Šiandien atidaroma Vakarų Europoje jau paplitusios koncepcijos kūrybos, meno, muzikos ir kultūros erdvė Vilniuje – dainykla. Istoriniame pastate Vilniaus g. duris atveria pirmoji dainykla „Estradà“, kuri kvies vilniečius atrasti mažiau žinomus atlikėjus bei kūrėjus. Naujo koncepto baras muzika neapsiribos – čia planuojami pokalbiai, diskusijos, pristatymai, skaitymai, edukaciniai užsiėmimai, dirbtuvės, paramos renginiai, šokiai, perklausos ir dar daugiau.
„Siekiame, kad vakarais vilniečiai turėtų dar daugiau alternatyvų laiko leidimui mieste, kad miesto naktiniame gyvenime būtų daugiau kultūros. Antra, dainyklų plėtra prisidės ir prie naujų talentų augimo – kylantys kūrėjai dainyklose turės galimybę pristatyti savo kūrybą. Trečia, siekiame skatinti saugią miesto naktinę kultūrą. Tokio koncepto maitinimo įstaigos jau pasiteisino Londone, Berlyne, tad, tikiu, kad tikrai prigis ir sostinėje“, – sako Vilniaus meras Valdas Benkunskas.
Pirmajai dainyklai sostinėje Vilniaus savivaldybė išnuomojo daugiau nei 100 kv. m negyvenamas patalpas vienoje iš gyvybingiausių naktinės sostinės arterijų – Vilniaus gatvėje. Dainyklos šeimininkai išrinkti viešo konkurso būdu, jais tapo Lukiškių kalėjimo konversijos autoriai.
Dainykloje lankytojai gaus nemokamo geriamojo (stalo) vandens bet kuriuo metu, visuomet bus prieinami užkandžiai – tai palankūs sveikatai sprendimai, kurie ES lygiu dar vadinami saugesnės aplinkos užtikrinimo geraisiais pavyzdžiais.
Dainyklos statusą planuojama suteikti ir ne savivaldybės patalpose įsikūrusioms naktinės kultūros vietoms taip išplečiant mieste jų tinklą. Tuo siekiama gyventojams bei miesto svečiams pasiūlyti daugiau alternatyvų laisvalaikio praleidimui mieste vakaro ir nakties metu.
Vienoje iš gyvybingiausių naktinio gyvenimo arterijų – Vilniaus gatvėje – įsikūrusi „Estradà“ taps platforma jauniems kūrėjams atrasti ir plėsti savo auditoriją. Stebėdama, kviesdama ir rodydama kitiems jaunus ir dar kylančius kūrėjus, dainykla padės jiems augti, sieks kad apie juos sužinotų kuo daugiau žmonių.
Vienas iš to pavyzdžių – planuojama koncertų serija „Band To Watch“. Kiekvieną savaitę „Estrãdoje“ koncertą surengs jauni ir gyvos pažinties verti atlikėjai ar grupės.
Dainyklų vertė muzikos industrijai yra didelė ir neginčijama. Savo pirmuosius pasirodymus vienoje žymiausių Anglijos dainyklų „Moles“ surengė tokie atlikėjai, kaip: „The Smiths“, „Radiohead“, „Oasis“, „Bastille“ ir pats Edas Sheeranas.
„Džiugu, kad savo sukaupta patirtimi galime prisidėti prie Vilniaus kultūros skatinimo. Dainykla padės atrasti naujus talentus ir augins tuos, kurie šiandien yra mažiau matomi ar girdimi. Planuojame gerų patirčių ir mainų vietą. Vakar muzikantų bendruomenė pirmieji išbandė pakylą ir gyvą garsą – „Estrãdoje” įvyko pirmasis „Open Jam“. Matydami, kaip skirtingų žanrų ir grupių muzikantai vienas po kito lipo ant scenos, kaip stipriai vienas kitą palaikė, o susirinkusieji mėgavosi, šia vieta tikime dar labiau. Mes su komanda būsime tik tarpininkai, nes tikrieji šios vietos autoriai yra kūrėjai ir jų bendruomenė“, – sako Martynas Butkevičius, vienas iš dainyklos kūrėjų.
Pasak M. Butkevičiaus, dainykla didžiulį dėmesį skirs muzikai, tačiau ja neapsiribos. „Estrãdoje“ pirmenybė bus teikiama atlikimo įvairovei (skirtingoms formoms) ir naujiems formatams: pokalbiams, diskusijoms, pristatymams, skaitymams, edukacijos, dirbtuvėms ir kt.
Naujo koncepto kultūros ir muzikos erdvės ašis – gyvi pasirodymai. Dalis jų bus nauji ir eksperimentiniai, todėl dainyklos identitetas – išskirtinis ir kintantis. „Estradà“ prisidės prie kultūros įpročių formavimo. Savyje „Estradà“ talpina kelias reikšmes. Tai pakyla, kūrėjų užnugaris ir sentimentali senoji Lietuvos „Estradà“, muzikos žanras. Atsižvelgdama į praeitį ir imdama geriausius istorinius pavyzdžius, dainykla kurs naująją „Estrãdą“.
„Ši diena – didelis įvykis Vilniaus naktiniame gyvenime. Vilnius turi tikrai daug talentingų kūrėjų ir balsų, kurie nori būti išgirsti. Tikiu, kad „Estradà“ bus ta naktinės kultūros vieta, kurioje skleisis nauji talentai, o šios vietos lankytojai taps ištikimais jų klausytojais. Tokios vietos Vilniuje yra itin svarbios miesto kūrybiniam augimui, vietinės muzikos scenos stiprinimui, bendruomenės įtraukimui ir ekonominei plėtrai. Jos padeda miestui kurti unikalų kultūrinį identitetą, skatina jaunų talentų vystymąsi bei praturtina miesto gyvenimą įvairialypėmis muzikinėmis patirtimis. Tikiu, kad „Estradà“ taps išskirtine ir svarbia Vilniaus naktinės kultūros dalimi“ – mintimis apie dainyklos atidarymą dalinasi Vilniaus naktinio biuro direktorė Laura Vaišnorė.
Istoriniame pastate (Vilniaus g. 22), Labdarybės draugija neturtingiems Vilniaus gyventojams kadaise įkūrė prieglaudas, dirbtuves, koplyčią, ligoninę, mokyklą, butus. Čia taip pat veikė jaunimo kavinė-skaitykla „Čitalka“, nepavaldi sovietinei ideologijai, o joje įsikūrė ir pirmasis Lietuvos džiazo klubas. Iki šių dienų daugelis mena čia buvusį barą „Vėjai“. O nuo šiol sentimentus erdvei, kultūrai, muzikai ir miestui kurs „Estradà“.
Vilniečiai jau šį vakarą 19 val. laukiami diskusijoje „Kas yra ta dainykla? Ir kodėl Vilniaus miestui jų reikia?“. Po diskusijos, 20:30 val. pirmąjį koncertą „Estrãdoje“ surengs kylanti grupė „Kyla Vėjas!”. Abu „Estrãdos“ oficialaus atidarymo renginiai yra atviri ir nemokami.
Per kalendorinius metus dainykloje turės būti suorganizuota bent 100 pasirodymų, ne mažiau kaip vienas per savaitę. Į viešą kūrinių atlikimą neįeis didžėjaus leidžiama foninė muzika (fonograma) ir karaokė. Pirmenybė – atlikimo įvairovei (skirtingoms formoms) ir kokybei, naujų talentų ir iniciatyvų skatinimui.
Apie planuojamus ir vyksiančius renginius dainykla skelbs viešojoje erdvėje, bendradarbiaudama su Savivaldybe, jos įmonėmis ir nevyriausybinėmis organizacijomis dalyvaus įvairiose socialinėse akcijose ir iniciatyvose.