Žemės ūkio viceministras Vytenis Tomkus dalyvavo 174-oje Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) Tarybos sesijoje Romoje. Pirmadienį viceministras susitiko su Tarptautinio žemės ūkio plėtros fondo (IFAD) viceprezidente ir generaline padėjėja Katherine Meighan bei aptarė Lietuvos stojimo į IFAD klausimus.
Šiais metais gavusi Tarybos narės statusą ir balsavimo teises, viceministro V. Tomkaus vadovaujama Lietuvos delegacija aktyviai dalyvavo diskusijose, kuriose buvo aptariami bei sprendžiami aktualiausi globalūs aprūpinimo maistu saugumo, organizacijos finansų valdymo, administraciniai klausimai bei priimama nauja Tarybos darbo programa.
Įžanginėje kalboje FAO generalinis direktorius QU Dongyu pabrėžė, kad organizacija yra gerai pasirengusi siekti labai reikalingos pažangos sprendžiant pagrindinius iššūkius: aprūpinimo maistu saugumo, žemės ūkio produktyvumo skatinimo, aplinkos tvarumo didinimo, klimato kaitos švelninimo, taip pat konfliktų sukrėstų pažeidžiamų žmonių atsparumo stiprinimo.
Taryboje aptartas konfliktas Gazoje ir karas Ukrainoje bei jų įtaka pasauliniam aprūpinimo maistu saugumui. Aptariant konfliktą Gazoje šalys narės pabrėžė humanitarinės pagalbos teikimo bei humanitarinių koridorių atidarymo svarbą.
Diskusijose dėl karo Ukrainoje V. Tomkus pasisakė prieš Rusijos karo veiksmus Ukrainoje. „Neišprovokuotas ir neteisėtas Rusijos agresyvus karas prieš Ukrainą toliau kelia grėsmę aprūpinimo maistu saugumui. Rusija kariauja ne tik mūšio lauke, bet ir siekia sukelti pasaulinę maisto krizę, naikindama Ukrainos uostų civilinę infrastruktūrą ir grūdų saugyklas, blokuodama Ukrainos Juodosios jūros pakrantę ir trukdydama teisėtam tranzitui Ukrainos teritoriniuose vandenyse“, – teigė viceministras.
Tarybos metu viceministras susitiko su IFAD viceprezidente ir generaline padėjėja Katherine Meighan. V. Tomkus įteikė Premjerės Ingridos Šimonytės pasirašytą Lietuvos stojimo į IFAD organizaciją raštą, taip oficialiai pradėdamas Lietuvos stojimo į Tarptautinio žemės ūkio plėtros fondą procesą. Narystė IFAD Lietuvai yra svarbi, siekiant efektyviau atstovauti Lietuvos interesams aprūpinimo maistu saugumo ir pagalbos Ukrainai klausimais tarptautiniuose formatuose.
IFAD yra tarptautinė finansų institucija ir specializuota Jungtinių Tautų agentūra, įsikūrusi Romoje. Nuo 1978 m. IFAD suteikė 23,2 mlrd. JAV dolerių dotacijų ir mažų palūkanų paskolų vietos bendruomenių plėtrai.
FAO Taryba yra FAO vykdomasis organas, sudarytas iš 49 valstybių narių, kurios yra išrenkamos trims metams bei turi svarbias balsavimo teises priimant pagrindinius sprendimus, susijusius su žemės ūkiu ir aprūpinimo maistu saugumu.