„Edytos Felsztyńskos vardo Metų Lenkijos bendruomenės asmenybės“ plebiscitas – tai konkursas, kuriame dalyvauja lenkai iš viso pasaulio, dirbantys lenkų diasporos ir Lenkijos labui. Konkurso organizatorės – Urszula Golda ir Bożena Krasoń. Konkursu siekiama skatinti aktyvius lenkus emigracijos bendruomenėse, taip pat populiarinti lenkų kultūrą ir lenkų struktūrų bei bendruomenių integraciją. Šio konkurso dėka galima sutikti lenkų iš visų pasaulio kampelių, kurie jau daug metų dirba užsienyje gyvenančių tautiečių labui.
Konkurso ištakos siekia Urszulos Goldos ir Bożenos Krasoń inicijuotą projektą „Lenkų bendruomenės susitikimai“, kurio idėja buvo ir yra sukurti erdvę lenkų integracijai ir bendradarbiavimui visame pasaulyje bei propaguoti lenkiškumą užsienyje. Laikui bėgant šis projektas peraugo į „Tarptautinę lenkų bendruomenės asociaciją“. Konkurso sumanytoja Urszula Golda. Bożenos Krasoń paramos dėka buvo įgyvendinta idėja pavadinti šį konkursą Edytos Felsztyńskos vardu ir taip pagerbti jos atminimą, asmenybę ir veiklą, kurią ji vedė lenkų bendruomenės Italijoje ir Europoje labui.
Konkurse gali dalyvauti visi, dirbantys lenkų bendruomenės ir Lenkijos labui, iš bet kurio pasaulio kampelio. Dalyvavimas yra nemokamas ir visiškai savanoriškas.
Konkursas vyksta keliais etapais. Pirmajame etape kandidatų prašoma atsiųsti teisingai užpildytą anketą organizatorių adresu. Tada kandidatų pavardės skelbiamos socialiniame tinkle „Facebooke“. Į antrąjį etapą keliauja daugiausiai nuopelnų lenkų bendruomenei ir Lenkijai turintys kandidatai. Taip pat atsižvelgiama į „patinka“ paspaudimus, gautus kandidato pristatymo „Facebook“ puslapyje metu. Konkurso nugalėtojai paskelbiami iškilmingos ceremonijos metu.
Šiais metais įvyko trečiasis „Edytos Felsztyńskos vardo Metų Lenkijos bendruomenės asmenybės“ plebiscitas. Konkurso laureatų apdovanojimo iškilmės vyko rugsėjo 9 dieną Liverpulyje (Didžioji Britanija), kuriose dalyvavo žiuri, konkurso finalininkai ir ypatingi svečiai. Šventę surengė Lenkijos Merseyside. Renginys vyko prabangiame ir istoriniame Britannia Adelphi viešbutyje. Atvyko per 100 žmonių iš 11 šalių. Lietuvos lenkų bendruomenei konkurse atstovavo šokių kolektyvo „Hałas“ meno vadovė Kristina Voleiko, kuri buvo konkurso dalyvė, bei tautinių šokių grupė „Hałas“ veikianti Rudaminos daugiafunkcinio kultūros centro Juodšilių skyriuje, o taip pat Mateuš Voleiko. Šių metų šventę savo buvimu pagerbė garbūs svečiai: Merseyside policijos, Lenkijos Respublikos generalinio konsulato Mančesteryje, Lenkijos Respublikos Senato atstovai, Lenkijos Respublikos Seimo narė Joanna Fabisiak, Magazyn z Wyspy – TVP Polonia ir Lenkijos Jono Pauliaus II šeštadieninės mokyklos Liverpulyje atstovai.
Iškilmių programoje buvo meninė dalis, pietūs, oficiali dalis bei tortas. Šventę pagerbė tautiniais kostiumais pasipuošusių kolektyvų ir įvairių šalių artistų pasirodymai. Šventės metu gražiai šoko ir visų svečių širdis užkariavo grupė „Hałas“. Mateuš Voleiko savo ruožtu deklamavo Hannos Niewiadomskos eilėraštį „Stonka w Japonkach“. Mažasis artistas patiko visiems svečiams, bet ypač senatoriui Wojciechui Ziemniakui, kuris jam įteikė dovaną. Veronika Žilinska ir David Jurevič padainavo baladę lenkų bendruomenei.
Šventės metu Kristina Voleiko gavo apdovanojimą konkurse už veiklą lenkų bendruomenės labui ir Lenkijos populiarinimą už šalies ribų, taip pat padėką už pagalbą rengiant ir propaguojant plebiscitą. Grupė „Hałas“ taip pat gavo organizatorių padėką. Mateuš Voleiko buvo apdovanotas Mažojo lenko diplomu. Pasak Kristinos Voleiko, gauti apdovanojimą ir būti įvertintam už darbą, kuris atliekamas su dideliu užsidegimu, yra didžiulė laimė.
Viešnagės Didžiojoje Britanijoje metu jaunimas iš Lietuvos pažino žavų, daugiakultūrį Liverpulio miestą, leisdamasis į kelionę grupės „The Beatles“ pėdomis. Aplankė istorinius paminklus ir atrado legendą apie garsiausią pasaulio grupę. Jaunimas pamatė, kur mokėsi Johnas Lennonas ir Paulas McCartney, susipažino su muzikos klubu, kuriame prasidėjo „The Beatles“ legenda. Aplankė nuo turistų paslėptas vietas, pavyzdžiui, Lennono mėgstamą aludę, kurioje jis lankėsi dar prieš išgarsėdamas. Magdalena Pinkwart parodė svarbiausias vietas, susijusias su šio šimtmečių senumo uosto istorija. Lankydamasis legendinių Bitlų mieste, jaunimas atrado Waterfrontą – vieną gražiausių Didžiojoje Britanijoje su į UNESCO sąrašą įtrauktu Alberto doku. Pamatė Pier Head su istoriniais pastatais, tokiais kaip garsusis Liver Building ir istorine bendrove, kuriai priklausė laivas „Titanikas“, būstine. Jaunimas taip pat turėjo fotosesiją prie Bitlų paminklo ir aplankė didžiausią JK prekybos centrą su unikaliai pastatais – „Liverpool One“. Kitas maršruto taškas buvo Liverpulio muziejus, pasivaikščiojimas reprezentacine Church Street ir seniausias Europoje China Town su didžiausiais Kinijos vartais į rytus nuo Šanchajaus. O didžiausią įspūdį paliko viena didžiausių katedrų pasaulyje.
Jaunimas iš Lietuvos lankėsi taip pat Velse. Maršrutas apėmė Šventovę ir stebuklingą Šv. Winfriedos – svarbiausią Velso piligrimystės vietą, Anglesey salą, Llanfair-pwllgwyngyll-gogery-chwyrn-drobwll-llan-tysilio-gogo-goch – miestą ilgiausiu pavadinimu Europoje (ir antras pasaulyje po oficialaus tailandietiško Bankoko pavadinimo), Conwy pilį – geriausiai išsilaikiusią viduramžių tvirtovę Velse. Jaunimas taip pat pasivaikščiojo po Beaumarisą – kurortą kaip iš Pietų Prancūzijos.
Kristina Voleiko ir „Hałas“ kolektyvas dėkoja organizatoriams už didžiulį darbą ir širdį, įdėtą organizuojant tokį gražų renginį, už galimybę dalyvauti konkurso laureatų apdovanojimo ceremonijoje ir susipažinti su Liverpuliu bei Velsu. Kristina Voleiko dėkoja ansambliui „Hałas“ už puikų pasirodymą, Mateušui už eilėraščio padeklamavimą gražia lenkų kalba, Veronikai Žilinskai ir Davidui Jurevičiui, padainavusiems baladę (tekstas ir muzika – Danuta Zasada). Padėkos žodžiai skirti visiems, padėjusiems organizuoti kelionę į Liverpulį. Ansamblis „Hałas“, vadovaujamas Kristinos Voleiko, dėkoja Rudaminos daugiafunkcinio kultūros centro direktorei Violetai Cereškai už kelionės finansavimą. Jaunimas taip pat dėkoja už finansinę paramą Juodšilių seniūnijos seniūnui Tadeuszui Aškelianecui. Dėka šios paramos jaunimas galėjo oriai atstovauti mūsų šaliai tokiame svarbiame lenkų bendruomenės renginyje.
RDKC informacija