Vilniaus naktinis gyvenimas yra neatsiejama miesto kultūros ir ekonomikos dalis. Atlikta Vilniaus gyventojų apklausa apie naktinį gyvenimą atskleidė, kad naktinis gyvenimas traukia gyventojus renginiais, koncertais ir bendru miesto šurmuliu. Senamiestis, Vilniaus ir Islandijos gatvės yra laikomos sostinės naktinio gyvenimo centrais, o aktyviausiai vakaro veiklose dalyvauja jaunimas iki 29 metų.
„Šis tyrimas – pirmasis žingsnis siekiant gilesnio naktinio gyvenimo suvokimo ir jo potencialo plėtros. Suprasdami gyventojų ir verslų poreikius, galime skatinti gyvybingą ir tvarią Vilniaus naktinę ekonomiką, atspindinčią unikalią miesto atmosferą bei patrauklią ir miestiečiams, ir svečiams,“ – sako Vilniaus naktinio biuro direktorė Laura Vaišnorė.
Vilniaus siekis – daugiau kultūros naktiniame gyvenime
Vilniaus naktinis gyvenimas miestiečiams pirmiausia asocijuojasi su barais ir klubais, tačiau kultūriniai renginiai kol kas neturi tokio didelio svorio. Tik kas dešimtas vilnietis naktinį gyvenimą sieja su koncertais ar kitais meniniais pasirodymais.
Siekiant padidinti šį skaičių, miestas investuoja į kultūros prieinamumą ir meninių pasirodymų vietų plėtrą. Vienas svarbiausių Vilniaus naktinio biuro inicijuotų projektų – dainyklos, kurių tikslas skatinti profesionalią, kokybišką ir prieinamą infrastruktūrą meniniams pasirodymams. Šis projektas ne tik suteiks daugiau galimybių vietos kūrėjams, bet ir pritrauks platesnę auditoriją į renginius.
Triukšmo iššūkiai mieste: kaip užtikrinti patogią aplinką visiems?
Triukšmas – taip pat neišvengiama aktyvaus miesto dalis. Dauguma apklaustųjų teigia, kad kartais patiria triukšmo nepatogumų, tačiau didžiausi iššūkiai kyla dėl transporto (21.1 proc.), lauke susirinkusių žmonių (17 proc.), kaimynų keliamo triukšmo (16.1 proc.) ar statybų darbų (10.9 proc.). Problemų dėl garsios muzikos iš koncertų ar pasilinksminimo vietų nurodė turintys 5 proc. apklaustųjų.
Vilniaus naktinis biuras bendradarbiaudamas su Savivaldybe analizuoja dėl triukšmo kylančias konfliktines situacijas: bendrauja su gyventojais, verslo atstovais, pasitelkiant mediaciją ieško abipusiai priimtinų susitarimų. Ateityje siekiama sukurti vieningą reagavimo į triukšmą ir jo valdymo algoritmą, skatinantį triukšmo prevencijai skirtų priemonių taikymą. Ilgalaikėje perspektyvoje efektyviai ir sistemingai reaguojant į triukšmo keliamas problemas tikimasi užtikrinti darnią kaimynystę tarp vietinių gyventojų, pasilinksminimo vietų bei jų lankytojų.
Psichoaktyviosios medžiagos: kaip užtikrinti saugesnę aplinką?
Bendra saugumo situacija Vilniuje gerėja – policija ir apsaugos tarnybos reaguoja operatyviau, o miestiečiai demonstruoja didesnį atsakingumą. Tačiau tyrimas taip pat atskleidė, kad dalis miestiečių vis dar jaučia diskomfortą dėl apsvaigusių asmenų elgesio viešose erdvėse.
Reaguojant į šį iššūkį, Vilniaus naktinis biuras įgyvendina įvairias iniciatyvas, skirtas mažinti naktinio gyvenimo rizikas ir ugdyti atsakingą elgesį tarp lankytojų ir verslo sektoriaus. Organizuojami mokymai pasilinksminimo vietų personalui, skirti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijai ir žalos mažinimui, pirmosios pagalbos suteikimui ir smurto prevencijai. Taip pat vykdomos socialinės komunikacijos kampanijos, tokios kaip „Mes Vilniuje“, kuriomis skatinamas socialiai atsakingas ir pagarbus elgesys mieste. Siekiant kurti visiems saugesnę aplinką, pasilinksminimo vietoms rengiama ir dalinama informacinė medžiaga.
Pokyčių poreikis Vilniaus naktiniame gyvenime
Tyrimas atskleidė, kad naktinio gyvenimo dinamika keičiasi. Po pandemijos kai kurios sritys dar tik atsigauna, tačiau muzikos industrija ir vasaros renginiai rodo augimo ženklus. Vis dėlto tyrimas parodė, jog iššūkiais verslams išlieka griežti alkoholio pardavimų įstatymai, augančios nuomos kainos ir triukšmo reguliavimo klausimai.
Vilniaus naktinis biuras neapsiriboja problemų stebėjimu – organizacija aktyviai formuoja miesto naktinio gyvenimo ateitį, kurdama ilgalaikius sprendimus, padedančius Vilniui tapti dar patrauklesniu nakties miestu.
Tyrimą Vilniaus naktinio biuro užsakymu atliko „Spinter tyrimai“, apklausę 1019 vilniečių nuo 18 iki 75 metų. Siekiant išsamaus vaizdo, įvertintos ne tik gyventojų patirtys, bet ir verslo sektoriaus įžvalgos – barų savininkai, renginių organizatoriai ir kiti ekspertai padėjo išryškinti Vilniaus nakties stiprybes ir silpnąsias vietas.