Antradienį į Vilnių keturių dienų vizitui atvyko Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama. Sostinėje jis susitinka su tibetiečius remiančiais Lietuvos verslininkais, politikais ir visuomenininkais, lanko kultūrinius renginius. Trečiadienį Dalai Lama apsilankė Vilniaus universitete, o šiandien, ketvirtadienį, Tibeto budizmo dvasinis vadovas viešai skaitė paskaitą „Laimės menas“ bei susitiko su Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi.
„Norėčiau pradėti jūsų paties žodžiais – meilės poreikis yra žmogaus būties pagrindas. Čia susirinkę atėjome pamatyti ne tik žmogų, kuris yra ryškus, dvasingas, drąsus, bet atėjome pamatyti ir viso to būties pagrindo – mes atėjome ieškoti meilės. Dažnai gyvenimo kelyje tie dalykai pasimeta. Todėl šiandien esame labai dėkingi, kad savo būvimu jūs primenate šį gyvenimo prioritetą ir išryškinate svarbiausius dalykus. Aš savo ruožtu noriu labai padėkoti, kad ir vėl apsilankėte Vilniuje. Jūsų žinia ir jūs pats asmeniškai visada esate laukiami sostinėje“, – Dalai Lamą bei susirinkusius sveikino sostinės meras R. Šimašius, Tibeto dvasiniam lyderiui taip pat įteikdamas ir Tibeto skvero Vilniuje nuotrauką.
Savo paskaitoje keturioliktasis Dalai Lama į susirinkusiuosius kreipėsi „broliai ir seserys“ bei kalbėjo ne tik apie tai, kaip tapti laimingu, tačiau ir apie visų mūsų individualią atsakomybę rūpintis pasauliu. Tibeto dvasinis lyderis taip pat prisiminė ir ilgus dešimtmečius trukusią Lietuvos okupaciją bei mūsų tautos drąsą siekiant laisvės. Įdomu tai, kad būtent Dalai Lama buvo bene pirmasis pasaulio lyderis pasveikinęs nepriklausomybę atgavusią Lietuvą.
Kalbėdamas su gausiai susirinkusia auditorija, Dalai Lama skatino prisiminti, kad taika ateina ne iš kažkur aukštai, o iš mūsų pačių vidaus. Visuomenės klestėjimas prasideda nuo žmogaus, nuo jo vidinės laisvės ir ramybės. Žmogus iš prigimties yra kitais besirūpinanti būtybė, o šiais laikais tą visuomenė dažnai pamiršta, tapdami per daug savanaudiškais. Dalai Lama kvietė šį amžių padaryti tikru taikos amžiumi ir pradėti rūpintis kiekvienu iš 7 mlrd. pasaulio žmonių.
Vakar Dalai Lama taip pat apsilankė sostinės Užupio rajone esančiame Tibeto skvere. Ten Nobelio taikos premijos laureatas pasodino simbolinį medį Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečio proga. Skveras, esantis Malūnų gatvėje, buvo atidarytas 2010 m. Tibeto skvero Užupyje projektą 2008-ųjų pabaigoje inicijavo Tibeto laisvės rėmimo grupė, iniciatyvą aktyviai palaikė Vilniaus miesto savivaldybė. Pernai birželį VšĮ „Tibeto namai“ ir Vilniaus savivaldybės iniciatyva Tibeto skvere buvo atidengta dekoratyvinė lentelė lietuvių ir tibetiečių kalbomis.
Dalai Lama Lietuvoje lankosi jau trečią kartą. Pirmą kartą 2001 metais – tuomet Tibeto dvasiniam lyderiui buvo suteiktas Užupio garbės piliečio vardas. Antrąjį kartą į Vilnių Dalai Lama atvyko 2013 metais.
Tibeto dvasinio lyderio titulas „dalai lama“ sudarytas iš mongoliško žodžio „dalai“, reiškiančio „jūra, vandenynas“ ir tibetietiško „lama“, reiškiančio „dvasinis mokytojas“.
Skaičiuojama, kad pasaulyje budizmą iš viso išpažįsta apie 500 mln. žmonių – daugiausiai jų Kinijoje. Oficialių duomenų, kiek žmonių Lietuvoje išpažįsta budizmą nėra.
Vilniaus miesto savivaldybės informacija