Artėjant 9-ųjų Nacionalinių atsakingo verslo apdovanojimų ceremonijai, savo mintimis apie gerų darbų viešinimą, socialinę verslo atsakomybę, mecenavimo kultūrą Lietuvoje pasidalijo sėkmingai socialinius projektus ir iniciatyvas įgyvendinančios žinomos moterys verslininkės Agnė Grigaliūnienė ir Eglė Jokužytė. Socialinių projektų iniciatorės sutaria, kad gerus darbus reikia pristatyti kuo garsiau.
„Geri pavyzdžiai užkrečia, kalbėti apie tai tikrai reikia. Tai turime daryti visi kartu: ir socialinių iniciatyvų kūrėjai, ir verslininkai, ir valdžios atstovai, ir žiniasklaida“, – įsitikinusi A. Grigaliūnienė, žaislų parduotuvės „Children City Vilnius“, gyvos komunikacijos agentūros „Olive“ bendraturtė ir iniciatyvos „8 minutė“ autorė.
Pasak neregiams skirtas knygas leidžiančios VšĮ „Verslas ar menas“ įkūrėjos E. Jokužytės, nors žodis „reklama“ kalbant apie gerus darbus galbūt nelabai tinka, kalbėti apie tai reikia garsiai: „Viešinimas yra svarbus bet kokioje veikloje. Tai labai motyvuoja ir skatina eiti į priekį.“
A. Grigaliūnienė pasakoja, kad sukurti iniciatyvą „8 minutė“ ją paskatino prieš keletą metų UNICEF Lietuvoje atliktas tyrimas, kurio rezultatai ją ir nuliūdino, ir išgąsdino. „Paaiškėjo, kad mes, lietuviai, su savo vaikais vidutiniškai praleidžiame vos septynias minutes per dieną. Taip gimė iniciatyva „8 minutė“ – su partneriais ir draugais organizuojame nemokamus renginius, kad šeimos galėtų kokybiškai kartu praleisti kuo daugiau laiko. Renginių tematika įvairi – nuo interaktyvios muzikos koncerto su žinomu muziku Donatu Katkumi iki maisto gaminimo pamokėlių su su Alfu Ivanausku. Per metus mūsų iniciatyvoje dalyvavo virš tūkstančio šeimų – tarsi ir daug, ir lašas jūroje. Tačiau mūsų komanda nuolat galvoja, kaip šį gražų projektą auginti“, – sako A. Grigaliūnienė.
Ji pasidžiaugia, kad Lietuvoje daugėja socialiai atsakingų verslininkų, kurių projektai ar įmonės kuria pridėtinę vertę visuomenei: „Nuolat bendraujame su skirtingo verslo atstovais, nemažai kalbamės ir apie socialinę atsakomybę bei mecenatystę. Pastebiu, kad daugeliui mūsų įmonės klientų nereikia įrodinėti, kad socialiai atsakingi projektai būtini. Manau, kad tai didelis pokytis, kurį pasiekėme per 10 metų.“
VšĮ „Verslas ar menas“ vadovė E. Jokužytė taip pat mano, kad verslas turi padėti spręsti visuomenės problemas. „Esu leidėja, užaugusi šeimos spaustuvėje – popierius, knygos man yra neatsiejama gyvenimo dalis. Aš pati esu socialinė verslininkė, mano įmonė daugiau nei 50% pelno skiria socialiniams projektams. Esu įsitikinusi, kad viso verslo pareiga yra surasti balansą tarp įmonės tikslų ir įvairių suinteresuotų grupių poreikių. Tikiuosi, kad per 10 metų užaugs nauja verslininkų karta, kuri bus socialiai atsakingesnė už dabartinę. Geri pokyčiai matomi jau dabar – vis daugiau verslininkų padeda įgyvendinti gražias mūsų įmonės iniciatyvas“, – pasidžiaugia E. Jokužytė.
Pagrindinė įmonės misija – per leidybą ir socialinius projektus mažinti neregių žmonių socialinę atskirtį. Šiuo metu įmonė vykdo projektą „Regiu plačiau“, kuriame kviečia dalyvauti 12 socialiai atsakingų verslo įmonių. Pirmiausia projekte sutikusiose dalyvauti organizacijose bus organizuojami renginiai, kuriuose dalyvaus neregiai skaitovai. Vėliau ketinama išleisti 2017 m. kalendorių Brailio raštu, kuris bus iliustruotas įmonių darbuotojų ar jų vaikų piešiniais. Leidinyje įmonės pristatys savo veiklą, taip pat ir savo socialinius projektus. „Tokiais projektais kaip šis populiarinamas socialiai atsakingo verslo statusas, o įmonės viduje ir išorėje puoselėjamos visuotinai priimtinos moralinės vertybės, kurios padeda kurti naują visuomenės požiūrį į Lietuvos verslo kultūrą“, – įsitikinusi ji.
Nacionaliniai atsakingo verslo apdovanojimai už 2015 metų pasiekimus vyks rugsėjo 6 d. Vilniuje. Jų metu bus apdovanojamos „Metų bendruomeniškiausia“, „Metų socialiai atsakinga“, „Metų darbovietė“, „Metų aplinkosaugos įmonė“. Pirmą kartą bus įvertinta ir Jaunimo verslumo skatinimo iniciatyva.
Nuotr. Lukas Gricius