„Vilnius UNESCO literatūros miestas“ žengia į naują veiklos etapą – buvusiuose rašytojų butuose įsteigiami nauji padaliniai, o greta jau vykdomų renginių, stovyklų ir kitų iniciatyvų bus pradedama muziejinė veikla. Per ekspozicijas bei veiklas naujuosiuose padaliniuose bus siekiama atskleisti istoriškai, kultūriškai turtingą sostinės gyvenimą.
Organizacijoje įsteigiami trys padaliniai: Vilniaus literatų namai (Šv. Jono g. 11), Profesorių namas (Tauro g. 10) ir Pamėnkalnio vila (Pamėnkalnio g. 34). Padaliniuose bus išlaikomi autentiški baldai, muziejinių vertybių rinkiniai, eksponatai.
„Vilnius – miestas, turintis itin turtingą literatūrinę istoriją, kuri atsiskleidžia ne tik knygose, bet ir pačiame miesto audinyje: gatvėse, namuose, kiemuose, kur kūrė rašytojai. Šios erdvės – ne tik memorialiniai objektai, bet ir gyvos kultūrinės vietos, turinčios reikšmingą architektūrinį bei istorinį kontekstą. Mūsų tikslas – jas ir autentiškai išsaugoti, ir kūrybiškai panaudoti edukacijai, ekskursijoms, susitikimams ar kūrybai. Tikiu, kad numatomi pokyčiai padės prasmingiau įveiklinti erdves, patraukliau pateikti turinį, o svarbiausia – pritraukti daugiau vilniečių ir miesto svečių“, – sako Vilniaus miesto vicemerė Simona Bieliūnė.
Nors padaliniai įkurti skirtingose miesto vietose, jie veiks vieningai – bus naudojamas vienodas vizualinis identitetas, veiks bendra interneto svetainė vilniusliterature.lt, ateityje bus įvesta vieno bilieto sistema. Lankytojai kviečiami į Profesorių namą antradieniais–šeštadieniais, Pamėnkalnio vila ir Vilniaus literatų namai dirbs darbo dienomis.
„Mūsų veiklos pobūdis keičiasi, tačiau misija lieka ta pati – burti literatūros kūrėjus ir skaitytojus, rūpintis šios kultūros puoselėjimu mieste, kurti atviras erdves vilniečiams ir miesto svečiams, pasakoti skirtingas miesto istorijas. Džiugu, kad numatomi pokyčiai ateityje stiprins ir mūsų tarptautiškumą: atsiras daugiau galimybių skleisti žinią apie literatūra turtingą Vilnių, sudaryti sąlygas rašantiems vilniečiams kurti kituose literatūros miestuose ir kviesti autorius iš jų atvykti pas mus“, – komentuoja Rūta Elijošaitytė-Kaikarienė, VšĮ „Vilnius Unesco literatūros miestas“ direktorė.
Siūlymus naujai koncepcijai teikė įvairių sričių ekspertų grupė: Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė, literatūros mokslininkė Dalia Satkauskytė, kultūros istorikas Aurimas Švedas, architektūros istorikė Marija Drėmaitė, LR Kultūros ministerijos atminties institucijų politikos grupės vadovė Rūta Pileckaitė, rašytojas Mindaugas Nastaravičius, menotyrininkas Ernestas Parulskis. Grupės darbą moderavo Rūta Elijošaitytė-Kaikarė.
Naujuose padaliniuose numatomos veiklos:
Vilniaus literatų namai
Šv. Jono gatvėje įsikūrę Vilniaus literatų namai ir toliau atliks dvi pagrindines funkcijas: čia veiks įstaigos administracija, o patalpose esančioje salėje, kaip iki šiol, vyks įvairios literatūrinės veiklos.
Literatų namai jau įsitvirtinę sostinės kultūriniame žemėlapyje dėl čia vykstančių literatūros ir kultūros renginių, susitikimų, knygų klubų veiklos. Šią erdvę yra atradę ir jaunieji rašytojai, kurie dirbtuvių ir kūrybinių stovyklų metu ir toliau galės lankytis bei kurti su literatūros bendruomenės nariais.
Profesorių namas
Profesorių namas apjungs Vinco Mykolaičio-Putino ir Vinco Krėvės-Mickevičiaus butų ekspozicines erdves, esančias Tauro g. 10-1 ir 10-3. Šiame padalinyje bus organizuojamos edukacijos mokiniams ir suaugusiems lankytojams, taip pat atsiras kintančios vieno eksponato parodos, prasidės patirtiniai muzikos ir literatūros vakarai. Čia lankytojai sužinos name gyvenusių rašytojų, profesorių, studentų istorijas, architektūros, dizaino aspektus, pristatomus iš skirtingų perspektyvų, susijusių su šiuo namu.
Pirmajame aukšte veiks ekspoziciniai kambariai ir parodoms rengti pritaikyta erdvė. Čia taip pat veiks informacijos centras ir suvenyrų parduotuvė. Antrajame aukšte esantis butas liks laiko kapsule – jame bus išsaugota esama ekspozicija. Pabaigus šiuo metu atliekamą architektūrinį-istorinį tyrimą, ateityje galės būti atkurta ir šiuo metu nenaudojama virtuvės patalpa.
Pamėnkalnio vila
Šio padalinio pavadinimas siejamas su pastato paskirtimi ir istorija – tai vienintelė tarpukario Vilniaus modernistinė vienos šeimos vila, kuri yra prieinama visuomenei. Čia veiks literatūros bendruomenei, miesto gyventojams ir svečiams atvira kultūros erdvė, bus vykdoma muziejinė veikla, kiek vėliau pradės veikti ir rezidencijos.
Pamėnkalnio vilos pirmame aukšte tikimasi sugrąžinti gyvumą per knygų pristatymus, tekstų skaitymus, diskusijas, dirbtuves ar kitas literatūros bendruomenei ar vilniečiams reikšmingas veiklas. Šiltuoju metų laikotarpiu kai kurios iš veiklų persikels ir į kiemelyje esančią terasą. Į pirmuosius renginius vilniečiai ir miesto svečiai bus kviečiami jau šią vasarą.
Nuo rudens bus galima apsilankyti vienoje iš dviejų nuolatinių ekspozicijų, kita duris atvers jau kitų metų pradžioje. Jomis bus siekiama sujungti šiame name skirtingais laikotarpiais gyvenusių žmonių gyvenimo istorijas, pasitelkiant architektūrinį, meninį, istorinį, literatūrinį kontekstą. Kartu su atnaujintomis erdvėmis bus organizuojamos atnaujintos edukacijos bei ekskursijos.
Vilos laiptinėje iš pirmo į antrą aukštą vyks laikinos fotografijų, knygų iliustruotojų parodos. Antrajame jos aukšte ketinama įkurti darbo rezidencijas. Viena jų bus pritaikyta ir laikinam gyvenimui, siekiant reguliariai dalyvauti tarptautinių rezidencijų programose ir skatinti rašančiųjų, verčiančių ar iliustruojančių knygas mainus tarp visame pasaulyje esančių literatūros miestų. Tai galės būti įgyvendinta, kai akademinė grupė baigs šiuo metu vykdomą pastato istorinį, architektūrinį tyrimą.
Daugiau informacijos apie VšĮ „Vilnius UNESCO literatūros miestas“ padalinių veiklas – vilniusliterature.lt.
Nuotr. M. Mikulėno