festivalio „Vilniaus mechanizmai“ ekskursijas, taip pat balandžio mėnesį švenčiamą „Neakivaizdinio Vilniaus“ gimtadienį „Po žeme išjungėm tamsą“. Pernai jo metu vilniečiai bei miesto svečiai galėjo apsilankyti sostinės požemiuose. Šiemet gimtadieniui ruošiama ne mažiau intriguojanti tema. Pasaulinės turizmo dienos proga buvo pristatyta iniciatyva „Miestas sielai“ su terapinėmis stotelėmis mieste. Kasmet vasario mėnesį vyksta šiuolaikinio meno iniciatyva „Su-menėk“.
Susipažinti su „Neakivaizdinio Vilniaus“ veikla, kas ketvirtį leidžiamu žurnalu, kupinu negirdėtų istorijų ir herojų, ir naujais leidiniais gyvai buvo galima turizmo parodoje Adventur bei Vilniaus knygų mugėje, Sostinės dienose, Jūros šventėje, Šiaulių turizmo dienose.
„Neakivaizdinis Vilnius“ – Vilniaus miesto savivaldybės alternatyvaus Vilniaus pažinimo projektas, skatinantis tyrinėti miestą pėsčiomis, dviračiais ir viešuoju transportu nemokamais teminiais maršrutais bei rajonų studijomis svetainėje www.neakivaizdinisvilnius.lt, mobilioje programėlėje „Neakivaizdinis Vilnius“ (Google Play arba Apple Store), žurnale „Neakivaizdinis Vilnius“, socialiniuose tinkluose Facebook ir Instagram.
Nuotr. Sauliaus Žiūros