Šv. Kūdikėlio Jėzaus Teresės atlaidai – tai Akmenynės seniūnijos gyventojų šventė, kuriai ruošiasi ir dalyvauja visa bendruomenė nuo pačių mažiausių. Tai savotiška mažoji Derliaus šventėje, kai po vasaros ir rudens darbų laukuose kaimo žmonės susitinka bendrauti ir švęsti, padėkoti vieni kitiems už pagalbą, pasidžiaugti nuveiktais darbais.
Tradiciškai šventė prasidėjo šv. mišiomis vietos bažnyčioje, pastatytoje prieš 97 metus kunigo Františko Tiškovskio ir Renigerių šeimos pastangomis. Iškilmingas mišias aukojo Akmenynės parapijos klebonas kun. Raimundas Macidulskas, melsdamasis už visas seniūnijos Teresas jų artėjančio vardadienio proga. Tądien į mišias atvyko ne tik vietos gyventojai, bet ir su šia gyvenviete giminystės arba draugystės ryšiais susiję tikintieji. Visi kartu dėkojo Dievui už gautas malones.
Po mišių šventė persikėlė į aikštę prie seniūnijos. Čia svečių laukė Akmenynės, Kurmelionių, Žaltūnų ir Smagurių kaimų šeimininkių vaišės ir scena, kurioje nekantravo pasirodyti atlikėjai. Tačiau prieš jų pasirodymą šventės svečius pasveikino Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič, tradiciškai kasmet dalyvaujantis šiame renginyje.
– Esu čia neatsitiktinai. Atvykau Jums padėkoti už kasdienį darbą puoselėjant mūsų rajoną. Po kelerių metų Jūsų bažnyčia švęs 100-ąjį jubiliejų. Prie jos statybos prisidėjo Jūsų protėviai, visais laikais čia žmonės sunkiai dirbo, išsaugojo gilias katalikiškąsias tradicijas, puoselėjo meilę gimtajam kraštui ir žemdirbystės tradicijas. Mažiau arba daugiau, tačiau kiekvienas iš Jūsų kažką darote Akmenynės seniūnijos gerovei. Dėkoju Jums nuoširdžiai. Taip pat dėkoju šios šventės organizatoriams ir Jūsų seniūnei Teresai Paškevič už iniciatyvas, – kalbėjo meras Zdzislav Palevič.
Akmenynės seniūnijos seniūnė Teresa Paškevič pasidžiaugė, kad vietos bendruomenės dėka pavyksta surengti šventę, kurios šeimininkai – Akmenynės seniūnijos gyventojai. Duonos kultas visada svarbus per atlaidus Akmenynėje, kurioje žemę dirbą ją mylintys žmonės. Todėl šventės metu iš rankų į rankas keliavo duonos kepalas ir gyventojai galėjo paragauti gardžios pabaigtuvių duonos.
– Visus kviečiu į mūsų seniūnijos kiemelius, kuriuose Jūsų lauks vaišingos šeimininkės. O ši šventė nebūtų nubusi tokia svarbi, jeigu nepasidžiaugtume duona, kuri užtikrina gerovę kiekvienuose namuose, – kalbėjo Teresa Paškevič, prašydama klebono kun. Daimundo Macidulsko palaiminti duoną.
Kunigo teigimu, duona simbolizuoja vienybę. Jis priminę, kad per Kūčias dalindamiesi kalėdaičiais linkime vieni kitiems geros kloties, taip yra ir šioje šventėje. Duona simbolizuoja ir bendruomeniškumą, širdžių artumą.
– Bažnyčią kuria mūsų širdys. Tegul šie atlaidai būna pavyzdžiu, kaip turime sugyventi vieni su kitais. Tegul šie atlaidai suteikia daugiau vertybių ir nuoširdumo, – pasakė kun. Raimundas Macidulskas.
Vicemeras Valdemar Sliževski taip pat pabrėžė, kad vienybė ir bendrystė yra bendrystės pamatas.
– Kiekvienas asmuo, kuris nori ateiti ir pabūti kartu su kitais prisideda prie bendruomeniškumo puoselėjimo. Bendra malda, susitikimas, dainavimas, gera nuotaika – taip kuriame savo kultūrą. Dėkoju Jums už partnerystę ir dalyvavimą įvairiose susitikimuose, – kalbėjo jis.
Po sveikinimo žodžių scenoje pasirodė ansamblis „Ranica“. Ak, kiek joje buvo energijos ir emocijų! Nedidelėje Akmenynės scenoje rodėsi, kad tuoj joje pritrūks vietos, o žiūrovai kartu pritarė plodami ir judindami kojas.
Po pirmojo pasirodymo seniūnė Teresa Paškevič apdovanojo ištikimus ir visada padedančius seniūnaičius. Jie visada tiesia pagalbos ranką, skuba ginti gyventojų interesų, kartu su seniūnija ieško konstruktyvių sprendimų. Visiems kartu bendradarbiaujant pavyksta užtikrinti bendruomeniškumo puoselėjimą Akmenynės seniūnijoje. Be to, seniūnaičiai padėjo Akmenynės seniūnijai pasiruošti rajoninei Derliaus šventei, esant reikalui skiria techniką seniūnijos darbams atlikti. Seniūnės Teresos Paškevič padėkos įteiktos Pavelui Voroneckiui, Pavelui Andžejevskiui, Janui Grinevičiui ir Josifui Stanulevičiui.
Padėkos žodžiai taip pat ištarti ir Akmenynės seniūnijoje dirbantiems ūkininkams už finansinę paramą organizuojant Derliaus šventei. Seniūnė Teresa Paškevič dėkojo ir į sceną pakvietę Česlavą Morozą, Aleksandrą Ašmankevičių, Liuciją Zaicevą, Viktorą Grinevičių, Teresą Pozniak, Edviną Korickį. Ireną Muchliado.
Taip pat padėkota Stanislavai ir Stanislavui Beliavskiams už pagalbą prižiūrint Žaltūnuose vaikų žaidimų aikštelę, Josifui Pačkovskiui – už pagalbą valant sniegą Žaltūnų kaime, Romualdui Kozlovskiui – už medų, skirtą Derliaus šventei. Maženai ir Andžejui Davidovičiams, o taip pat Genoefai Žyckajai padėkota už dalyvavimą Šalčininkų rajono savivaldybės konkurse „Gražiausia sodyba“. Ponia Genoefa pelnė jame apdovanojimą už tradicinės kaimo sodybos puoselėjimą.
Kol seniūnė dėkojo seniūnaičiams, ūkininkams, rėmėjams ir aktyviems gyventojams, pasirodymui ruošėsi Iš Krovkuvos atvykusi grupė „Słowianka“. Ir vėl scenoje liejosi dainos, kurios privertė šypsotis, kartu dainuoti ir ploti.
Atėjo metas padėkoti už tai, kad šioje šventėje svečiai galėjo vaišintis vietos šeimininkų pagamintais patiekalais. Ko tik čia nebuvo! Kurmelionių, Žaltūnų, Smagurių, Kurmelionių šeimininkės pagamino gardžias dešras ir vytintas išpjovas, sūdytą šoninę ir lašinius, kvietė ragauti blynų, bigoso, plovo, troškintų šonkaulių. O kokių čia buvo saldumynų! Žagarėliai, obuolių pyragai, vafliai – smaližių rojus.
Po ansamblio „Ranica“ pasirodymo seniūnė Teresa Paškevič pakvietė darbščias seniūnijos kulinares į sceną ir padėkojo už tai, kad jos sukūrė gražią kaimiškų naminių vaišių tradiciją ir puoselėja kulinarinį kaimo paveldą.
Šventėje turėjo ką veikti ir vaikai, nes vietos laisvalaikio salė pasirūpino pramogomis ir užimtumu, o norintieji galėjo įsigyti sodinukų, naminės duonos ir skanėstų nedidelėje mugėje.
Paskutinė šventės dalis – linksma diskoteka. Net ir pučiant žvarbiam vėjui tądien niekam nebuvo šalta, visus sušildė gera nuotaka ir šokiai.
Šalčininkų raj. sav. nuotr.