Vilnius kviečia įspūdingai paminėti 702-ąjį miesto gimtadienį su jau tradicija tapusiu Vilniaus šviesų festivaliu. Jau kitą savaitgalį, sausio 24–26 d. sostinės erdves nušvies 18 instaliacijų ir 3 papildomi objektai, kviesiantys įsimintinam dialogui su šviesa. Iš naujo įsimylėti Neries vingyje įsikūrusį miestą įkvėps unikalių šviesos istorijų menininkai iš dešimties valstybių.
„Šiemet festivalis dar ryškesnis ir ambicingesnis – pristatome pasaulinio lygio kūrėjų darbus ir naujas menines vizijas. Šviesos festivalis – tai ne tik meno šventė, tai galimybė atrasti naujas mūsų miesto spalvas ir reflektuoti jo istoriją ir ateitį, nes šviesa yra universali kalba, jungianti skirtingus žmones ir kurianti dialogą tarp meno, technologijų ir visuomenės“, – sako Vilniaus šviesų festivalio organizatoriaus Vilniaus kultūros centro direktorius Paulius Jurgutis.
Maršrutas – nuo modernaus pasaulio iki senojo miesto
Pasinerti į nepakartojamą šviesos ir meno sintezę renginio lankytojams padės patogus maršrutas. Šiemet jis suplanuotas taip, kad pažintis su festivaliu taptų dinamiška kelione per sostinės erdves, architektūrą, istoriją ir ateities vizijas, o kiekviena stotelė – netikėtu atradimu ir įkvėpimo šaltiniu.
2025-ųjų festivalio maršrutas drieksis abipus Neries. Kelionė po šviesų festivalį šiemet prasidės Rinktinės g. 3, modernaus „Courtyard by Marriott Vilnius“ viešbučio terasoje, iš kurios ves į pirmojoje viešojoje Vilniaus miesto elektrinėje, greta Karaliaus Mindaugo tilto įsikūrusį Energetikos ir technikos muziejų. Persikėlus į kairįjį Neries krantą, vinguriuos senamiesčio gatvėmis, aikštėmis ir skverais iki atnaujinto Vingrių šaltinių skvero prie MO muziejaus.
Maršruto žemėlapis – mobiliojoje programėlėje
Festivalio lankytojams parengtas patogus maršruto planas, kurį galima rasti festivalio svetainėje ir mobiliojoje programėlėje (App Store arba Google Play). Pastaroji ypač patogi peržiūrėti renginio programą, susipažinti su instaliacijomis, planuoti savo maršrutą ir rasti visus festivalio objektus.
Kiekviena instaliacija – unikali istorija ir žinia
Šių metų festivalyje ypatingas dėmesys skiriamas kūrėjų įvairovei ir netikėtiems meniniams sprendimams. Programoje žinomų Lietuvos ir užsienio menininkų iš 9 šalių sukurtas 21 šviesos meno kūrinys – nuo įkvepiančių istorijų iki stebinančių modernių inovacijų.
Instaliacijas vienija kelios temos: M. K. Čiurlionio kūrybos ir pasaulio suvokimo interpretacijos, tapatybės refleksija, šviesos poveikis žmogaus emocijoms ir sąveika su technologijomis, tvarumas ir dėmesys klimato krizei. Pastarosios tematikos integracija į miesto kultūrą ypač aktuali Vilniui tapus 2025 metų Europos žaliąja sostine. Dėmesį į aplinkosaugos klausimus ir mūsų veiksmų poveikį aplinkai atkreips tokie projektai kaip „The Ice is Melting at the Pøules – Legacy of Melt“ (Nr. 10), „Fragments of Reality“ (Nr. 7) ir „Užsisvajojusi saulė“ (Nr. 4).
VII Vilniaus šviesų festivalis ir įspūdinga šviesos meno programa – sausio 24–26 d. nuo 17 iki 22 val.
Visą informaciją galite rasti festivalio svetainėje ir soc. tinkluose.
Instaliacijos – kas ir kur?
„Marriott Vilnius City Center“ (Rinktinės g. 3) viešbučio terasoje įsikurs vokiečių menininko Ingo Wendt kūrinys „Chronotope“ (Nr. 1). Gamtos ir miesto kraštovaizdžių, architektūros ir istorinių vietų įkvėpto kūrėjo analoginė šviesos ir spalvų instaliacija, imituojanti laikrodžio veikimą, kvies pajusti lėtą laiko tėkmę.
Energetikos ir technikos muziejaus erdvėse (Rinktinės g. 2), neatsiejamose nuo technikos mokslų, istorijos ir kultūros paveldo, festivalio lankytojus žavės harmoningai integruotos garsaus britų menininko ir inovatoriaus Paul‘o Friedlander‘io dinamiškos kinetinės šviesos skulptūros „Hand of the galaxy“ (Nr. 2), inspiruotos energijos judėjimo ir kosminių bangų. Plačiau apie šį unikalų kūrėją ir jo instaliaciją skaitykite straipsnyje.
Perėjus Karaliaus Mindaugo tiltu, skvere prie Lietuvos nacionalinio muziejaus pasitiks Vengrijos menininkų Dániel Besnyő, Mátyás Kálmán, Zoltán Czingáli kinetinė instaliacija – „Heller-Forgó“ (Nr. 3), hiperboloido formą atkartojantis kūrinys, įkvėptas mokslininkų Heller ir Forgó, skatins susimąstyti apie mūsų suvokimo ribotumą.
Art Deco stilių, tautinius dailininko Kazio Šimonio motyvus ir atliekų meną jungiančią bei lietuvišką identitetą bei tvarumą atspindinčią instaliaciją „Užsisvajojusi saulė“ (Nr. 4) išvysime Katedros aikštėje. Tai ryškus ir nuotaikingas lietuvių menininkės, Gineso rekordininkės Agnės Kišonaitės „waste art“ projektas. Instaliacija pagaminta iš panaudotų teniso kamuoliukų, simbolizuojančių saulės spindulius. Prie jos kūrimo prisidėjo bene visa Lietuvos teniso ir padelio bendruomenė.
Priešais Prezidento rūmus esančioje Simono Daukanto aikštėje į unikalią jutiminę patirtį įtrauks futuristinius šviesos vartus primenanti – monumentali Arvydo Buinausko šviesos ir garso instaliacija „The Arc“ (Nr. 5), įkvėpta kosminių kelionių, fizikos ir mokslinės fantastikos.
Netoliese, Prezidento rūmų vidiniame kieme (S. Daukanto a. 3) festivalio lankytojai ras nuo 2004 m. bendradarbiaujančių menininkų – argentiniečio ir japono dueto iš Barselonos Lolo & Sosaku įtraukiančią instaliaciją „27.500 Parpadeos“ (Nr. 6). Šviesa ir mechanika kuria naują energijos ekosistemą, primenančią apie nuolatinį energijos judėjimą ir atspindinčią laiko, judesio ir suvokimo ryšį.
Iš veidrodėlių sukurtą italų menininko Alessandro Lupi kinetinę instaliaciją „Fragments of Reality“ (Nr. 7) festivalio lankytojai išvys Alumnato kieme (Universiteto g. 4). Šviesos, vėjo ir žiūros taško įtakojamas ir nuolat kintantis bei elektros nenaudojantis minimalistinis kūrinys subtiliai atkreips dėmesį į gamtos dinamiškumo žavesį.
Lietuvių menininko Petro Saulėno instaliacija „Čiurlionio šviesa“ (Nr. 9), interpretuojanti M. K. Čiurlionio šviesos motyvą ir simboliką, subtiliai įsikomponuos Vilniaus senamiesčio Savičiaus gatvėje (Savičiaus g. 17) ir skleis šviesos didybę ir viltį.
Šiuolaikinio meno centro fasadą (Vokiečių g. 2) nušvies danų menininkų kolektyvo Båll & Brand ir lietuvių kompozitoriaus bei muzikanto Jono Jurkūno solinio projekto Robotic Folk bendras kūrinys „The Ice is Melting at the Pøules – Legacy of Melt“ (Nr. 10). Naudojant vandenį iš Antarktidos, Austrijos ir Islandijos tirpstančių ledynų, sukurta unikali analoginė projekcija, kuriai lietuvis sukūrė garso peizažą, atkreipia dėmesį į klimato krizę ir tirpstančių ledynų tragediją.
Prisiminti vieną populiariausių ir labiausiai atpažįstamų vaizdo žaidimų istorijoje siūlys lietuvių menininkas Paulius Šaparnis, Vilniaus Vyčio gimnazijoje pristatantis interaktyvią instaliaciją „Blokeliai“ (Nr. 11), leisiančią žiūrovams valdyti krentančias šviesos figūras.
Išskirtinius kūrinius festivalio metu pristatanti Šv. Kotrynos bažnyčia (Vilniaus g. 30) šiais metais taip pat siūlys ypatingą vizualinę ir emocinę patirtį – ispanų menininkų Xevi Bayona ir Alex Posada interaktyvią audiovizualinę instaliaciją „Sfera“ (Nr. 12). Į aplinką reaguojančiame pusrutulio formos kūrinyje šviesa, technologijos, generatyviniai algoritmai ir realiuoju laiku kuriama muzika sinchroniškai susijungs į unikalų reginį. Prie galimybės išvysti šį įspūdingą projektą Vilniuje prisidėjo ir kavinių tinklas „Caffeine“.
Dar stipriau pajusti festivalio dvasią leis monumentalus video meno kūrinys „408 Posesija“ (Nr. 13), kuris transformuos Vilniaus mokytojų namų fasadą (Vilniaus g. 39). Dinamiška šviesos ir vaizdo projekcijų drobė – 3D projektus kuriančios lietuvių studijos „Video Architects“ instaliacija. Pastatas virs gyvu meno kūriniu, perteikiančiu praeities, dabarties ir ateities sintezę per vaizdus, muziką ir žodžius.
Vasaros terasos kieme (Vilniaus g. 39) susimąstyti apie dviejų požiūrių egzistavimą kvies kroatų šviesos ir medijų menininko Marko Bolković‘io, žinomo kaip pirmojo ir didžiausio šviesos festivalio Kroatijoje „Visualia“ įkūrėjo ir direktoriaus instaliacija „Point of View“ (Nr. 14). Tai 33 apšviesti geometriniai objektai, išdėstyti taip, kad sudarytų žodžius „Dark“ (liet. tamsa) ir „Light“ (liet. šviesa), matomus žiūrovui iš tam tikro taško. Kūrinys atspindi suvokimo ir perspektyvos svarbą bei simbolizuoja pasaulines krizes, medijų įtaką ir galimybę pakeisti perspektyvą.
Būti sąmoningiems aplinkosaugos klausimais ragins energijos tvarumą ir mūsų veiksmų poveikį aplinkai simbolizuojanti latvių menininkų „Those Guys“ audiovizualinė instaliacija „Echo of Light“ (Nr. 15) Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus kieme (Vilniaus g. 41).
NASA saulės stebėjimo duomenimis paremta prancūzų menininko Guillaume‘o Marmin‘o instaliacija „Oh Lord“ (Nr. 16) A. Mickevičiaus bibliotekos kieme (Trakų g. 10) skatins atkreipti dėmesį į saulės vaidmenį mūsų gyvenime taip pat aplinkosaugos kontekste.
VILNIUS TECH kieme (Pylimo g. 26) tyrinėti iliuzijų ir tikrovės ribas bei susimąstyti apie ateities technologijų ir žmogaus suvokimo transformacijas kvies jaunųjų lietuvių menininkų Elektroplazma & Roma Salė holografinė instaliacija „Ghost of Space“ (Nr. 17).
Greta MO muziejaus esančiame Vingrių šaltinių skvere (Pylimo g. 17) festivalio lankytojai ras suomių kūrėjo Jaakko Niemelä kinetinę šviesos ir šešėlių instaliaciją „Model of an Imaginary Structure“ (Nr. 18), kuri kvestionuos tai, kaip matome dalykus.
Festivalio maršrutu traukiantys lankytojai taip pat turės galimybę apžiūrėti 3 papildomus objektus.
Vilniaus turizmo informacijos centro (Pilies g. 2) vitrinose jie išvys M. K. Čiurlionio 150-mečiui paminėti skirtą netrukus pasirodysiančio virtualios realybės filmo „Angelų takais“ interpretaciją „Pasaulių sutvėrimas“.
Konstantino Sirvydo skvere pasinerti į spalvų ir šviesų magiją bei švęsti bendrystę muzikoje ir šokyje kvies linksmas draugas „Drakis“ – meninė mašina, įkūnijanti mitinę drakoną primenančią būtybę.
Tradiciškai žinią, kad vyksta šviesos šventė praneš Arvydo Buinausko instaliacija ant Gedimino pilies bokšto „Kvietimas“.
Atokvėpio su kava erdvė – Konstantino Sirvydo skvere
Pailsinti kojas ir ir pailsėti su karšto gėrimo puodeliu ir užkandžiais Vilniaus šviesų festivalio metu bus galima Konstantino Sirvydo skvere. Čia lankytojus nuo 17 val. iki 22 val. pasitiks restoranai ant ratų.
Vilniaus kultūros centro informacija