Pasirodžius šviežiam lietuviškų morkų, bulvių, kopūstų, porų ir kitų daržo gėrybių derliui, jų norisi į savo mitybą įtraukti kuo daugiau. Tą rodo ir statistika – lietuviškos daržovės yra viena paklausiausių prekių, pastebi prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė. Ne visada yra laiko ar įkvėpimo ruošti skirtingus patiekalus iš jų, tad išgelbės paprastas receptas iš Pietų Korėjos – nebrangiai pasigaminkite blynelius, kuriuose bus net keturios sveikatai naudingos daržovės ir dar gera sauja žalumynų.
„Šviežias derlius rugpjūtį – itin lauktas. Netrūksta ką tik išrautų lietuviškų morkų, šviežių bulvių, porų, burokėlių, cukinijų. Vos pasirodžiusios parduotuvių lentynose, vietos ūkininkų užaugintos daržovės kaipmat keliauja į pirkėjų krepšelius, o asortimentas kiekvieną savaitę gausėja“, – sako V. Budrienė.
Lengvas būdas net vaikus įtikinti valgyti daržoves
Yachaejeon, arba korėjietiški blyneliai su daržovėmis, yra patiekalas, kurį lengva pamilti. Blynus mėgsta visi, jis paruošiamas akimirksniu, nereikalauja jokių įmantrių ingredientų, yra sotus, veganiškas ir net be glitimo.
Po šiuo egzotišku pavadinimu slepiasi tikrai paprastas receptas. Yachae reiškia daržoves, o jeon korėjiečių kalba reiškia pyragą arba blyną. Labiausiai šis blynas vertinamas dėl to, kad yra kupinas organizmui taip reikalingų daržovių. Kokių – kiekvieno fantazijos ir asmeninio skonio klausimas.
Prekybos tinklo „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė siūlo visų pirma naudoti tas, kurios yra šviežios, lietuviškos ir sezoninės. Taip būsite tikri, kad jos yra pačios naudingiausios, skaniausios ir už geriausią kainą.
Morkos. Jos ne tik skanios, bet ir labai sveikos, tad jas vertėtų dažnai įtraukti į valgiaraštį. Svarbiausia, jos yra puikus net kelių rūšių karotinoidų šaltinis, iš kurių vienas aprūpina organizmą vitaminu A. Jis būtinas geram regėjimui, imuninės sistemos veiklai ir sveikai odai.
Porai. Vos viename puodelyje porų yra apie 10 proc. vitamino A rekomenduojamos paros normos. Jie taip pat yra puikus prebiotikų šaltinis, kurie padeda palaikyti bendrą virškinimo sistemos sveikatą. Jų verta valgyti ir dėl vitamino K, kuris labai svarbus kaulų sveikatai ir kraujo krešėjimui.
Cukinijos. Cukinijų turi įvairių naudų sveikatai. Dėl šarminių savybių jos palaiko rūgščių ir šarmų pusiausvyrą organizme ir taip apsaugo nuo padidėjusio rūgštingumo ir rėmens graužimo. Jose esantys liuteinas ir beta karotenas teigiamai veikia akies tinklainę. Dėl jose esančių antioksidantų, neutralizuojančių laisvuosius radikalus, sulėtėja organizmo, taip pat ir odos, senėjimo procesai. O B grupės vitaminai, kurių netrūksta cukinijose, yra būtini mūsų nervų sistemai.
Kopūstai. „Nuo seno žinome, kad rauginti kopūstai yra vitamino C šaltinis. Tačiau šviežiuose jo yra net keturis kartus daugiau. Be to, suvalgę vos 100 g kopūstų, gausite 40 proc. vitamino K normos. Kopūstuose gausu ir kitų naudingų elementų, kurie padeda reguliuoti kraujospūdį, blogojo cholesterolio kiekį kraujyje, organizmo rūgštingumą“, – atkreipia dėmesį daržovių žinovė.
Svogūnų laiškai. „Svogūnų laiškuose yra karotino, vitamino C, kalio, natrio, kalcio, magnio, geležies, fosforo. Svogūnų laiškų įtraukimas į kasdienį racioną gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje, be to, tai yra virškinimo sistemai palankus žalumynas. Svogūnų laiškai taip pat yra naudingi regėjimui, padeda susirgus įvairiausiomis peršalimo ligomis“, – vardija J. Sabaitienė.
Keli triukai, kad blyneliai būtų ypač traškūs
Yra daugybė šių daržovių blynų variantų, ir kiekvienuose korėjiečių namuose jie ruošiami šiek tiek kitaip. Pagrindas visada yra paprasta tešla iš miltų, vandens ir druskos, kuri taip pat gali būti pagardinta pipirais arba čili dribsniais. Daugumoje receptų naudojami kvietiniai miltai, tačiau niekas netrukdo naudoti grikių ar ryžių miltų kartu su krakmolu, kad pagamintumėte blynus be glitimo.
Prieš patiekiant yachaejeon tradiciškai supjaustomas kvadratėliais, o valgomas mirkant į sojų padažą, sumaišytą su ryžių actu, skrudintomis sezamo sėklomis ir čili pipirų dribsniais.
Tačiau galima patiekti ne klasikiniu būdu ir paruošti kitokį padažą, pavyzdžiui, pasiskolinti idėją iš kitos Azijos šalies – Indijos. Jų raita yra greitai pagaminamas ir gaivus padažas, o geriausia – jam panaudosite kalciu turtingą varškę ir dar vieną porciją daržovių.
Retas kas nesutiktų, kad bulvinių blynų gerumas priklauso nuo jų traškumo. Taip ir su korėjietiškais blyneliais – jie vilioja labiausiai, kai yra traškūs. Keli patarimai leis tuo pasirūpinti:
Naudokite tik šaltą vandenį. Norint, kad iš tešlos pavyktų kuo traškesni blynai, būtina miltus maišyti su šaltu vandeniu. Kai tešlą sumaišysite jau ir su daržovėmis, galite dar ją įdėti į šaldytuvą.
Išbandykite gazuotą mineralinį vandenį. Vanduo taip pat turi būti šaltas! Tačiau atkreipkite dėmesį, kad tešla su gazuotu vandeniu bus tirštesnė. Vadinasi, ji ne taip lengvai pasiskirstys ant keptuvės kaip tešla su paprastu vandeniu.
Nepermaišykite tešlos. Jei tešlą maišysite pernelyg ilgai ir įnirtingai, galutinis produktas gali būti kietas, sausas arba lipnus. Tešlą maišykite tik tol, kol ingredientai susimaišys ir neliks sausų miltų.
Nepamirškite krakmolo. Dažname recepte rasite tešlą tik iš miltų ir vandens, tačiau krakmolas blynams suteiks papildomo traškumo.
Gerai įkaitinkite aliejų. Korėjiečiai šių blynų kepimui naudoja daug aliejaus. Nedėkite į keptuvę blyno, kol aliejus dar neįkaito. Norėdami pašalinti aliejaus perteklių, iškepusius blynus trumpam palikite ant popierinio rankšluosčio.
Parinkite tinkamą temperatūrą. Gali kilti pagunda kepti aukštoje temperatūroje, kad blynas gerai apskrustų. Tačiau būkite atsargūs – daržovių blynai gali greitai sudegti. Kepimo temperatūra taip pat neturėtų būti per žema, nes blynas gali tapti pernelyg permirkti aliejuje ir tapti per daug riebus.
Apvertę blyną prispauskite mentele. Lengviausia blyną apversti naudojant didesnė mentelę. Tą padarius, plokščiąja jos puse kelioms akimirkoms prispauskite blyną prie keptuvės.
Korėjietiškų blynelių receptas
Reikės: 1 poro, 1 cukinijos, 2 morkų, didelės saujos smulkintų baltagūžių kopūstų, ryšulėlio svogūnų laiškų, 80 g ryžių arba grikių miltų, 40 g krakmolo, 180 ml šalto vandens, 1 šaukštelio aitriųjų paprikų dribsnių (nebūtina), ½ šaukštelio druskos, aliejus kepimui.
Gaminame: porą supjaustykite plonais griežinėliais (žaliąją dalį galite palikti papuošimui). Cukiniją ir nuluptą morką supjaustykite arba sutarkuokite lazdelėmis. Susmulkinkite kopūstą ir stambiai supjaustykite svogūnų laiškus. Jeigu norite didesnio efekto, dalies laiškų išvis nesmulkinkite.
Dubenyje paruoškite tešlą, sumaišydami miltus su krakmolu, druska ir vandeniu. Sudėkite daržoves, aitriosios paprikos dribsnius (jei naudojate) ir gerai išmaišykite. Keptuvėje įkaitinkite truputį aliejaus ir įpilkite tešlos tiek, kad išeitų vienas didelis blynas. Kepkite ant vidutinės ugnies apie 4-5 minutes, kol paruduos, tada apverskite ir kepkite dar 2-3 minutes.
Paruoštus blynus sudėkite į lėkštę ir supjaustykite kvadratėliais. Papuoškite pjaustyto poro griežinėliais, sezamo sėklomis. Patiekite su padažu šalia, į kurį merkite blynų gabalėlius.
Padažui – morkų raita (indiškas padažas)
Reikės: 1 puodelių tarkuotų morkų, ½ susmulkintos žaliosios aitriosios paprikos (galima nedėti), juodųjų pipirų, 360 g varškės, jogurto pagal skonį, 1 šaukštelio kmynų sėklų, druskos.
Gaminame: morkas sutarkuokite, papriką smulkiai supjaustykite. Tuomet sausoje keptuvėje pakepinkite sėklas, kol jos apskrus. Į didelį dubenį dėkite varškę ir šiek tiek jogurto, gerai išsukite. Jogurto dėkite tiek, kokios tekstūros padažo norėsite. Į masę dėkite tarkuotas morkas, aitriąją papriką, druskos, juodųjų pipirų ir skrudintas sėklas. Gerai išmaišykite ir patiekite.
Skanaus!