Visais metų laikais, o ypač žiemą, sostinėje apsilankantys svečiai ieško kultūrinių potyrių, kuriuos Vilniuje siūlo muziejai, galerijos, teatrai ir koncertų salės. Ne vienas svečias pažymi, kad jaukiame mieste yra didžiulė kokybiško meno koncentracija. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas patvirtina, kad Vilnius yra vienas iš Europos miestų, kuris gali pasiūlyti daugiausia kultūros – tai pastebi ir sostinėje nuolat reziduojantys diplomatai, ir trumpam atvykstantys užsienio svečiai. Dabar, miestui ruošiantis 700 metų jubiliejui ir ypatingoms Kalėdoms, kai po pandemijos ribojimų vėl galime džiaugtis miesto šventėmis ir neeiliniais renginiais, tikimasi, kad jie sudomins ne tik Lietuvos gyventojus, bet ir iš toliau atvykstančius turistus.
Užsienio žurnalistai ir tinklaraštininkai kviečiami į Vilnių
Nors dveji pandemijos metai pakeitė dalį šventinių tradicijų, šiemet jas planuojama sugrąžinti į sostinę. Pasak Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovės Ingos Romanovskienės, tikimasi, kad kitais metais miestą lankys gerokai didesnis skaičius turistų, jau dabar derinami užsienio žurnalistų vizitai, kurie yra susidomėję renginiais, skirtais Vilniaus jubiliejui.
„Vien per žiemos šventes atvykti kviečiame apie 50 užsienio žurnalistų, kelionių tinklaraštininkų ir nuomonės formuotojų – tai galimybė parodyti sostinę su jos istorijos bei kultūros objektais didesniam žiniasklaidos atstovų būriui. Be to, išskirtinės Kalėdos Vilniuje – tai puiki proga užsienio auditorijai pranešti apie sostinės jubiliejų ir paskatinti jų šalių žmones apsilankyti pas mus ne tik per Kalėdas, bet ir visus ateinančius metus, kurie bus skirti Vilniaus jubiliejui. Šie metai bus kupini pačių įvairiausių įvykių ir neeilinių renginių, skirtų paminėti Lietuvos sostinės gimtadienį“, – sako I. Romanovskienė.
Sostinėje – aukščiausio lygio kultūra
Pasak Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktoriaus Arūno Gelūno, dabartinis Vilniaus kultūrinis gyvenimas yra labai aukšto lygio, įvairus ir aktualus toli gražu ne tik vilniečiams ar kitų miestų gyventojams: „Teko iš išsilavinusių užsieniečių girdėti, kad Vilnius kultūrinio gyvenimo kokybe ir įvairove, jų nuomone, lenkia net tokių miestų kaip Varšuva ar Dublinas kultūrinę sceną. Kita vertus, labai gaila, kad nuo 2020-jų mūsų kultūrai pakenkė išorinės jėgos – veiklą smarkiai sutrikdė pandemija, o šių metų pradžioje, Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą, buvo nuogąstaujančių užsieniečių, kurie nesiryžo apsilankyti pas mus.“
Tačiau, pasak A. Gelūno, atvykusiems svečiams Vilnius įsimena savo įvairove: turistus traukia tiek muziejų ekspozicijos, tiek spalvingos kavinukės, tiek Užupis su savo Konstitucija. „Kalėdinis laikotarpis visuomet žmones nuteikia pakiliai, dažnas leidžia sau tuo metu daugiau papramogauti – įskaitant ir kultūros renginius. Mielai lankomi ir didieji muziejai, opera, dramos teatras ar koncertai, maži kino teatrai, nedidelės galerijos. Iš užsieniečių itin daug komplimentų sulaukėme dėl LNDM Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje vykstančių unikalių parodų – „Nematomi“ ar Metalo meno bienalės, pristatančios juvelyrikos kūrėjus net iš 24 valstybių. Daug tikimės iš Vilniaus 700-tojo jubiliejaus sukelto rezonanso – Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje kuriame ne vieną projektą šio itin svarbaus gimtadienio proga“, – pasakoja A. Gelūnas.
Įspūdingas muziejus, įdomus skirtingiems žmonėms
Nepažįstamame mieste dažnai ieškoma išskirtinumo, tad modernūs ir netipiški kultūros objektai atsiranda netikėtų patirčių medžiotojų akiratyje. Vos 2018 metais atidarytas MO muziejus, kurio pastatą suprojektavo pasaulinė architektūros žvaigždė Danielis Libeskindas, iškart atsidūrė įdomiausių ir vertų aplankyti pasaulio muziejų elite. Jau po metų jis paskelbtas patraukliausia turistų traukos vieta ir svetingiausia lankytina vieta Vilniuje, o vėliau pagerbtas ne tik Lietuvoje: prestižiniuose Europos metų muziejų apdovanojimuose 2020-aisiais įvertintas kaip svetingiausias, pabrėžiant kuriamą jungtį tarp šiuolaikinės gyvenimo kultūros ir šiuolaikinio meno.
„Pastebime, kad Vilniuje apsilankantys turistai įtraukia MO muziejų į savo maršrutus – dažnai girdime, kad tai viena geriausių patirčių mieste. Juk menas yra universali kalba, kuria galime susikalbėti, geriau pažinti save ir kitus. Esame atviri tiek vilniečiams, tiek svečiams iš Lietuvos ir užsienio – siekiame būti aktualia kultūros vieta tarptautiniu mastu. Muziejus įdomus įvairaus amžiaus, išsilavinimo ir pomėgių žmonėms, kurie čia pasisemia įkvepiančios patirties. Šią vasarą ir ankstyvą rudenį, kaip ir priešpandeminiais laikais, ketvirtadalį MO muziejaus lankytojų sudarė užsienio svečiai“, – teigia MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė, pasidalinusi keletos užsienio turistų, besidominčių kultūra, atsiliepimais apie muziejų.
Iš atsiliepimų, kurie turistų paliekami muziejuje, M. Ivanauskienė pastebi augantį miesto svečių susidomėjimą parodomis: „Vienas iš užsienio lankytojų Saskia Boddeke ir Peter Greenaway parodą „Kodėl taip sunku mylėti?“ apibūdino kaip vieną įsimintiniausių ir labiausiai jaudinančių iš kada nors kur nors matytų parodų muziejuose. Įsiminė instaliacija, taip pat paveikslai, vaizdo, garso ir šviesos efektai, leidę išgyventi įtraukiančią patirtį ir giliai pajusti meno kūrinius. Kita lankytoja žavėjosi fotografijos paroda ir džiaugėsi įkvepiančiai praleistu laiku muziejuje“.
Dažnai įvertintas lieka ir pats muziejaus pastatas. „Pirmą kartą išvydę muziejaus pastatą turistai giria jo eleganciją ir išskirtinumą. Taip pat jiems naudingas audiogidas, kuris anglų kalba, o šiuo metu ir ukrainietiškai, supažindina su parodos eksponatais. Išvykdami svečiai sako, kad tikrai verta aplankyti ne tik muziejų, bet ir patį Vilnių“, – pasakojo muziejaus vadovė.
MO muziejus vyksiančiam Vilniaus 700 metų jubiliejui ruošiasi jau nuo 2021 metų kartu su kitomis įvairiomis meno bei kultūros organizacijomis, laimėjusiomis Vilniaus miesto savivaldybės ir „Go Vilnius“ surengtą idėjų konkursą. Jubiliejiniais metais vilniečius ir miesto svečius kvies į MO muziejaus parodą, kurios atspirties taškas yra ypatingas miestui romanas – Ričardo Gavelio „Vilniaus pokeris“. Prie projekto prisijungė ir OKT/Vilniaus miesto teatro meno vadovas režisierius, dramaturgas, scenografas Oskaras Koršunovas bei scenografas Gintaras Makarevičius.
Parodoje režisierius Oskaras Koršunovas ir menininkas Gintaras Makarevičius kels klausimą – koks personažas yra Vilnius šiais laikais ir kokį jį įsivaizduojame ateityje? Kaip ir „Vilniaus pokeryje“, vieno teisingo atsakymo nėra. Į parodą patekęs lankytojas patirs vieną ryškiausių Vilniaus miesto istorijos etapų, stipriai prisidėjusių prie to, kokį Vilnių regime šiandien.