Pažymint Boso dieną, Valstybės sienos apsaugos tarnybos Vilniaus pasienio rinktinėje buvo pristatyta žinomo diktoriaus ir skaitovo Juozo Šalkausko asmeninė kaklaraiščių korekcija.
Pirmadienį solidžią kaklaraiščių kolekcijos ekspoziciją pristatė parodos autorius J. Šalkauskas. Joje šiuo metu yra per 2 tūkst. įvairių proginių kaklaraiščių.
Parodoje eksponuoti kaklaraiščiai Seimo, pasaulio valstybių, Lietuvos miestų, valstybių, pirmininkavusių Europos Sąjungos Tarybai, religijos, sporto ir kitos tematikos. Tarp jų – prezidento Valdo Adamkaus, JAV prezidento Donaldo Trumpo, Pietų Afrikos Respublikos prezidento Nelsono Mandelos, kitų politikų kaklaraiščiai. Renginio metu J. Šalkauskas papasakojo, kad jį labiausiai domina proginiai, žinybiniai, netradiciniai kaklaraiščiai.
Apie parodos autorių J. Šalkauską:
2026-aisiais metais Lietuvos Radijui sukaks 100… 44 metus – per jį skambėjo ir Juozo Šalkausko balsas. Beveik tiek metų vedė respublikines dainų ir šokių šventes. Juozo balsą girdime ir Lietuvoje vykstančiose tarptautinėse sportinių šokių varžybose, daugelyje kitų pramoginių susibūrimų. Gerą krūvą per keturis dešimtmečius jo įgarsintų knygų klauso aklieji.
Joniškio garbės pilietis, Juozas Šalkauskas dažnai nepakeičiamas Prezidentūros, Vyriausybės, Seimo taip pat ir VSAT renginiuose. Dalyvauja literatūros vakaruose kaip deklamatorius, tapo „Poezijos pavasario“ skaitovų laureatu, LRT kalbos grynuoliu, Antano Macijausko, Petro Babicko, Vytauto Gudelio premijų laureatu.
Juozas Šalkauskas teigia, kad visą gyvenimą dirba tik tuos darbus, kurie jam patinka. Dar vienas jo mėgstamas užsiėmimas – fotografija. Pabandęs vaikystėje fotografuoti, su aparatu nesiskiria ir dabar. Lietuvos fotomenininkų sąjungos garbės narys fiksavo kolegas, įamžino Lietuvos sportininkus olimpinėse žaidynėse, egzotiškų kelionių momentus.
Tarp kelių Juozo kolekcionavimo rūšių – ir kaklaraiščių rinkimas. Labiausiai domina proginiai, žinybiniai, netradiciniai kaklaraiščiai – kurių sukaupta jau per 2000. Jo iniciatyva sukurtas ne vienas specialus, taip pat ir Lietuvos vardo 1000-ečiui, VSAT 100-ečiui. Kelių policijos 85-ečiui skirti ir kt. kaklaraiščiai.
2013 m. gegužę kolekcininkas surengė pirmąją kaklaraiščių parodą Rokiškyje. Po to jais gėrėjosi Lazdijų gyventojai, buvo demonstruojami Medininkuose Pasieniečių mokykloje. Kaklaraiščiai pabuvojo Minsko istorijos muziejuje, kur jais net pusantro mėnesio stebėjosi Baltarusijos gyventojai ir svečiai. Parodą matė ir Kriukų žmonės, o į Joniškio žemės ūkio mokyklą ji atkeliavo iš Žagarėje vykusios Kleckų šventės. Proginės parodos – „Kalėdiniai kaklaraiščiai“ surengtos Vilniaus savivaldybėje, Vilniaus žemaičių kultūros draugijoje, kabojo Joniškio J.Avyžiaus viešosios bibliotekos languose. Viena paroda, skirta Nacionalinio konkurso „RAŠOM 2015“ dalyviams ir svečiams. Paroda neaplenkė ir Alytaus, o į Garliavą persikėlė iš Varėnos bibliotekos. Sportiniai kaklaraiščiai džiugino lankytojus „Vilniaus sporto festivalyje“ Litexpo rūmuose. Kaklaraiščiai demonstruoti Nacionalinėje M.Mažvydo bibliotekoje, Latvijos universitete, Pilialaukyje (Trakų raj.), Kauno sporto muziejuje, Tarptautinėje juvelyrikos parodoje „Amber Trip“ Vilniuje, Pagėgiuose, Kelmėje „70 amerikietiškų kaklaraiščių“, Punske (Lenkijoje), LR Vyriausybėje, LR Seime. Ši paroda VSAT Vilniaus pasienio rinktinėje – jau 34-oji.
2015 metų lapkričio pabaigoje Lietuvos rekordus registruojanti agentūra „FACTUM“ įregistravo naują rekordą: Sunkiausias kaklaraištis – 1,36 kg masės 56 cm ilgio – nukaldintas joniškiečio kalvio Jono Gvozdo ir 2015 m. Joniškio raj, Kirnaičių k. bendruomenės padovanotas vilniečiui kaklaraiščių kolekcininkui Juozui Šalkauskui.
2016 m. agentūra įregistravo antrą rekordą: Gausiausia proginių kaklaraiščių kolekcija. Joje tuo metu buvo 1400 eksponatų iš 43 šalių.
Dovilė Sabaliauskienė