Vilniuje ketvirtadienį atidengta Žydų mokslinių tyrimų instituto (YIVO) atminimo lenta.
Ši lenta pastatyta Vivulskio gatvėje, kur nuo 1933 iki 1944 metų toje vietoje stovėjo pastatas, kuriame YIVO institutas veikė.
„Tai šventė mums visiems. Todėl, kad šis ženklas yra ne tik šio istorinio pastato ženklas, bet ir ženklas, kad kūryba, atmintis ir kultūra gali įveikti destrukciją“, – ceremonijoje jidiš, lietuvių ir anglų kalbomis sakė kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, Kultūros ministerijos pranešime.
Ceremonijoje taip pat dalyvavo užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, Vilniaus meras Remigijus Šimašius, Lietuvos žydų bendruomenės atstovas, YIVO vadovybė.
Anot L. Linkevičiaus, simbolis žymi neišlikusį, bet svarbų pastatą, su kuriuo susijęs žymių žydų mokslininkų gyvenimas ir veikla.
„Džiaugiamės, kad YIVO instituto veikla nenutrūko ir jis nuo 1940 metų tęsia savo veiklą Niujorke. YIVO indėlis ir nuopelnai žydų ir daugiatautės mūsų visuomenės paveldo tyrimui ir išsaugojimui yra neįkainojami“, – sakė L. Linkevičius.
YIVO buvo įkurtas Vilniuje 1925-aisiais. Jame buvo kaupiamas žydų folkloras, memuarai, knygos ir publikacijos, žydų bendruomenės dokumentai.
Institutas Lietuvoje veikė iki 1941-ųjų. Tais metais Vilnių okupavę naciai sunaikino žydų bendruomenę ir išgrobstė jos kultūros paveldą.
Dalį YIVO ir kitų institucijų knygų bei rankraščių vokiečiai išvežė į Frankfurtą. 1946 metais Jungtinių Valstijų kariuomenė aptiko šią medžiagą ir perkėlė į Niujorką, kur tuo metu jau veikė Vilniaus YIVO instituto filialas, po karo perėmęs visas jo funkcijas.
Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir valstybės archyvas vykdo Lietuvoje išlikusių YIVO archyvų skaitmeninimo projektą.
„Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama“